Antwort Jak stříhat jedli? Weitere Antworten – Kdy stříhat jedlí

Jak stříhat jedli?
Nejvhodnější čas pro zaštipování jehličnanů totiž přichází ve chvíli, kdy se jim na jaře začnou prodlužovat výhonky (prýty). Způsobem, který předvádí Vlasimil Šindelář na videu můžete ošetřit nejen borovice, ale také smrky nebo jedle. Naopak tisy můžete seříznout bez obav i hlouběji. Velmi snadno a bohatě obrůstají.Jehličnaté stromy

Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března. Pro rozrůstání mladých borovic je ideální zaštipovat mladé výhonky do první poloviny května. Pokud ale chcete, aby se prořezáváním rozrostla starší borovice, musíme vás zklamat.Nároky a pěstování jedle

Jedle milují vyšší vzdušnou vlhkost a nevyžadují příliš mnoho slunce. Většina druhů dokonce velmi dobře snáší celoživotní zastínění. U nás pěstované druhy jedlí jsou dostatečně odolné proti mrazu, ale pozor si dejte v mrazových kotlinách a na silně větrných stanovištích.

Kdy řezat jehličnany : Celé jarní období: od poloviny dubna, kdy jehličnany začínají nápadně rašit světle zelenými vrcholíky větévek, až do začátku června, je vhodnou dobou pro první úpravu tvarů pěstovaných jehličnanů. Druhým vhodným obdobím pro tvarování jehličnanů je až začátek podzimu, tedy v měsíci září každoročně.

Kdy co stříhat na zahradě

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Co zasadit Pod jedli : Do polostínu a těžších půd pak trvalky typu denivky, rebarbora, jitrocel apod. Do stínu můžeme umístit rebarboru, libeček, bohyšky, medvědí česnek, bergenii. Nezapomínejme na cibuloviny v podobě jarních krokusů a sněženek, květnových tulipánů a červnových okrasných česneků.

Na smrk se víc hodí nůžky

Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.

Na velké rostliny budete potřebovat sterilní skalpel. Zaštipování je s trochou nadsázky vlastně chirurgická práce, musíte být co nejvíce přesní. Místo a provedení řezu je zásadní – výhonky větviček odštipujte vždy těsně nad spojem dvou větviček naproti sobě. Odštipujeme pouze část špičky.

Kdy se sází jedle

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.Většina jedlí v mládí roste pomalu jako například Abies nordmanniana která dvou metrů dosáhne až po zhruba 12- 15 letech, podle půdních a klimatických podmínek. Zato např. Abies grandis roste na jedli vyjímečně rychle a v příznivých podmínkách dakáže narůst až metr za rok.Jehličnaté živé ploty se během vegetační fáze prořezávají na jaře. Živý plot je třeba prořezávat ve fázi růstu, aby rostl rovnoměrně a bez mezer. Zastřihujte ho i po stranách, abyste zajistili rovné hrany. Horní část živého plotu vůbec neprořezávejte, dokud nedosáhne požadované výšky.

Rudbekie stříhání

Trvalky se mohou po odkvětu ponechat na záhonu a ostříhat až na jaře. Někteří však odstříhávají odkvetlá soukvětí průběžně po odkvětu. Trvalky vyséváme do studeného pařeniště začátkem jara. Po vyklíčení je jednotíme a přesadíme jednotlivě.

Kdy stříhat Tavolu Kalinolistou : opadavý keř, dorůstá do výšky 3-4 m, vykvétá na konci léta drobnými růžovými květy složenými v dlouhých latách, listy jsou šupinovité, zelené až šedozelené barvy, roste poměrně rychle a pro dobrý tvar a hustotu je dobré jej každoročně zjara stříhat, ideální je zpětný řez, kdy zjara před rašením zkrátíte loňské větve o …

Jak vylepšit těžkou půdu : Těžké půdy je výhodné hnojit hnojem, který půdu nejenom vyživí, ale také prohřeje. Těžká půda obsahuje ve srovnání s písčitou mnoho jílovitých částic. Proto je účelné na těžkou zeminu nasypat vrstvu písku. Použít můžeme také perlit či keramzit nebo drobné štěrkovité kamenivo.

Která zelenina roste v polostínu

Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější. Kdyby ale měla slunečních paprsků málo, nebude tolik sladká.

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Kdy Zaštipovat : První zaštípnutí provádějte na vašich rostlinách až v momentě, kdy mají alespoň 3-4 patra s regulérními listy nebo výšku alespoň 15-25 cm. Opakované zaštipování určitě není na škodu, nicméně dbejte na to aby byla rostlina zregenerovaná po poslední zaštípnutí.