Antwort Jak sušit ovoce mrazem doma? Weitere Antworten – Jak sušit mrazem ovoce

Jak sušit ovoce mrazem doma?
Lyofilizace je proces, během kterého se čerstvě sklizené ovoce postupně zmrazí při teplotách okolo – 80°C. Po zmrazení je vloženo do sušičky, ve které se vlivem nižšího tlaku voda přemění na páru. Suší se ve vakuovém prostředí a průběžně se zvyšuje teplota při současném snižování vakua.Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce

Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody. Tento mrazivý šok má mnoho výhod.

Jak se vyrabi Lyofilizovane ovoce : Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Jak probíhá sušení mrazem

Lyofilizace neboli sušení mrazem je šetrná metoda, při níž dochází k odstranění až 99 % vody. Probíhá za nízké teploty a tlaku. Tím je zajištěno, že voda sublimuje – přechází z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára). Díky tomu nedochází ke změnám ve struktuře ani složení.

Jak sušit ovoce bez sušičky : Postup, jak sušit ovoce v troubě:

Troubu předehřejte na minimální teplotu. Kousky skládejte do trouby až po jejím důkladném předehřátí. Jednotlivé plátky rozmístěte tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků.

Lyofilizace neboli sušení mrazem je šetrná metoda, při níž dochází k odstranění až 99 % vody. Probíhá za nízké teploty a tlaku. Tím je zajištěno, že voda sublimuje – přechází z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára). Díky tomu nedochází ke změnám ve struktuře ani složení.

K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:

  • 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
  • 50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.
  • 68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.

Jak dlouho sušit ovoce

Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.Jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé Nejlepší způsob, jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé, je skladovat je v suchém a chladném prostředí v nepropustných nádobách nebo uzavřených sáčcích.

Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak sušit bez sušičky : Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.

Jak udělat křížaly bez sušičky : Křížaly z trouby

Sušíme pozvolna v troubě s pootevřenými dvířky, nejprve při 50-60 °C. Když se část vody odpaří a plátky ovoce zaschnou, zvýšíme teplotu na 70 °C. Pak ovoce otočíme a dosušíme znovu při 50 °C. Křížaly budou hotové, až přestanou být pružné.

V čem uchovávat sušené ovoce

Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení.

Nejprve nastavíme teplotu na 50 – 60 oC a když plátky ovoce začínají sesychat, zvýšíme ji na 70 oC. Následně ovoce otočíme a dosoušíme při 60 oC. Křížaly jsou správně usušené tehdy, když plátek jablka ztratí svou pružnost. Použijeme-li sušičku na ovoce, pokládáme plátky na rošty v patrech nad sebou.zabalíme do vlhké utěrky, aby nezvadly, anebo konce ponoříme do sklenice s vodou (takto je můžeme skladovat i mimo lednici). Ovoce a zelenina milují sucho. Umístíme je proto do lednice do nádoby nebo zásuvky vyložené kuchyňskými papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost.

Jak skladovat jablka bez sklepa : Aby jablka netrpěla, teplota by se měla pohybovat mezi 1 a 12 °C. Pokud nemáte ve sklepě místo, využijte k uskladnění jablek klidně nevytápěnou garáž nebo chodbu domu.