Antwort Jak správně skladovat bylinky? Weitere Antworten – Jak nejlepe skladovat bylinky

Jak správně skladovat bylinky?
Kde skladovat bylinky

  • ideální teplota pro koření je okolo 20°C,
  • uložení na místě bez přímého slunečního záření,
  • dále od zdrojů tepla a vlhkosti,
  • správně uzavřené, aby se do nádoby (sáčku) nedostal vzduch.

Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.

Jak dlouho vydrzi bylinky : Jak dlouho nám léčivka doma vydrží Při správném zpracování (sběr, sušení), skladování a manipulaci vydrží zpravidla dva roky od dokončení sušení. Po této době už je obsah účinných látek většinou nízký. Bylinky skladujeme ve tmě, nejlépe ve skle nebo kamenině.

Které byliny se nesmí kombinovat

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jak uchovat bylinky v mrazáku : Než kuchyňské bylinky uložíte do mrazničky nebo mrazicího oddílu chladničky, omyjte je a poté osušte. Poté je můžete podle potřeby buď nasekat, nebo zmrazit vcelku. Obzvláště praktické je použití zásobníku na kostky ledu. Nasekané bylinky sem vložte a kostky doplňte trochou vody.

Existují dvě základní metody. První z nich je použít celé lístky máty, omyté a zalité vodou, a zamrazit je ve formě ledových kostek. Druhá možnost je nasekat mámu, rozmístit na plech a také zmrazit. Poté ji rozdělte do uzavíratelných krabiček nebo sáčků se zipem.

Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.

Které bylinky mohou být spolu

Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.Mezi středomořské bylinky patří také šalvěj, saturejka a levandule. Oregano a oblíbená bazalka mají také rády slunce, ale dávají přednost kypré a na živiny bohaté půdě, kterou byste měli ideálně obohatit trochou kompostu. Pažitka, petržel, kopr a kerblík naopak preferují světlé místo v polostínu.Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části – květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu …

Jak zamrazit cerstve bylinky : Mrazení čerstvých bylinek se osvědčilo jako dobrý způsob, jak čerstvé bylinky uchovávat delší dobu. I zde je vhodné vytřídit zvadlé listy a stonky. Než kuchyňské bylinky uložíte do mrazničky nebo mrazicího oddílu chladničky, omyjte je a poté osušte. Poté je můžete podle potřeby buď nasekat, nebo zmrazit vcelku.

Jak konzervovat bylinky : Bylinky v octu vydrží téměř navždy a v oleji, pokud nezačne žluknout, vydrží také poměrně dlouho. Pro svůj vlastní bylinkový olej použijte bylinky dle chuti, naplňte do sklenic a zalijte olivovým, řepkovým nebo slunečnicovým olejem. Po asi dvou týdnech můžete bylinky odstranit – vůně v oleji zůstane.

Které bylinky sázet k sobě

Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Mezi středomořské bylinky patří také šalvěj, saturejka a levandule. Oregano a oblíbená bazalka mají také rády slunce, ale dávají přednost kypré a na živiny bohaté půdě, kterou byste měli ideálně obohatit trochou kompostu. Pažitka, petržel, kopr a kerblík naopak preferují světlé místo v polostínu.Usušenou bylinu musíme vhodně uskladnit, nejlépe v tmavé sklenici s dobře těsnícím víčkem. Mražením – čerstvě nasbírané lístky, opláchnuté a osušené, drobně pokrájíme, dobře zabalíme do menších balíčků a uložíme do mrazničky.

Jak dlouho lze skladovat sušené bylinky : Můžete použít plechové krabice, nádoby z tmavého skla či plastové potravinářské krabice, které lze důkladně uzavřít. Nádoby či krabice s bylinkami je třeba popsat, aby nedošlo k záměně. Některé bylinky vydrží až dva roky, ale pokud skladujete například květ, spotřebujte ho do jednoho roku.