Antwort Jak udělat brynzu? Weitere Antworten – Jak se dělá brynza

Jak udělat brynzu?
Nejprve se zasýří sladké ovčí mléko. Tato surovina se nechá zaschnout na salaši, čímž vznikne hrudkový ovčí sýr. Ten se přenese do brynzárny, kde se třídí a umývá vodou. Poté se nechá vyzrát při 20 °C v sýrařských vanách.Můžeme je vykrajovat lžičkou namočenou ve vroucí vodě, nebo je odkrajovat nožem z prkénka, případně je protlačovat do vroucí vody skrz speciální haluškové síto. Vaříme asi 4-5 minut tj. až halušky vyplavou na povrch vody, to jsou uvařené.Připravenou zeleninu důkladně očistíme a nadrobno nakrájíme. Nahřáte máslo utřeme s brynzou do které přidáme nakrájenou zeleninu, na špičku nože sladké papriky, podle potřeby přisolíme. Při domácí výrobě brynze z hrudkového sýra si můžeme brynzu vyrobit přímo ochucenou podle svého gusta.

Jak pripravit halušky s Bryndzou : Brynzu promíchejte se smetanou a trochou vody z halušek tak, aby se s ní daly halušky přelít. Halušky podávejte nejlépe v hlubokém talíři, přelité lehce zředěnou brynzou a posypané vyškvařenou slaninou. (Tradičně se zapíjely kyselým mlékem a od jara nesmělo chybět ani posypání třeba pažitkou.)

Z jakého mléka se dělá brynza

Brynza je měkký tvarohovitý sýr z ovčího mléka.

Jak má chutnat bryndza : Měkký zrající sýr pikantní chuti z ovčího mléka. Bryndzu je možné použít jak ve studené, tak i v teplé kuchyni.

Brynzu lze v nejhorším případě nahradit třeba směsí lučiny se zakysanou smetanou.

Suroviny

  1. 500 g strouhaných brambor.
  2. 225 g polohrubé mouky.
  3. 150 ml zakysané smetany.
  4. 200 g uzené slaniny.
  5. 250 g bryndzy.
  6. 1 vejce. sůl.

Čím naředit brynzu

Brynzu je navíc možné naředit zakysanou smetanou. Pokud si halušky dáte v nějaké tradiční slovenské kolibě, nabídnou vám k nim ještě kyselé mléko nebo žinčici (převařenou syrovátku z ovčího mléka). Právě brynzové halušky jsou to pravé slovenské národní.Doporučujeme ohřát zvlášť halušky při 700W 2 minuty a brynzu při 500 W 1 minutu. Ohřev ve vodě: Odstraňte papírový přebal, neporušenou misku vložte do vody a ohřejte na min. 60 °C.Z nepasterovaného ovčího mléka se např. ve Francii vyrábí tradiční Roquefort, na Slovensku tradiční „Slovenská bryndza“. Řada sýrů se vyrábí z pasterovaného ovčího mléka. V Řecku se ovčí mléko s přídavkem kozího používá při výrobě sýru feta a jiných tradičních řeckých sýrů.

Brynza se těšila velké oblibě i ve Vídni. Společně s nasoleným skopovým masem a přepuštěným máslem ji na vorech (pltích), sváželi po řece Váhu z Liptova do Bratislavy a odtud dál, do Vídně. První sezónní brynzárnu založil v roce 1787 v Detve Jan Vagáč, osmadvacetiletý obchodník s dobytkem a ovčí vlnou.

Co je podobne Bryndze : Název oštiepok pochází ze slovenského slova štiep, které představuje určitou část získanou štípáním. Oštiepok je sýr z ovčího mléka, který je šiškovitého tvaru s vyraženým ornamentem, který získává v dřevěné formě lisováním.

Jak rozpustit brynzu : Brynza se vmícháním do teplých halušek rozpustí, ničím ji neřeďte, změnila by se pak chuť.

Jak zjemnit Bryndzu

Náš tip! Trochou másla zjemníte brynzu a bude mít ještě lepší chuť! Brynzu lze v nejhorším případě nahradit třeba směsí lučiny se zakysanou smetanou. Někdo si zase pochvaluje skvělou chuť halušek s plísňovými sýry typu niva.

Potraviny / Mléčné výrobky / Sýry přírodní / Sýrové speciality

ks
1 352,68
2 351,94
3 351,21
4 350,47

Suroviny

  1. 500 g strouhaných brambor.
  2. 225 g polohrubé mouky.
  3. 150 ml zakysané smetany.
  4. 200 g uzené slaniny.
  5. 250 g bryndzy.
  6. 1 vejce. sůl.

Čím ředit Bryndzu : Střapaté díky zelí Uvařené halušky se nejčastěji smíchají se soleným měkkým tvarohovitým sýrem z ovčího mléka – brynzou. Nakonec se ještě přelijí vyškvařeným špekem nebo posypou kostičkami osmažené slaniny. Brynzu je navíc možné naředit zakysanou smetanou.