Antwort Jak stříhat Sloupovitou švestku? Weitere Antworten – Kdy se mají stříhat švestky
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.Řez sloupovitých ovocných stromků
Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě. Při výsadbě není vhodné zakrátit vrcholový pupen – pak by mohlo docházet k nechtěnému větvení. Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě.Dopřejte své švestce možnost hojit rány. A to může až v dob, kdy v ní proudí míza. Stříhejte jí tedy až v době, kdy švestka kvete a kdy už raší i listové pupeny. Nejdříve pak době, kdy je těsně před rozkvětem.
Kdy stříhat vlky na švestce : Jádroviny, tedy jabloně a hrušně, můžeme opravdu prořezat v létě i v zimě – i když vlky, jak vysvětlil v ukázce Vlastimil Šindelář, je výhodnější odstraňovat v létě. Ale u peckovin, třešní, višní, rynglí, švestek, je vhodný pouze letní řez, nejlépe po odkvětu.
Proč padají švestky
Vajíčka začínají klást 10–12 dní po odkvětu švestek, samotné období kladení trvá 2–3 týdny. Celý vývoj larvy probíhá uvnitř pecky, kterou larva vyžírá. V důsledku tohoto poškození plody ukončují růst, předčasně se vybarvují, mumifikují a ve většině případů opadávají. Opad plodů lze pozorovat již na počátku července.
Kdy se stříkají švestky proti Červivosti : Uvnitř poškozených plodů jsou načervenalé housenky a kousky tmavého trusu. Takto poškozené plody jsou mnohdy druhotně napadány moniliovou hnilobou. Obaleč švestkový napadá všechny druhy slivoní, zejména však pozdní odrůdy. Ošetření se dělá ve druhé polovině července a je možné jej opakovat za 10 až 14 dnů.
Při jarní výsadbě je nutné první měsíc stromky častěji důkladně zalévat (jednou týdně, později při suchém počasí jednou za 10-14 dní). Na podzim, kdy je chladné období a rostliny jsou již ve vegetačním klidu, se ovocné stromky vysazují asi od poloviny října do doby, než je půda promrzlá do hloubky.
Nejvýraznější zásahy do stromků doporučujeme provádět v zimě, kdy se rány snadněji zacelují. Zároveň je menší riziko, že se do otevřené rány pustí infekce nebo hmyz. Pohlídejte si ale ideální teplotu, není vhodné prořezávat stromky v teplotě pod 6 °C.
Jaký postřik proti pilatce švestkové
Alternativou je přírodní insekticid NeemAzal TS. Aktivní látkou je azadirachtin ze semen tropické rostliny Azadirachta indická (Azadirachta indica). Přípravek má nulovou ochrannou lhůtu. Proti pilatce švestkové funguje jako požerový insekticid, likviduje tedy pouze housenky.Vlky odřízneme v tzv. větevním kroužku. Použijeme řez na patku, což je přibližně 8 až 12 milimetrů dlouhá část se spícími pupeny. Ty pak u jabloní s pravděpodobností 20 až 40 % prorostou a posléze vytvoří plodonosný obrost.Jaký postřik na švestky Jak už jsme zmínili výše, můžeme použít osvědčený Kuprikol 50, Lepinox Plus a TALENT. Postřik na švestky připravíme tak, že jeden z těchto přípravků promícháme s vodou v níže uvedeném poměru. Příští jaro nezapomeňte na řez švestek.
Patří tedy k potravinám, které nezpůsobují žádné radikální změny v hladinách cukru v krvi, což ocení diabetici. Výborně se hodí při redukčních dietách, samy o sobě podporují hubnutí, zrychlují metabolismus a napomáhají vyprazdňování. Velmi dobře zasycují, už pět švestek zažene hlad.
Co způsobuje Červivost švestek : Piliarka švestková ( Hoplocampa minuta) patří asi do skupiny nejzávažnějších škůdců švestek. Způsobuje červivost švestek a následně jejich opadnutí. Po odkvětu švestek jsou na napadených plodech černé otvory s trusem housenek pilařky. Housenky uvnitř plodu vyžírají středovou část, budoucí pecku.
Čím se stříkají švestky : Jarní postřik slivoní
První postřik švestky provádíme proti puchrovitosti hned na začátku sezóny. Doporučit můžeme fungicid Kuprikol 50, který aplikujeme ve chvíli, kdy se na stromě objeví pupeny, tedy na začátku rašení. Připravíme si 10g přípravku a promícháme jej ve 2 litrech vody (optimální množství pro 1 švestku).
Jak stříhat sloupovité třešně
V prvních letech během vegetace zkraťte postranní větvičky. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3 – 4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku. V případě staršího stromku už letní řez není zapotřebí.
Zlatožluté plody můžete sklízet od poloviny července. Kromě toho, že tyto stromky rostou skutečně sloupovitě, jsou naočkovány na speciální podnoži za účelem zvýšení výnosů. V prvních dvou letech zakraťte postranní výhony. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka.Tento článek by se měl jmenovat spíše Kdy a jak stříhat slivoň. To je totiž správný název pro ovocný strom plodící švestky. Řez se provádí od září do listopadu, zkrátka před zimou.
Jak se stříhají švestky : Jarní řez švestky
V rámci něj odstraňte všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Odstraňte také všechny suché a viditelně nemocné větve. Plodné větve v hlavní koruně stromu zkraťte zhruba o třetinu, aby se vlivem tíhy ovoce nebo silného větru nezlomily.