Antwort Jaký štěrk se dává pod zámkovou dlažbu? Weitere Antworten – Co se dává pod dlažbu

Jaký štěrk se dává pod zámkovou dlažbu?
Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.Drcený štěrk pro pokládku dlažby a spárování ve frakci 4 – 8 mm. Balení vystačí cca na 10,3 m2 plochy, dle doporučené tloušťky ložné vrstvy 4 cm.Ve zhutněném stavu musí mít výšku 25-35 cm, na její položení se používá kamenná drť s hrubostí 16–32 mm. Pro dokonalé zhutnění vrstvy potřebujete vibrační desku. Jakmile položíte hrubou vrstvu, hned po ní následuje jemný podklad o výšce 10–15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost 4–8 mm.

Jaký obrubník k zámkové dlažbě : Plastový obrubník geoBORDER můžete vhodně kombinovat se zámkovou dlažbou. Jedná se o praktickou alternativu k těžkým betonovým obrubníkům. Vytvoříte tak jednotný a stabilní povrch. Montáž obrubníku geoBORDER je velmi snadná.

Kolik štěrku pod dlažbu

Nejprve je nutné vytvořit podloží pod dlažbu: V uvažovaném prostoru odstraníme zeminu do hloubky 25 cm se sklonem výkopu 2 % od objektu a zeminu zhutníme vibrační deskou. Do výšky 20 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu opět zhutníme.

Proč se dává geotextilie pod zámkovou dlažbu : Pokládka geotextilie pod zámkovou dlažbu zamezí nežádoucímu prorůstání plevelu, prodlouží funkci a životnost jednotlivých vrstev podkladu. Zároveň zvyšuje pevnost podloží a následně i zámkové dlažby.

Do výšky 20 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu opět zhutníme. Druhá vrstva podloží: V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 5 cm. Vrstvy štěrku by měly mít stejnou výšku. Příprava podkladu: Štěrk rovnoměrně rozhrneme stahovací latí a již nehutníme.

Zhutněte podloží

Připravte podloží pro pokládku. Pro vyšší zátěž třeba u vjezdu do garáže by se měl podklad skládat ze dvou vrstev kameniva. Spodní vrstvu o síle 20–30 centimetrů by měla tvořit lomová drť frakce 32/63 mm. Na ni se položí vrstva kameniva 8/16 mm o síle 10–20 centimetrů.

Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu

Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.K použití se doporučuje čistý křemičitý písek se zrnitostí 0-4 mm, který by měl být ale především zcela suchý. Stejně tak dlažba nesmí být mokrá a výhled na počasí by neměl obsahovat riziko deště. To vše proto, aby byl písek dokonale sypký a vyplnil opravdu každou sebemenší spáru.Plastové palisády

K tomu se používají právě palisády. Palisádami přitom můžeme ohraničit záhony místo obrubníků. Stejně tak jimi vytvoříme větší výškové rozdíly pochozí záhonové cesty a záhonu. Palisádami také snadno vytvoříme na pozemku různé půdorysné tvary – vlny, oblouky, obrazce s ostrými úhly.

Jedná se o přírodní kamenivo. Orientační přepočet 1m3 = 1,7 tuny.

Jakou geotextilií pod zámkovou dlažbu : Při pokládce zámkové dlažby se doporučuje zvolit netkaná geotextilie o gramáži 200 g/m²a více. Pod zámkovou dlažbu se používá geotextilie s vysokou pevností a odolností proti tlaku. Ideální pro to je netkaná geotextilie 200 g/m².

Kdy se dává geotextilie : V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu. Geotextilie jsou též používané při stavbě v bažinatých oblastech a při odvodňování, často spojované s využitím drenážních trubek.

Jakou geotextilii pod zámkovou dlažbu

Při pokládce zámkové dlažby se doporučuje zvolit netkaná geotextilie o gramáži 200 g/m²a více. Pod zámkovou dlažbu se používá geotextilie s vysokou pevností a odolností proti tlaku. Ideální pro to je netkaná geotextilie 200 g/m².

Jak zpevnit okraje trávníku nebo záhonu

V místě pokládky kamenů vykopejte 20 cm široký a 8 cm hluboký příkop. Příkop vyplňte cca 3 cm vrstvou písku. Pak zasaďte kameny a pomocí gumového kladiva je srovnejte do stejné výšky. Okraje vyplňte zeminou a zhutněte je.To znamená 1,375 pytle betonu (po 20 kg) na 1 metr obrubníku. Chodníkové obrubníky se běžně vyrábí v profilu 100×200, 100×250, případně 80×200, 80×250. Užší obrubníky (50) jsou zahradní nebo parkové.

Kolik stojí 1 m3 štěrku : Služby

Materiál (t) bez DPH 21% (m3) bez DPH 21%
štěrk 0/4 350,- 550,-
štěrk 0/32 470,- 750,-
štěrk 2/5 800,- 1100,-
štěrk 4/8 900,- 1260,-