Antwort Jak sušit bez v troubě? Weitere Antworten – Jak se suší květy bezu

Jak sušit bez v troubě?
Sušení probíhá ve stínu tak, že celá květenství zavěsíme nejlépe na šňůry v místnosti s dobrým prouděním vzduchu. Jde nám o to, aby sušení proběhlo co nejrychleji. Po usušení odlámeme stopky. Ten kdo suší na sítech, může samozřejmě květy zbavit stopek hned na začátku, tedy při pokládání na síto.Jak květy bezu sbírat a sušit

Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny. I u druhého způsobu sušení je důležité květy sušit v dobře větrané místnosti, tím urychlíme dobu sušení a předejdeme možné plísní květů. Doba sušení je přibližně 2 až 3 týdny.Sušené bezinky jsou bezvadná první pomoc při migréně, nachlazení, silném průjmu, bolestech, zánětech a mnoha dalších potížích. Můžete z nich udělat čaj, kloktadlo nebo je rozmixovat a používat preventivně jako superfoods. Hodí se na dezerty, kaše nebo do koktejlů a smoothies. Nám chutnají i samotné sušené plody.

Jak dlouho kvete bez : Kvete postupně v průběhu zhruba 3 týdnů od května do července v závislosti na místních klimatických podmínkách. V době květu se šíří kolem bezu omamná vůně a i po odkvětu má tato rostlina zvláštní aroma. Plody bezu jsou malé, černé, kulaté, lesklé peckovice. Začínají dozrávat koncem srpna.

Jak dlouho louhovat bez

Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.

Kdy sbírat květy bezu : Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Plody černého bezu sbíráme po dozrání v srpnu až září. Bezinky opereme, po odkapání otrháme od třapin a sušíme buď na slunci, v sušičce nebo troubě do teploty 60 stupňů. Usušené bezinky by měly být tvrdé a pružné, neslepují se a nebarví ruce. Plody se seschnou asi v poměru 8 : 1.

Jak sušit květ bezu v sušičce

Snažím se kontakt bylin s kovem minimalizovat. Květy hodně seschnou, proto se nebojím je dávat opravdu natěsno k sobě. Pak už jen zapnu program sušení 40 °C a po 6 hodinách je hotovo. Na rozdíl od ovoce se bez nemusí otáčet.

Co lze vyrobit z bezu

Bezinky – plody bezu v kuchyni

  • Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
  • Sušené plody bezinek zastaví průjem.
  • Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
  • Bezinková šťáva.
  • Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
  • Bezinková marmeláda.
  • Bezinkový kompot a pudink.
  • Bezinky v dezertech.

Nejlepší je sbírat bez na okrajích lesů a luk.

Jak pro Toprecepty.cz uvedla bylinkářka a autorka facebookové stránky Provoněný den Linda Mahelová, sbírají se celá květenství i se stopkou. „Bezová květenství, ostatně tak jako všechny bylinky, dopručuji sbírat za suchého slunečného počasí. Nejlépe po oschnutí ranní rosy.Bezové květy tiší příznaky nachlazení, pomáhají při horečce a zánětu nosních i čelních dutin, lze je rovněž využít k omezení tvorby hlenů při senné rýmě, zánětu dutin a infekcích středního ucha. Komerčně prodávaný sirup z bezových bobulí zase tiší příznaky a krátí dobu trvání chřipky.

Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Jak sušit prádlo doma : Sušení prádla doma je bezpečné. Stačí dodržovat pár základních pravidel

  1. Perte jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák.
  2. Zvolte program s maximálními otáčky.
  3. Před pověšením prádlo protřepejte.
  4. Nedávejte prádlo na topení nebo sušák blízko topení
  5. Sušák s prádlem nepatří ani ke stěně

Jak rychle usušit prádlo : Nejprve zabalte mokrý oděv do ručníku a vyždímejte jej, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Poté položte oblečení na žehlicí prkno. Umístěte na něj suchý ručník a pomalu vyžehlete ručník a vlhký oděv pod ním. Žehlička dodá látce teplo, což pomůže absorbovat přebytečnou vlhkost a urychlí dobu schnutí.

Co s květy bezu

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.

Na co je dobrý sušený bez : Sušený bezový květ by neměl chybět v žádné domácí lékárničce. Čaj z černého bezu je pohlazením po duši a má blahodárné účinky i pro váš organismus. Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení.