Antwort Jak stáhnout ránu náplasti? Weitere Antworten – Jak stáhnout reznou ránu

Jak stáhnout ránu náplasti?
Ránu stáhněte

Buď vystřihněte úzké proužky náplasti nebo v případě mašličky, ještě zastřihnete proužky do jejího tvaru. Před nalepením náplasti stáhněte obě hrany rány těsně k sobě. Čím více k sobě stáhnete, tím menší jizva nakonec bude.Aby se rána zahojila bez strupů a jizev, použijte prostředek, který vytváří ideální prostředí pro hojení ran, známé jako vlhké hojení. Při použití obvazu nebo náplasti se nemusíte obávat přilepení na ránu. Prostředky vlhkého hojení pro urychlení hojení ran jsou: Hemagel, BepanGel, Flamigel a ActiMaris.Drobné poranění

Opláchněte ránu pod tekoucí vodou a umyjte ji od nečistot. Můžete k tomu použít mýdlo. Po oschnutí dezinfikujte okolí rány a přiložte sterilní krytí. U menších poranění, kdy neteče moc krve, postačí jako krytí obyčejná náplast.

Jak urychlit hojení ran po operaci : Bezprostředně po operaci je důležité odborné ošetření rány. Měli bychom také dbát na dobrou životosprávu, být v psychické pohodě a zejména v prvních týdnech se vyhýbat zvýšené fyzické námaze. V poslední době se v rámci této komplexní péče stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky (nejznámější je Wobenzym).

Na co se používá HemaGel

Hojí jak drobná poranění (řezné rány, oděrky, puchýře, popáleniny I. a II. stupně atd.), ale také chronické rány (vředy na bérci, proleženiny, jizvy, pooperační stavy, diabetické defekty atd.). HemaGel urychluje proces hojení rány, snižuje riziko komplikovaného hojení a zabraňuje hypertrofii jizev.

Jak udělat Maslicku na rány : Ustřihněte proužek leukoplasti široké minimálně 1,5 cm a vystřihněte „mašličku“. Mašličku rozložte a ve středu ji přetočte o 360°, vznikne steh se širokými okraji. Tyto nebo zakoupené stehy přikládejte na ránu po celé její délce.

u hnisajících ran je možné použít např. mast Ichtoxyl nebo Višněvského balzám, které „vytahují hnis“. Aplikujte 3 krát denně na ránu a postižené místo překryjte. Ránu je také třeba pravidelně dezinfikovat (např.

po operaci doporučuji hlavně dostatečnou hygienu, dostatečnou pestrou stravu, zvýšit příjem vitamínů (zejména z ovoce a zeleniny), vlákniny a dostatečný pitný režim. Rekonvalescenci můžete v případě potřeby podporit například prostřednictvím enzymů například v prípravku Wobenzym.

Co dát na řeznou ránu

ránu je třeba vždy očistit a dezinfikovat. Poranění se doporučuje překrýt, jelikož rána může být branou pro vstup různých bakterií a jiných škodlivých mikroorganismů. V případě tržných a řezných poranění, kdy potřebujeme postiženou kůži stáhnout, využijeme tzv. stripy-stehy.Na podporu hojení drobných poranění je možné použít měsíčkovou mast. Pozitivní účinky mají také přípravky obsahující aloe vera atd. Popálenou pokožku zklidní mast s obsahem panthotetanu vápenatého (Calcium panthotenicum) a další přípravky s obsahem panthenolu, které se často používají zejména na popáleniny od sluníčka.Jizvu promazávejte a dělejte masáž mírným tlakem. Na promazávání je vhodná čistá vazelína, měsíčková mast, kalciová mast, šípkový olej nebo Indafolan. Při promazávání na jizvu vytvářejte mírný tlak, aby nezhrubla a nevystoupila nad povrch kůže.

Drobná poranění po nanesení gelu kryjte polštářovou náplastí. Účinek gelu se projevuje bobtnáním. Unikátní technologie gelu zabraňuje přilepení k ráně a tím umožňuje i velmi snadné odstranění bez bolesti jemným setřením nebo opláchnutím. Převaz provádějte dle potřeby po 12 – 48 hodinách.

Jak dlouho lze pouzivat HemaGel : Pokud je rána menší, můžete vrstvu HemaGelu NEW překrýt náplastí s polštářkem. Před přelepením potřete tenkou vrstvou gelu i polštářek, aby nenasál HemaGel® NEW z rány. U chronických ran převazujte po 24 – 48 hodinách, podle stavu rány. U dobře hojících se ran může být interval mezi převazy i delší.

Jak poznat zánět v ráně : Zarudnutí a otok – Mírné a časem ustupující zčervenání rány je opět součástí normálního procesu hojení. Zpozornět byste ovšem měli, pokud je okolí rány nateklé a růžově až červeně zbarvené. Jakmile zpozorujete, že se směrem od rány začnou tvořit červené pruhy směřující k srdci, neodkladně vyhledejte lékaře.

Co dát na otevřenou ránu

První pomoc

  • Nejprve se snažte zabránit krvácení přiložením sterilního obvazu.
  • Při silnějším krvácení přiložte tlakový obvaz.
  • Po zástavě krvácení je vhodné ránu omýt tekoucím proudem čisté vody.
  • Okolí rány potřete nebo postříkejte dezinfekcí.
  • Na ránu aplikujte sterilní krytí, které se nelepí k ráně.


Při větší produkci exsudátu lze k vyčištění spodiny rány použít kalciumalginát – Sorbalgon. U infikovaných ran je vhodné též použití antiseptických krytí s jodem či aktivním uhlím nebo krytí s obsahem stříbra – Atrauman Ag, to působí i na bakterie, které jsou rezistentní vůči ATB léčbě – např. MRSA.Vitamin C.

Výživa s vysokým obsahem vitaminu C napomáhá při hojení ran. „Céčko“ je důležitý antioxidant – zvyšuje totiž pevnost pokožky a pomáhá při tvorbě kolagenu v kůži. Je také důležitý pro vznik nových krevních cév, což pomáhá při vstřebávání železa. Ideální jsou citrusové plody a listová zelenina.

Jak urychlit hojení jizev : Jizvy je velmi vhodné brzy po uzavření rány nebo vyndání stehů pravidelně alespoň 3x denně masírovat tzv. tlakovou masáží. K ošetření je vhodná kvalitní měsíčková mast či šípkový olej. Jezte kvalitní stravu s dostatkem vitamínů, minerálů a nezapomeňte na kolagen, který je odpovědný za proces hojení kůže.