Antwort Jak udělat rajčatové sugo? Weitere Antworten – Jak se dělá rajčatová omáčka
Postup přípravy receptu
Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.Sugo znamená v italštině „omáčka“ a jde o tradiční rajčatovou omáčku, kterou si můžete vyladit dle vlastních chutí a preferencí. Zajímavost: Sugo se v Itálii historicky vyrábí při takzvaném „rajčatovém dni“. Jde o italskou tradici, kdy se ke konci sezóny sejdou celé rodiny, které konzervují rajčata.Postup. Na klasický rajčatový základ pokrájejte najemno cibuli a česnek. Nechte je zpěnit na olivovém oleji, přidejte konzervovaná krájená rajčata, bílého či červené víno, bobkové listy, oregano, špetku krupicového cukru, případně chilli, a osolte. Vařte do zhoustnutí.
Jak zavařit rajčata na omáčku : Jak zavařit rajčatovou omáčku
Omáčku lze po absolutním vychladnutí mrazit, ale můžete si ji také zavařit a sáhnout po ní vždy, když nebudete mít čas stát dlouho u plotny. Nalijte hotovou omáčku do důkladně vymytých a vysušených sklenic, nechte vychladnout a pevně uzavřete. Pak zavařujte půl hodiny při 85°C.
Jak udělat domácí sugo
Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.
Co se dává do rajské omáčky : Do tradiční rajské omáčky patří neodmyslitelně mrkev, celer, petržel, rajčatový protlak, nové koření a bobkový list. Ostatní ingredience přidejte podle toho, jaké chcete docílit chuti. Plnou chuť jí dodá červené víno, lehkou kyselinku vinný ocet nebo citron. Pokud toužíte naopak po sladké chuti, vyvažte omáčku cukrem.
Víc surovin opravdu nepotřebujete. Italské rajčatové sugo na pizzu si vystačí s tímto a výsledek je při použití kvalitních surovin fantastický. Rajčata v plechovce tedy osolte, přidejte trochu pepře a pár lístků čerstvé bazalky. Mírně promixujte mixérem, jen aby se bazalka rozmixovala a pustila chuť do rajčat.
Na co se používá sugo
- Ochucené sugo můžete použít jako rychlý a lahodný rajčatový základ na jakoukoli pizzu.
- Také je ideální omáčkou při přípravě lasagní, pečené zeleniny nebo masových koulí v rajčatové omáčce.
- Omáčku jednoduše zamíchejte s uvařenými těstovinami nebo gnocchi a zasypte strouhaným parmazánem.
Jak udělat domácí rajčatové pesto
Rajčata vložíme do mixéru, přidáme několik lístků bazalky, oloupaný česnek, olivový olej, sůl, pepř, vyloupané vlašské ořechy, a případně parmezán. Vše společně umixujeme do kašovité konzistence. Je-li třeba, ještě dochutíme. Můžeme se nechat inspirovat oblíbenými recepty z našeho receptáře.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.Postup přípravy
Podle velikosti rajčata nakrájíme na poloviny nebo čtvrtky a naskládáme do čistých sklenic (nebojíme se přitlačit), otřeme jim hrdla a pevně je zavíčkujeme. Nepoužíváme žádné přísady ani nálevy. Sterilujeme při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.
Rajčata mají své nezastupitelné místo zejména v italské kuchyni, kde se uplatní především v různých salátech, omáčkách na těstoviny či na pizze. Výborně se kombinují v řadě jídel s ostatní zeleninou a vyrábí se z nich také dochucovadla jako kečup, čatní či salsa. A samozřejmě jsou základem naší oblíbené rajské omáčky.
Jak si udělat rajčatový protlak : Omytá rajčata nakrájejte na kousky, dejte do nižšího širokého kastrolu, podlijte dvěma lžícemi vody a za stálého míchání je duste, až se rozvaří a odpaří se asi polovina objemu. Horká rajčata prolisujte, protlak přislaďte a osolte, nechte přejít varem a naplňte až po okraj do vymytých sklenic ovinutých vlhkou utěrkou.
Jak se dělá pravá rajská omáčka : Na oleji zpěníme cibuli, přisypeme rajčata a dusíme. Po chvilce přidáme rajský protlak, koření, oloupaný citron nakrájený na kolečka a kousek seříznuté žluté části citronové kůry. Vše zalijeme vývarem z masa a vaříme. Když se rajčata rozvaří, omáčku propasírujeme a dolijeme vodou na množství, které budeme potřebovat.
Jak ochutit rajskou omáčku
Vhodné koření do rajské omáčky
Přidáváme ho buď už k cibulovému základu nebo až zároveň s tekutinou. Mezi nejpoužívanější patří bobkový list, kuličky nového koření a pepře, hřebíček, tymián, mletá paprika. Může se přidat bujón. Na závěr ještě skořice a citrónová šťáva, někdy ocet.
Omytá rajčata nakrájejte na kousky, dejte do nižšího širokého kastrolu, podlijte dvěma lžícemi vody a za stálého míchání je duste, až se rozvaří a odpaří se asi polovina objemu. Horká rajčata prolisujte, protlak přislaďte a osolte, nechte přejít varem a naplňte až po okraj do vymytých sklenic ovinutých vlhkou utěrkou.Rajčata se spaří, oloupou a pak rozvaří doměkka na cibulce, orestované na troše olivového oleje. Do klasického receptu určitě patří ještě česnek, bazalka a špetka soli. Na závěr stačí propasírovat či rozmixovat na hladké pyré, svařit na potřebnou hustotu a horké plnit do sklenic.
Jak udělat rajčatovou omáčku na špagety : Rajčata nakrájíme na kostky a přidáme je k cibuli a česneku i se šťávou. Osolíme, opepříme, přidáme nasekanou bazalku a trošku cukru. Necháme probublávat, až se část šťávy odpaří a vznikne středně hustá omáčka. Špagety dáme na talíř, zalijeme omáčkou a posypeme strouhaným sýrem.