Antwort Jak udělat domácí šunku bez Šunkovaru? Weitere Antworten – Jak si vyrobit domaci šunku
Šunku vyrobíte jednoduše pomocí domácího šunkovaru. Zhruba 2/3 masa nakrájejte na malé kostky o velikosti cca 2×2 cm, zbytek masa pomelte v mlýnku na maso nebo posekejte v mixéru. Připravte roztok soli, řeznické nakládací solicí směsi a cukru s 1 dl vody a smíchejte s nakrájeným masem.Přírodní složení – bílý pepř, muškátový oříšek, černý pepř, koriandr, sladká paprika, bobkový list, zázvor, kardamom, hřebíček. Na 2,5 kg masa – 30 g směsi vystačí na přípravu cca 2,5 kg šunky. Jednoduché použití – maso stačí potřít hotovou směsí a nechat zatuhnout.Domácí šunka (s pragandou)
- 1 kg vepřové kýty nebo plec.
- 10 g rychlosoli praganda.
- 10 g soli.
- 2 dcl vody.
- 1 polévková lžíce medu.
Jak dlouho vydrží domácí šunka : Musí se hlavně dodržet a hlídat ta teplota, aby nepřesáhla 80 C, jinak by se Vám šunka po uvaření drobila. Co se týká výdrže, to nemáme vyzkoušeno, určitě 3 dny, za tu dobu se u nás sní.
Z jakého masa udělat šunku
Můžete vyzkoušet vepřovou pečeni, plecko, kýtu, krůtí maso nebo hovězí. Narozdíl od šunky č. 1, která je z kousků masa, se Vám tahle šunka povede na 99% napoprvé, protože není z kousků, ale je z jedno kusu masa.
Co použít místo Pragandy : Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.
Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.
Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.
Jak udělat šťávu k vepřovému masu
Zalijeme vodou a dáme do trouby dusit, postupně doléváme vodu a opět necháváme vydusit, až na tuk a to do té doby, než se nám maso na kostích totálně rozpadne. Poté zalijeme vodou a zahustíme solamylem nebo jiným bramborovým škrobem, dochutíme sojovkou a solí tak, aby byla jemně chutná a procedíme přes hustý cedník.Popis produktu. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl, praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.Rychlosůl neboli dusitanová sůl je tu opravdu dlouhou dobu (přes 100 let) a její výhody jsou nesporné. Pro řezníky je to malý zázrak a dodnes za ni není plnohodnotná náhrada. Mimo zkrácení doby naložení masa udržuje i jeho červenou barvu (s běžnou solí maso šedne) a trvanlivost masa.
Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.
Jak dlouho vařit kuřecí šunku : Šunkovar ponořte po rysku do hrnce s vodou, zahřejte na 80 °C a při této teplotě 2 hodiny povařte. Nechte vychladnout, vyklopte, a máte hotovo. Šunka vydrží čerstvá 2 až 3 dny.
Jak udělat omáčku že šťávy : Pokud máte šťávu z masa příliš řídkou, přiveďte ji k varu a zredukujte na potřebnou konzistenci. Pokud máte naopak šťávy málo, dolijte do pánve vývar, víno nebo třeba ovocný džus a povařte. Šťáva tím zhoustne. Pokud se vám stane, že omáčka bude moc hustá, odstavte ji z plotny a vmíchejte máslo.
Jak udělat rychlou stavu k masu
Na pánvi si rozehřejeme 3 lžíce másla, poté zasypeme hladkou moukou, snížíme plamen a důkladně mícháme, dokud nevznikne hladká jíška. Pražíme tak dlouho, dokud jíška neztmavne. V této fázi přilijeme postupně za stálého míchání 2 šálky ohřátého vývaru. Přivedeme k varu a necháme postupně zredukovat do zhoustnutí šťávy.
Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat. Zaležené maso udíme obvyklým způsobem.
Co se stane kdyz si dám hodně soli : Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.