Antwort Jak správně zasadit bylinky? Weitere Antworten – Jak se sází bylinky

Jak správně zasadit bylinky?
Semínka bylinek bývají dost drobná, a tak je nesejeme hluboko, stačí je posypat jen slabou vrstvou substrátu. Raději je nevysévejte moc nahusto. Pokud k výsevu použijete sadbovač, stačí vložit do každé buňky jen několik semínek. Substrát hned pokropíme vodou, ale opatrně, abychom semínka nevyplavili.Na dno truhlíku proto nezapomeňte dát drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů, aby vám nezačaly uhnívat kořínky. Jako substrát vám bude stačit zemina s pískem a dobrým kompostem, která je dobře propustná a bohatá na živiny. Pořídit si ale můžete i substráty určené přímo pro bylinky.Mezi bylinky, které preferují sucho a plno slunce, patří tymián, šalvěj, rozmarýn, oregano, estragon a bazalka. Tyto bylinky můžete pěstovat vedle sebe bez obav. Mají podobné nároky na pěstování a skvěle se doplňují jak ve vůni, tak v použití v kuchyni.

Kdy zacit pěstovat bylinky : Bylinky je vhodné před vysazením ven nejprve předpěstovat. V teple domova nebo ve skleníku. Mladé rostlinky lze vysazovat ven nejdříve na konci dubna nebo začátkem května. Hlavně středomořské bylinky většinou nejsou mrazuvzdorné a mohly by v chladné noci omrznout.

Kolik slunce potrebuji bylinky

Pažitka, petrželka, libeček, máta a meduňka za oknem potřebují alespoň 4 hodiny slunce denně a mají rády bohatou zálivku, ale ne velké přemokření. Bazalka, tymián a šalvěj si zaslouží alespoň 6 hodin slunce denně a zálivky spíše méně.

Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.

Jak správně pěstovat bylinky v kuchyni

Obecná pravidla pro pěstování bylinek v kuchyni, na parapetu

Bylinky by měli mít dostatek světla, dopřejte jim alespoň část místa na okenním parapetu. Bylinky prospívají v teplotě kolem 15-20°C. Nepoužívejte příliš mnoho hnojiv. Bylinky pracují s vámi, občas na ně promluvte a pochvalte je jak hezky rostou.Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.V zahradě by rozhodně neměla chybět bazalka, majoránka, máta, meduňka, šalvěj, rozmarýn, koriandr, pažitka, libeček, mateřídouška, oregano či levandule. Existují ale i méně známé a zajímavé druhy, jako je například lichořeřišnice.

Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven.

Kolik muškátů dát do truhlíku : Kolik zajistit sazenic

Máme-li mladé muškáty z řízků, musíme množství zvýšit na 8 až 12 ks, podle velikosti, jinak by byl truhlík „chudý“. Substrát dáme do 2/3 truhlíku a utužíme. Rozmístíme rostliny tak, aby si nekonkurovaly. Větší dozadu nebo do středu, menší a převislé na okraje.

Jak správně vysadit libeček : Mladé sazenice postupně otužujte a na venkovní stanoviště je přesazujte v červnu. Přímo na stanoviště lze semena vysévat na jaře (v březnu až dubnu) nebo na podzim (září až říjen). V tomto případě semena vysévejte do skupin po pěti až šesti. Po vzejití ponechejte na místě 3–4 nejsilnější rostlinky.

V čem pěstovat bylinky

V čem bylinku pěstovat

Nejlepší jsou hliněné květináče, které jsou vzdušnější. Pokud budete bylinky vysazovat do truhlíků, pak jsou vhodnou alternativou ke klasickým plastovým truhlíkům látkové truhlíky.

K růstu bude potřeba nepřetržité zavlažování. Nevyklíčená semínka poprašte pouze rozstřikovačem, po vyklíčení už zalévejte. Každý den stačí pár kapek, aby půda nevyschla. Na vyrostlé rostlinky pak zálivka postačí jednou či dvakrát týdně, ovšem mátu, bazalku, pažitku či petržel raději zalévejte častěji.Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jaké bylinky k sobě do truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.