Antwort Jak správně skladovat li Ion baterie? Weitere Antworten – Jak se starat o lithiovou baterií

Jak správně skladovat li Ion baterie?
Přinášíme vám několik typů základních pravidel, jak pečovat o Li-ion baterii, aby vám vydržela v dobré kondici po dlouhá léta.

  1. Baterii nabíjejte při pokojové teplotě
  2. Nevybíjejte baterii až do nuly.
  3. Nenechávejte baterii nabitou na 100% příliš dlouho.
  4. Optimální provozní režim 25%-80%
  5. Pomalejší nabíjení šetří baterii.

Lithium-iontový akumulátor by se měl skladovat na suchém místě, kde pokud možno nemrzne. Během skladování chraňte akumulátory před vlivy prostředí. Životnost akumulátoru můžete prodloužit, pokud ho budete skladovat částečně vybitý.Nabíjecí proud zvolte opět velmi malý (100 – 200 mA) a začněte nabíjet. Ve chvíli, kdy napětí na baterii dosáhne hodnoty 3,3V na článek, tak nabíjení přerušte a podobně jako v prvním případě dejte baterii nabíjet nízkým proudem v Li-pol režimu. Po celou dobu nabíjení baterii kontrolujte a mějte pod dohledem.

Kde skladovat baterie : Skladování baterií

Důležitá u všech typů baterií je skladovací teplota, která má značný vliv na životnost baterie – pokud baterii chcete skladovat déle, je optimální ji uložit na studeném místě cca při teplotě cca kolem 15° – 20° C. Zároveň důležitou roli u baterií s Ni-MH články hraje úroveň nabití baterie.

Jak dlouho vydrží lithiová baterie

Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel. Přese všechny výhody výše vypsané jsou lithiové akumulátory stále relativně drahé, i přes značné snížení ceny v posledních letech, a zároveň citlivé na zacházení.

Proč hoří lithiové baterie : Externí tepelné nebo energetické zdroje mohou zahřát lithiové baterie a způsobit tak požár v důsledku tepelného přetížení. Typickým zdrojem tohoto nebezpečí je např. otevřený oheň, rozpálené součástky zařízení nebo skladování na přímém slunečním záření.

Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel.

Jak dlouho vydrží Li-on baterie Životnost Li-ion baterie závisí na vícero faktorech včetně frekvence a rozsahu nabíjení a vybíjení, teplotních podmínek (nevhodný je mráz i horko) a celkovém zacházení s akumulátorem.

Co škodí baterii

Kombinace vysoké teploty (nad 40 stupňů Celsia) a nabití na 100% škodí baterce ve smartphonu nejvíce. Proto se vyhýbejte nabíjení během toho, jak na zařízení přímo svítí slunce. Výzkumy však přišly na to, že optimální nabíjení mobilu probíhá při teplotách 25 – 40 stupňů Celsia.Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel.Lithium iontové a lithium polymerové baterie obsahují řadu látek s vysokým podílem chemicky vázaného kyslíku, a tudíž podporující hoření. Materiály záporných elektrod jsou samy o sobě hořlavé a nezřídka na vzduchu samozápalné.

Životnost Li-Ion akumulátoru se odhaduje na cca 5 let. Z praxe víme, že životnost akumulátoru nejvíce ovlivní právě uživatel.

Kam vyhodit lithiové baterie : Baterie je možné odevzdávat společně s elektroodpadem do červených kontejnerů nebo je vzít s jinými druhy odpadů na nejbližší sběrný dvůr. Speciálně bychom rádi upozornili na lithiové baterie již při jejich užívání či nabíjení.

Proč hoří Li-Ion baterie : Lithium iontové a lithium polymerové baterie obsahují řadu látek s vysokým podílem chemicky vázaného kyslíku, a tudíž podporující hoření. Materiály záporných elektrod jsou samy o sobě hořlavé a nezřídka na vzduchu samozápalné.

Jak uhasit Li-Ion

Hašení: Nepoužívejte vodu k hašení lithiových baterií, protože by to mohlo způsobit ještě větší rozhoření požáru. Místo toho je nejlepší použít hasicí přístroj třídy D nebo speciální přístroje třídy A. které jsou určené specificky pro hašení požárů kovů.

Nabíjení baterií

  1. Lipo baterie vždy nabíjejte jen profesionálně zhotoveným nabíječem, který je pro Lipo baterie určený.
  2. Nepřekračujte maximální napětí baterie 4,2V na článek (4,35V v případě HV baterií).
  3. Nepřekračujte nabíjecí proud.
  4. Vždy nabíjejte baterie se zapojeným servisním konektorem.

K dobíjení zařízení využívejte vždy doporučený maximální nabíjecí proud (je uváděný v A). Nenechávejte zařízení v nabíječce zbytečně dlouho po dobití, např. při oblíbeném nabíjení mobilu přes noc. Plánujete-li zařízení delší dobu nevyužívat, baterii nabijte v průměru na 50 % a průběžně ji dobíjejte.

Jak si šetřit baterii : V závislosti na zařízení můžete:

  1. Nastavit, aby se obrazovka vypínala rychleji.
  2. Snížit jas obrazovky.
  3. Nastavit automatické změny jasu.
  4. Vypnout zvuky a vibrace klávesnice.
  5. Omezit aplikace, které způsobují vysoké využití baterie.
  6. Zapnout funkci Adaptivní baterie.
  7. Smazat nepoužívané účty.
  8. Zapněte tmavý motiv.