Antwort Jak šít s řasící patkou? Weitere Antworten – Jak použít řasící pátku

Jak šít s řasící patkou?
Vložte látku, kterou chcete řasit pod patku – viz obrázek. Ušijte řadu stehů, přičemž držte okraj látky souměrně s pravou hranou patky. Stehy automaticky řasí materiál. Pokud si přejete zintenzivnit řasení, po došití řady zatáhněte za spodní nit stehu.Řasení na běžném šicím stroji (rovnostehu)

Na rovnostehu se řasí tak, že látka se prošije jednou nebo dvěma řadami nití, pomocí kterých se pak stáhne. Prošívat budeme obyčejným rovným stehem, nastavíme ho co nejdelší. Povolíme napětí horní nitě.Řasení. Po prošití uchopíme oba konce nití z vrchní nebo spodní strany, jemně za ně taháme, řasíme látku a posouváme volnost od nití do pruhu. Může se vám lépe řasit na vrchní straně, taháním vrchních nitek a nebo obráceně, na spodní straně, taháním spodních nitek. Pozor, abyste nitky nepřetrhla.

Jak šít s Overlockovou patkou : Patka je pro takovýto steh uzpůsobená, jen musíte správně nastavit stroj: především šířku stehu. Doporučujeme před samotným šitím nejprve vyzkoušet nastavenou šířku stehu ručním kolem, aby Vám jehla procházela otvory a nedošlo ke zbytečnému zlomení jehly a příp. poškození patky. To je hodně důležité.

Jak funguje Řasící patka

Řasení a přichycení zřasené látky jednokrokově

Podívejte se na řasící patku a najdete na jeji spodní části vybrání. Když toto vybrání použijete, můžete nařasit spodní vrstvu látky, zatímco ji přišíváte na rovnou a plochou vrstvu horního materiálu. Např. u pásků živůtků, korzetu.

Co se sije z Popelinu : Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Nařasenou sukni našpendlíme k oběma vrstvám živůtku. A pak všechny čtyři vrstvy sešijeme dohromady, opět šijeme po té nařasené straně, tedy po sukni. Pokud máte z velkého množství vrstev strach, pak si díly k sobě nejprve sestehujte. Když jsou k sobě všechny vrstvy sešité, vytáhněte stehovku.

Jednohřbetový šev šijeme tak, že dvě látky složíme lícem k líci na sebe a prošijeme v potřebné šíři od kraje. Šev můžeme rozžehlit, nebo sežehlit. Okraje látky začistíme. Dvouhřbetový šev se musí šít na 2x.

Jak šít Uplet na Overlocku

Na úplety používejte jehly „stretch“ nebo „ball-point“. Jejich zakulacená špička zajede do ok látky a nezachytí se o vlákna. Pravidelně měňte jehly za nové, stačí i malé poškození hrotu nebo ohnutí a stroj vám bude stávkovat.Se speciálními patkami potom můžete na overlocku šít například slepý steh, všívat gumu, všívat lampasy, řasit a sešívat v jednom kroku, ale to už máme trochu „vyšší dívčí“.Upozornění k orientaci metráže: Při obšívání okrajů závěsů dbejte prosím na stejné umístění horní části látky a také dodržujte líc a rub. Materiál může při různých směrech pohledu mírně měnit odstín. Líc a rub rozeznáte podle malých dírek u kraje látky (vpich hladký / vystouplý).

Z bavlněného plátna se dá ušít například výbavička do postýlky pro miminko (zavinovačka, mantinely, nebesa, hračky), stolní (ubrusy, běhouny, prostírání) i ložní prádlo (povlečení, polštáře, přehozy), různé dekorace do interiérů (závěsy, podsedáky, dekorační polštáře, látkové košíky).

Co se šije z Popelínu : Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Jak zakončit kolovou sukni : Základní kolová sukně se velmi jednoduše řečeno stříhá zkrátka tak, že uděláme kolo a uvnitř se vystřihne otvor pro pas, kam se dá přišít guma, nebo se udělá falešný šev, aby se mohl všít zip. Ovšem záleží na tom, jak dlouhou sukni chceme. Přes rozloženou šířku se požadovaná délka nemusí vejít.

Čím šít úplet

K šití úpletů použijte tvz. stretch jehly – jehly pro elastické materiály. Ty mají zaoblenější hrot. Je to proto, abyste jimi nenarušili strukturu materiálu a aby se vám při šití neudělaly v místě vpichu díry, které natrvalo látku poškodí.

Abychom si vlákna pleteniny (úpletu) neporušili a tím i zachovali pružnost látky, je potřeba používat speciální "kulaté" jehly (právě jersey nebo ball point), které svou kulatou špičkou nenaruší vlákna.Vlastnosti a využití úpletu

Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky. Pokud máte chuť a čas, práci s úplety si jistě vychutnáte. Abyste zachovali elasticitu látky, používejte cik-cakový nebo overlockový steh (na klasickém stroji) nebo šitě na overlocku.

Co je Flatlock : Tyto stroje jsou určeny zejména k šití spodního prádla. Vytváří 6nitný oboustranně krycí steh, který je plochýma při styku s pokožkou netlačí. Stroje jsou vybaveny ořezem materiálu, který zajišťuje přesné založení materiálů vůči sobě před sešitím.