Antwort Jak sterilizovat kořenovou zeleninu? Weitere Antworten – Jak zpracovat kořenovou zeleninu na zimu

Jak sterilizovat kořenovou zeleninu?
v zavařovacích sklenicích, uchovat ve spižírně. Jsou ale i jiné způsoby, které mrkev, petržel, celer, černý kořen, pastiňák nebo ředkev či červenou řepu uchovají přes zimu v čerstvém stavu. Již naše babičky dávaly sklizenou kořenovou zeleninu do bedýnek s pískem, ve kterých vydržela podle potřeby skoro až do jara.Při vlastní sterilaci se zelenina uzavře do sterilizovaných nepropustných nádob (např. sklenic) a po určitou dobu se zahřívá při vysoké teplotě. Působením tepla dochází ke zničení nežádoucích mikroorganizmů a zamezení působení enzymů. Zelenina se steriluje buď v kyselém (sladkokyselém nálevu) nebo ve slaném nálevu.Pečte zeleninu při 200 až 220 °C. Paprikám a rajčatům bude bohatě stačit 15 minut, kořenové zelenině jako mrkvi dejte 20 až 25 minut. „Brambory kvůli vysokému obsahu škrobu, zvlášť u těch v zimě skladovaných, pečte raději déle při teplotě 180–185 °C,“ doporučuje výživová poradkyně Zuzana Pavelková Šafářová.

Jak skladovat kořenovou zeleninu v lednici : Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Jak skladovat zeleninu přes zimu

Jak skladovat zeleninu

Přes zimu zajistěte, aby byla zelenina skladována na místě s minimální vlhkostí vzduchu 80 %. Během doby skladování ztrácí hodně vody. Teplota musí být zároveň nižší než 10 °C. Tím se do značné míry zastaví metabolické procesy a nešíří se houby a plísně.

Jak dlouho vydrží zavařená zelenina : Že by se zelenina zkazila po pár dnech, se bát nemusíte. Díky sladkokyselému nálevu vydrží načatá delší dobu. Výjimkou je zelenina ve slaném nálevu, kterou byste měli zkonzumovat do 48 hodin po otevření. Pokud však máte podezření, že zelenina už není v pořádku, rozhodně ji nekonzumujte a bez milosti vyhoďte.

Při ováření zeleniny v osolené vodě snížíme dávku soli v nálevu. Sklenice uzavřeme víčky, vložíme do zavařovacího hrnce s teplou vodou asi 60 stupňů. Po zahřátí na sterilační teplotu 90 stupňů (asi 20 minut) při této teplotě sterilujeme. Sklenice 0,7 – 0,9 l zavařujeme 25 minut, sklenice 0,4 – 0,5 l 20 minut.

Větší sklenice sterilujte 10 až 13 minut, menší 5 až 8 minut. Doba se odvíjí také od tvrdosti plodů. Měkké ovoce a zeleninu nechte sterilovat kratší dobu, tvrdou potom delší.

Jak dlouho vařit kořenovou zeleninu na salát

Mrkev a celer oloupeme a vložíme do hrnce, pokud je mrkev příliš dlouhá, překrojíme jí napůl. Zalijeme vodou, osolíme malou lžičkou soli a přidáme dvě až tři lžíce octa. Přivedeme k varu a vaříme 10 – 15 minut, aby zelenina byla měkká, ale ne rozvařená.Zelenina s dlouhou dobou vaření (20-30 minut): Růžičková kapusta, mrkev, zelené fazolky, celer, cibule, dýně, brambory, artyčoky. Zelenina se střední dobou vaření (10-15 minut): Brokolice, květák, zelí, kukuřice, lilek, zelené papriky, pórek, chřest.Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní


Nejlépe se uchovává při teplotě okolo 1°C a relativní vlhkosti vzduchu 90-95%. Doba skladovatelnosti je 120-180 dní. Odrůdy mrkve určené ke skladování: KATLEN, RUBÍNA, MAXIMA F1, KAROLA. Při vytahování mrkve za listy se může lehce stát, že nám v ruce zůstane jenom trs zelené natě a kořen pevně v zemi.

Jak doma skladovat zeleninu : Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.

Jak uchovat zeleninu v mrazáku : Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Jak sterilizovat v hrnci

Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.

Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.Kořenovou zeleninu (mrkev, petržel a celer) si očistíme a nastrouháme na nudličky. Do hrnce dáme vodu, sůl, ocet, cukr, koření (nové koření, šalvěj, estragon) a přivedeme k varu. Poté přidáme připravenou zeleninu a vaříme cca 5 minut.

Co všechno patří do kořenové zeleniny : Mezi nejpoužívanější druhy kořenové zeleniny patří mrkev, petržel, ředkvičky, celer, tuřín, červená řepa, topinambury, ale třeba i křen nebo zázvor, které se pro svou štiplavost a vysoký obsah dráždivých látek používají jen v menším množství a spíše jako koření.