Antwort Jak udit aby maso nebylo cerne? Weitere Antworten – Jak udit maso aby nebylo černé

Jak udit aby maso nebylo cerne?
Maso vyuzené teplým kouřem vydrží běžně uskladněné přibližně jeden až dva týdny. Poslední variantou je horké uzení při teplotě mezi 75 až 100 °C. To se používá hlavně pro začervenání a zabarvení masa ke konci uzení – například v posledních 30 minutách.Udírna musí být před vložením uzenin předehřátá, aby se z ní odstranila vlhkost. Stačí ji předehřát přibližně půl hodiny až hodinu před samotným uzením, pak už je možné vložit maso. Maso je ideální udit při nižší teplotě (v rozmezí 40 až 100 °C), která zajistí bohatou šťavnatou chuť.Dobrý den Marku, nepíšete sice, jaký typ udírny máte, ale pravděpodobně kyselé klobásy způsobilo to, že Vám udírna během procesu uzení klobás začala dehtovat. Tvoření dehtu je těsně spjato s typem dřeva, které pro uzení v domácí udírně použijete.

Proč je maso z udírny tuhé : Na začátek je třeba říct, že vysušení masa je nevratný proces. Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!).

Jak udit s pilinami

Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla. Příliš pomalé uzení může vést ke zplesnivění výrobku.

Jak správně udit sýr : Udíme je při teplotě do 30 °C.

Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.

Udírnu vyhřejeme na 60 °C. Vše pečlivě zavěsíme do udírny. Sýry udíme přibližně 2 hodiny, aby se kostky sýrů spojily a sýr hezky zezlátl. Při použití plátna nebo záclony sýr hlídáme více, abychom stihli dobu, kdy se sýr spojí, ale ještě nezačal protékat látkou.

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7–8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během vaření ještě 2× potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během vaření.

Jak uchovat maso z udírny

Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.Jako ideální se udává velikost kusů o váze 1kg – 1,5 kg. Toto maso by se mělo udit teplým kouřem při teplotě mezi 60-80 °C, a to přibližně 6-10 hodin. V případě dodržení tohoto jednoduchého postupu byste měli mít dostatečnou záruku, že se na uzeném bůčku opravdu pochutnáte.V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Na zrající sýry jako Romadur nebo Jihočeský syreček nejlépe poslouží sýrařský zvon či uzavíratelná miska. Polotvrdé a tvrdé sýry typu eidam, gouda či Tylžský sýr uchovávejte zabalené v alobalu nebo potravinářské fólii. Sýrům s modrou plísní, kam patří naše Jihočeská niva, bude nejlépe v uzavíratelné plastové misce.

Na jakou teplotu udit sýr : Teplota pro uzení sýru a jak dlouho udit sýr

Nejvhodnější teplota pro uzení sýrů je v rozmezí 30 – 60 °C, což odpovídá technice uzení studeným až teplým kouřem. V udírně bychom měli nechat sýr při takové teplotě tři až čtyři hodiny, abychom dosáhli příjemně uzené chuti a hezké zlatohnědé barvy.

Na jakou teplotu udit špek : Vyhřejte si udírnu na 80 °C a dejte do ní kusy špeku.

Na jakou teplotu udit maso

Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni. Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny.

Doba uzení masa, drůbeže a ryb

Druh potravin teplota doba uzení
střední pstruh 70–80 °C 2–3 hod.
vepřový bok nebo krkovice cca 1 kg 65–75 °C 6–7 hod.
kuřecí/kachní prsa s kůží 80–90 °C 3–4 hod.
klobásy (tepelně upravené) 60–70 °C 2–3 hod.

prohřívat při teplotě vody 40-50°C po dobu půl hodiny až hodiny. Hlavním důvodem je fakt, že maso prohřáté v teplé vodě potřebuje kratší udící dobu, přijímá velice snadno veškeré aromatické látky z kouře a především vybarvení a chuť jsou o poznání jemnější.

Jak uchovat domaci sýr : Ideální teplota pro skladování sýrů je v rozmezí +8 až +12 °C. Při teplotách nižších cca + 4 až +8 °C je vhodné skladovat již hodně vyzrálé sýry a takové, které chceme brzy použít. Pro měkčí sýry je ideální chladné místo se stálou teplotou + 10 až + 12 °C a vlhkostí kolem 90 %.