Antwort Jak udělat Rajcatovou Passatu? Weitere Antworten – Jak udělat z rajčat Passatu
Všechna rajčata vložíme do hrnce, podlijeme max. 50 ml vody a za občasného míchání v nezakrytém hrnci rozvaříme. Pak je vystřeme na sítu – koupila jsem si pasírovač, ale poprvé jsem rozvařená rajčata rozmixovala a vystřela na sítu – v protlaku mi nezůstaly téměř žádné zbytky rajčatových slupek.Opatrně rajčata ponořte do vroucí vody a nechte je minutu vařit. Jakmile se slupka začne u špičky uvolňovat, je nejvyšší čas rajčata vyndat a bleskurychle zchladit. Nejlépe uděláte, když je vhodíte do mísy s vodou a kostkami ledu, tím zabráníte dalšímu vaření a rajče si tak uchová pevnou konzistenci.Rajčata nakrájejte na půlky, přidejte olivový olej a sůl a nechte péct v předehřáté troubě na 180 °C přibližně na 20-25 minut. Pečená rajčata vložte do mixéru, přidejte olivový olej a rozmixujte. Mixováním vznikne rustikální pyré. V případě, že chcete jemné pyré je zapotřebí ještě pasírovat.
Co to je rajčatová passata : Passata je italská zkratka pro plně zralá, sklizená, pasírovaná rajčata. Tradičně se Passata stáčí do skleněných lahví. Passatu najdeme ve spíži každé italské hospodyňky. Hladká rajčatová omáčka je rychlým základem pro domácí omáčky v kuchyni na těstoviny.
Jak se dělá domácí passata
Omytá rajčata rozkrájíme a dáme do hrnce, lehce podlejeme vodou a přiklopíme pokličkou, aby se teplem rozdusila. Rajčata postupně rozvaříme, přidáme bazalku a citronovou šťávu. Často mícháme, aby se nepřipálili, vaříme na mírném plameni. Před samotným pasírováním necháme vychladnout a odpočinout, nejlépe přes noc.
Jak se vyrábí passata : Passata se vyrábí ze spařených, oloupaných, jemně prolisovaných rajčat. Je hustší než rajčatová šťáva a řidší než protlak. Výrobek je připraven pro okamžité použití v kuchyni. Při vaření si udrží krásně červenou barvu a její použití je takřka neomezené.
Rajčata omyjeme, odstraníme zbytky po stopce a překrájíme na menší kusy. Poté je dáme do hrnce a šťouchadlem na brambory několikrát promačkáme, aby pustila šťávu. Rajčata slabým varem za častého promíchávání vaříme pod pokličkou cca 20 minut.
Oloupaná rajčata a cibuli jemně nakrájíme, česnek prolisujeme, rozehřejeme olivový olej a cibuli a česnek osmahneme do mírného zhnědnutí, přidáme rajčata, protlak a bazalku, osolíme, opepříme a mírně dusíme 30 minut. Vše dochutíme a umixujeme do hladka. Podáváme k těstovinám.
Jaký je rozdíl mezi rajčatovým pyré a protlakem
Pokud byste si mysleli, že rajčatové pyré rovná se rajčatový protlak, jste na omylu. Passata neboli rajčatové pyré je vlastně propasírovaná rajčatová šťáva vyrobená ze zralých až přezrálých rajčat. Je tekutější než klasický rajčatový protlak a neměla by obsahovat nic kromě rajčat a případně trochy soli.Jak dlouho se zavařují rajčata
Poté rajčata nakrájíte na půlky nebo čtvrtky, naskládáte do čistých sklenic a zavíčkujete. Takto, bez dalších ingrediencí, rajčata zavaříte při teplotě 90 °C po dobu 30 minut.Zatímco klasický zahuštěný protlak jí musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný jen 4,2 %. Rajčata z jižních zemí, která dostávají více slunečního svitu a tepla, jsou sladší a mají proto vyšší obsah refraktometrické sušiny. Pokud výrobce použije opravdu vyzrálá rajčata, může jich tudíž dávkovat v celkovém množství méně.
Postup. Na klasický rajčatový základ pokrájejte najemno cibuli a česnek. Nechte je zpěnit na olivovém oleji, přidejte konzervovaná krájená rajčata, bílého či červené víno, bobkové listy, oregano, špetku krupicového cukru, případně chilli, a osolte. Vařte do zhoustnutí.
Jaký je rozdíl mezi rajčatovým pyré a rajčatovým protlakem : Ta hlavní odlišnost spočívá v povinném minimálním obsahu refraktometrické sušiny vnesené rajčatovou surovinou, tedy v podílu rajčat. Zatímco klasický (zahuštěný) protlak ji musí mít nejméně 24 %, nezahuštěný 4,2 %. Rajčatová pyré také lze najít jak zahuštěná, tak nezahuštěná.
Kdo by neměl jíst rajčata : Selhání ledvin
U některých případů selhávání ledvin se může objevit hyperkalemie, aneb příliš vysoká hladina draslíku v krvi, která má negativní vliv na funkci našeho srdce. V takovém případě je vhodné vyvarovat se konzumace potravin bohatých na draslík, mezi které se řadí například rajčata a listová zelenina.
Proč nejíst rajčata
Rajčata působí jako přírodní laxativum. Po jejich nadměrné konzumaci nebo v případě, že trpíte intolerancí na tento druh zeleniny, se může dostavit průjem. Při chronickém onemocnění ledvin byste se rajčatům měli obloukem vyhnout. Obsahují velké množství vody, ale i draslíku.
Do tradiční rajské omáčky patří neodmyslitelně mrkev, celer, petržel, rajčatový protlak, nové koření a bobkový list. Ostatní ingredience přidejte podle toho, jaké chcete docílit chuti. Plnou chuť jí dodá červené víno, lehkou kyselinku vinný ocet nebo citron. Pokud toužíte naopak po sladké chuti, vyvažte omáčku cukrem.Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.
Čím zahustit rajčatový protlak : Zahuštění jíškou: Na zahuštění jíškou potřebujeme lžíci másla (použít můžeme také sádlo nebo přepuštěné máslo) a jednu až dvě lžíce hladké mouky. Rozehřejeme si tuk, poté do něj nasypeme mouku a řádně promícháme metličkou. Chvíli jíšku restujeme a stále mícháme, aby se nepřipálila.