Antwort Jak sušit bylinky bez sušičky? Weitere Antworten – Jak doma sušit bylinky

Jak sušit bylinky bez sušičky?
Sušení bylinek by mělo probíhat na suchém, teplém a tmavém místě, kde proudí vzduch. Nesušte určitě na přímém slunci či v místnosti, kde je příliš velká zima nebo vlhko (sklep/kuchyně). Mezi oblíbené metody sušení patří svazování a věšení na šňůry.Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně.Troufnete si sušit bylinky v mikrovlnce Sušení by mělo být možné také v mikrovlnné troubě. Byliny by měly být podloženy i přikryty papírovou utěrkou. Mikrovlnku nastavte na nejvyšší výkon, ale jen na dobu jedné minuty.

Kdy a jak sušit byliny : Nejlépe proto uděláte, pokud rostlinky začnete sušit v létě, kdy je doba jejich aktivního růstu. Se sušením začněte co nejdříve po nasbírání bylinek, abyste zajistili nejlepší kvalitu. V košíku, do kterého jste je při sklízení ukládali, by neměly zůstat déle než hodinu, aby nedošlo k jejich zapaření.

Jak sušit v troubě

sušení v troubě

Poněkud rychleji, ovšem energeticky náročněji usušíte ovoce v troubě. Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C.

Jak sbírat byliny : Květy sbíráme za plného rozkvětu. Jakmile totiž bylinka začne odkvétat, obsah účinných látek v ní rychle klesá. Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit.

Zeleninu očistíme, oloupeme a nakrájíme na stejně velké nudličky nebo kostky (asi 0,5 až 1 cm). Přendáme na plech a sušíme v troubě rozehřáté na 50 až 60 °C s pootevřenými dvířky. Usušenou zeleninu necháme vychladnout a skladujeme v uzavřené nádobě.

Nejlepší bude umístit sušák do místnosti, ve které trávíte nejméně času, a tam otevřít okno. Zajistíte tak odvod přebytečné vlhkosti a současně vám sušák nebude nikde překážet. Sušíte-li prádlo v bytě pravidelně, protože nemáte vhodné prostory na umístění sušičky na prádlo, zkuste zvážit koupi odvlhčovače vzduchu.

Jak sušit v mikrovlnce

Plochý talíř vyložíme papírem nebo papírovým ubrouskem (kuchyňskou papírovou utěrkou), na něj se rozloží omyté, osušené bylinky (zelenina, houby), to se shora přikryje opět papírem a vlníme 3 minuty při výkonu 850W. V polovině sušení ubrousek obrátíme, zkontrolujeme, jak se bylinky suší a proces dokončíme.V případě první varianty je tak lepší byliny nesušit a raději je zpracovat do sirupů, tinktur či olejů. Bylinky nikdy nesušíme na přímém slunci, ale lépe na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti. Čím rychleji byliny sušíme, tím méně přicházejí o své aroma.Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi. Bylinky můžete uschovat také do skleněných nádob, ovšem nezapomeňte je umístit do tmavé části mimo dosah slunečních paprsků, nejlépe do suché, větrané místnosti se stabilní teplotou.

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Kdy je vhodné sbírat bylinky : Nejlepší období pro sběr bylinek je obecně během jara a léta, kdy jsou rostliny na vrcholu své životní síly a obsahují nejvíce aktivních složek. Některé bylinky, jako je například levandule, je nejlepší sbírat těsně před úplným rozkvětem, kdy jsou jejich aromatické a léčivé vlastnosti nejsilnější.

Jak nejlépe uchovat sušené bylinky : Vystačíte si se šroubovacími sklenicemi nebo vzduchotěsnými plechovými či plastovými potravinářskými krabicemi. Bylinky můžete uschovat také do skleněných nádob, ovšem nezapomeňte je umístit do tmavé části mimo dosah slunečních paprsků, nejlépe do suché, větrané místnosti se stabilní teplotou.

Jak se sušit zeleninu v troubě

Jak správně usušit zeleninu

  1. Připravíme si plech a vyložíme jej pečicím papírem.
  2. Vybranou zeleninu omyjeme, dobře osušíme a nakrájíme na cca 4mm plátky.
  3. Takto nachystané plátky zeleniny vyskládáme na připravený plech.
  4. Sušíme (klidně několik plechů) v horkovzdušné troubě na 50–55 °C.


Cibuli rozložíme na plech vyložený pečicím papírem v jedné vrstvě a položíme do trouby předehřáté na 50-60 °C. Cibuli sušíme asi 6-8 hodin, dokud není křupavá. Během sušení kontrolujeme cibuli a otáčíme ji, aby se nespálila. Po usušení cibuli necháme vychladnout a uložíme do sklenic, pytlů nebo beden.Sušení prádla doma je bezpečné. Stačí dodržovat pár základních pravidel

  1. Perte jen tolik prádla, kolik se vám pohodlně vejde na sušák.
  2. Zvolte program s maximálními otáčky.
  3. Před pověšením prádlo protřepejte.
  4. Nedávejte prádlo na topení nebo sušák blízko topení
  5. Sušák s prádlem nepatří ani ke stěně

Jak rychle usušit prádlo : Oblečení položte na jeden ručník a druhým na oblečení zatlačte a několikrát ho přejíždějte tam a zpátky. Až pak dejte oblečení sušit. Urychlíte tím celé sušení. Pokud hledáte cestu, jak rychle usušit prádlo a týká se to jednoho nebo dvou kousků, pak je rozhodně cenově lepší využít topení.