Antwort Jak správně udělat kysané zelí? Weitere Antworten – Čím se zahušťuje zelí

Jak správně udělat kysané zelí?
Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Dáme je na plechy nejlépe k topení nebo někam do tepla.Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Kolik zelí do 10 l Zeláku : Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jakou moukou se zahušťuje zelí

Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.

Jak se Zahuštuje zelí : Jenom ohřát a dochutit, hlavně aby nebylo rozvařené… Zelí zásadně zahušťuji tak, že na 1/2 kg zelí použiji 1 větší brambor, který jemně nastrouhám a na sádle osmažím až zgumovatí. Pak rozmíchám v zelí nechám dojít max. 10 minut.

Při práci by zelí mělo mít optimálně teplotu kolem 20 °C a v době kvašení, která trvá 4 – 6 týdnů, teplotu 12 – 15 °C. Během kvašení kontrolujeme, zda je zelí stále pod „vodu“. Není-li, dolijeme je 2% solným roztokem (svaříme 20 g soli na 1 l vody a necháme vychladnout).

Na 10 kg zelí použijte 15 – 20 dkg soli, a 15 dkg cibule nakrájené na půlkolečka. Dochutit je můžete cca 20 g kmínu, kouskem křenu, větvičkou kopru, někdo přidává i hořčičné semínko, nastrouhané jablko a česnek. Recepty se v minulosti lišily kraj od kraje.

Kolik kmínu na zelí

Zelí nasypeme do nádoby vhodné ke šlapání (v našem případě plastový dřez nebo dětská plastová vanička). Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín. Tady záleží na vaší chuti, my dáváme na 17 kg zelí 1 balení drceného českého kmínu (70 g).Na 1 kg zelí přidáváme 1,5 dkg soli a pak také kmín. Tady záleží na vaší chuti, my dáváme na 17 kg zelí 1 balení drceného českého kmínu (70 g). Směs pořádně promícháme a cca 20 minut šlapeme, aby pustilo co nejvíce šťávy. Poté zelí i s vymačkanou tekutinou plníme do zeláku.Když zelí kvasí

Kysané zelí by mělo být hotové za 5 týdnů.

Zelí propláchnu, odstraním případné zbytky košťálu. Přendám ho do hrnce, zaliju vodou tak, aby bylo akorát ponořené, a dusím ho doměkka, trvá to asi 15 minut. Na sádle zpěním cibuli, přidám na kostky nakrájenou slaninu a opeču vše dozlatova. Pak cibuli se slaninou zapráším moukou a opékám do tmavší jíšky.

Jak naložit zelí na zimu : Zelí na sítku prolijeme studenou vodou, až vychladne, promícháme je se solí. Na 1 kg zelí dáme 100 g soli a špetku kmínu. Zelí natlačíme do kameninového hrnce, zatěžkáme, přikryjeme plátnem a na teplém místě je necháme kvasit. Zelí je už za 8–10 dní velmi dobré, ale dlouho nevydrží, proto nakládáme jen menší dávku.

Jaká Sůl na nakládání zelí : Na kilogram zelí budete potřebovat 10-15 g soli – pozor, musí to být kuchyňská sůl bez jódu, jinak zelí zhnědne a nebude křehké. Nakrájené či nakrouhané zelí zasypejte drobně kmínem.

Jak dlouho se dělá kysané zelí

Na teplém místě (ideální je teplota 12–15 °C) nechte zelí kvasit po dobu 4 až 6 týdnů. Vykvašené zelí dejte pak do chladné místnosti, kde ho zhruba každé 3 týdny kontrolujte, zda k němu nemůže vzduch a nekazí se. Případně ho rozdělte do sklenic a sterilujte, pak vám vydrží až do příští sezony.

Pokud chcete tvorbu pokličky oddálit, nebo ji nechcete vůbec, stačí zelí přendat z kyblíků do zavařovacích sklenic. Do sklenic je ale potřeba zelí řádně napěchovat a vytlačit z něj všechen vzduch, který se dostal přendaváním mezi vrstvy zelí.Do hrnce dáme kysané zelí, které nemusíme propírat, pouze vymačkáme šťávu. Přidáme cibuli a zalijeme částí vody. Hrnec přikryjeme pokličkou a vaříme asi 10 minut. Pak zelí podle chuti dosolíme a dochutíme krupicovým cukrem.

Kolik soli na 1 kg masa : Množství soli volíme kolem 2 – 2,5 % (dle chuti), tzn. na 1 kg masa použijeme 20 – 25 g soli nebo rychlosoli. Nasolené maso uložíme do čisté nádoby tak, aby k masu neměl přístup vzduch. K tomu dobře poslouží také potravinová fólie.