Antwort Jak správně vykopat křen? Weitere Antworten – Jak nejlépe nastrouhat křen

Jak správně vykopat křen?
Jak strouhat křen

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.Na místě odstraníme nať (nejlépe zahradnickými kleštěmi). Pak kořeny omyjeme vodou a nečistoty odstraníme kartáčkem. Kořeny po očištění ihned zpracujeme. Můžeme je naložit do alkoholu nebo usušit.

Kdy vyndat křen : Křen do půdy vysaďte v březnu.

Kořeny vysazujte šikmo do mělkých brázd. V červnu opatrně odhrňte hlínu, odstraňte tenké a nepotřebné kořínky a zeminu opět zahrňte. Sklizeň křenu přijde v pozdním podzimu a vždy ze zeminy musíte odstranit naprosto vše, jinak by nám křen pozemek zaplevelil.

Na jakém struhadle strouhat křen

Kořeny je třeba oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Křenem naplníme vhodnou sklenici, zalijeme tekutým medem a opatrně promícháme.

Proč křen nepálí : Proč křen nepálí U staršího křenu se může stát, že ztrácí svou sílu. To je způsobeno tím, že látky, které obsahuje a které nás nutí při konzumaci křenu slzet (a přesto pokračovat v jídle), jsou těkavé a uvolňují se, když se kořen mechanicky naruší. Nastrouhaný křen proto svou říznost ztrácí velmi rychle.

Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Křen totiž obsahuje hořčičné oleje, které mají silnou biologickou aktivitu. A kromě charakteristické štiplavosti působí i antibioticky.

Co dělat s křenem

Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.Křen není příliš náročný na skladování, takže v lednici vydrží (zakrytý) i mnoho týdnů. Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit.Vodu svaříme s cukrem a solí, přidáme ocet a opět přivedeme k varu. Křen jemně nastrouháme, spaříme nálevem, hned naplníme do zavařovacích sklenic a uzavřeme. Skleničky dáme do zavařovacího hrnce s teplou vodou a sterilujeme. Po zahřátí na 90 stupňů při této teplotě sterilujeme 25 minut.

Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým. Pro jednoleté pěstování se hodí odrůda 'Krenox'.

Na co je zdravý křen : Pomáhá předcházet zažívacím potížím, jako je zácpa, a podporuje růst prospěšných bakterií ve střevech. Léčba dýchacích cest: Silná chuť a aroma křenu může pomoci uvolnit nosní dutiny a průdušky. Může být užitečný při symptomatické léčbě rýmy, zánětu průdušek a jiných respiračních onemocnění.

Jaké vitamíny má křen : Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.

Proč jíst křen

Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

Tip. Křen je velmi výrazný a ostrý na chuť, proto se doporučuje podávat až ve vyšším věku. Kombinovat se dá např. do tvarohových pomazánek nebo s červenou řepou.Připravte křen: Oloupejte a nastrouhejte křen na jemném struhadle. Můžete přidat trochu octa nebo citronové šťávy, aby zůstal bílý a nezhnědl. Uložte do nádoby: Přenesete nastrouhaný křen do vzduchotěsné nádoby. Lednička: Uchovávejte v lednici, opět v zeleninové přihrádce.

Jak zpracovat a uchovat křen : Pokud vlastníte sklep, můžete ho uchovat ve vlhkém písku. Největší sílu má v čerstvém stavu. Aby však křen vydržel co nejdéle, můžete ho také zpracovat například jako čatní, zavařit ho nebo zamrazit. Připravte salát z čerstvého zelí s křenem, napěchujte ho do sklenic a uložte do chladu.