Antwort Jak udělat ze starého chleba čerstvý? Weitere Antworten – Co udělat s tvrdým chlebem
Krajíce chleba opékáme nasucho nebo na tuku a potíráme česnekem, pestem nebo různými pomazánkami s česnekem, výborné jsou sýrové nebo zeleninové. Krajíčky chleba lze i namočit do rozšlehaného vejce, usmažit a pak obložit zeleninou.Staré pečivo postříkejte vodou z rozprašovače a umístěte jej do předehřáté trouby na plech vyložený pečícím papírem. Pečte přibližně 5 minut. Pokud chcete v troubě rozpéct bochník chleba, pak předehřejte troubu na 250°C.Pečivo navlhčete kuchyňskou utěrkou, namočenou do vody, nebo ho lehce postříkejte vodou, a pak ho zabalte do alobalu. Vložte jej do trouby, předehřáté na 150-180 stupňů na 8-15 minut, záleží na velikosti a množství pečiva.
Co s přebytkem chleba : Zahušťování
Starý chleba využijete i k zahušťování a zároveň dochucení polévek a omáček. Například do kysela se chleba hodí dokonce líp než mouka, právě pro svou kyselost. I kulajdě dodá vyzrálý chléb hutnější chuť. „Skvělý je i do omáček, třeba do guláše, který se navíc často jí s chlebem,“ přidává Honza.
Co udělat se starším chlebem
Starší chléb se dá využít také do nádivky, karbanátků, masových kuliček nebo sekané. Jen je potřeba jej předem trochu navlhčit vodou, vývarem nebo mlékem. A na závěr veškerého vaření si z chleba můžete uvařit i „kafe“. Ideální je použít kváskový žitný tmavý chléb, který rozdrobte a opečte dokřupava nasucho v troubě.
Jak zpracovat tvrdé pečivo : Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí. Uložte ji do dobře uzavíratelné nádoby. Strouhanku můžete udělat i z tvrdého chleba, hodí se na zahuštění gulášů a ragú.
Pokud máte pečiva hodně, to starší včas vyndejte ze sáčku, aby nezplesnivělo, a nechte ho úplně uschnout. Využít můžete i zbytkové teplo v troubě po pečení. Z tvrdých rohlíků, housek, baget i toastového chleba pak na mlýnku nebo v robotu udělejte strouhanku, která se vždycky hodí.
Rozpékání pečiva v troubě
Většinou se doporučuje předehřát troubu na 200°C. Rozložte mražené pečivo na plech vyložený pečicím papírem. Ujistěte se, že mezi kousky pečiva je dostatečný prostor, aby se mohlo rozpínat. Vložte plech s pečivem do předehřáté trouby a nastavte si čas dle návodu na obalu.
Jak oživit chleba
Co když ovšem máte chuť na shora křupavý a uvnitř vláčný krajíc Jde to a existuje jeden trik, s nímž to zvládnete: Dejte suchý chléb (nebo bagetu) pod kohoutek, pusťte na něj trochu studené vody, pak jej zabalte do alobalu a vložte do trouby. Tam pečte při teplotě 150 stupňů asi 15 až 20 minut.Rozložte mražené pečivo na plech vyložený pečicím papírem. Ujistěte se, že mezi kousky pečiva je dostatečný prostor, aby se mohlo rozpínat. Vložte plech s pečivem do předehřáté trouby a nastavte si čas dle návodu na obalu. U kaiserek se doporučuje čas 8 minut, u baget až 14 minut.Polijte pečivo vodou
Pokud se jedná o již nakrojené pečivo, snažte se proud vody směřovat spíše na kůrku. Pokud se namočí i řezná strana, nevadí to. Takto namočené pečivo zabalte do hliníkové fólie (alobalu). Takto připravené pečivo vložte do studené trouby a teprve teď ji začněte předehřívat na 150 °C.
Rozpéct ho můžete i jen tak nasucho, ať už v troubě, mikrovlnce nebo na toustovači. Při použití mikrovlnné trouby ale dejte pozor, abyste tam pečivo nenechali příliš dlouho, bylo by tvrdé, případně by se mohlo dokonce zprostředka začít pálit.
Co udělat ze staršího chleba : Asi nejjednodušším způsobem, jak využít starý chleba, je strouhanka. Střída i kůrka se nakrájejí a rozmixují na drobná zrníčka (o něco hrubší než klasická strouhanka), opečou se na pánvi s trochou oleje, pepře a soli a po libosti dochutí dalším kořením či bylinkami, jako je tymián, rozmarýn nebo oregano.
Jak oživit staré pečivo : Polijte pečivo vodou
Pokud se jedná o již nakrojené pečivo, snažte se proud vody směřovat spíše na kůrku. Pokud se namočí i řezná strana, nevadí to. Takto namočené pečivo zabalte do hliníkové fólie (alobalu). Takto připravené pečivo vložte do studené trouby a teprve teď ji začněte předehřívat na 150 °C.
Jak udržet pečivo čerstvé
V praxi se doporučuje uchovávat pečivo při pokojové teplotě 18 °C, zabalené do čisté utěrky a následně vložené do vhodné nádoby. Tu je nutné pravidelně čistit, popř. dezinfikovat octovým roztokem (omezuje plesnivění). Pečivo nevystavujte světlu, protože snižuje obsah vitaminů, ale ani vzduchu, jelikož ho vypařuje.
Už nikdy nemusíte vyhodit starší pečivo
Utěrkou pečivo přikryjte a dejte talíř do mikrovlnky. Nastavte troubu na plný výkon a zahřívejte 15-20 vteřin podle množství a velikosti kusů. Pečivo nasaje vlhkost z utěrky a příjemně změkne.V papírovém sáčku si sice uchová svou křupavou kůrku, ale bude velmi rychle tvrdý. Aby si chléb zachoval svou přirozenou vlhkost a rychle neztvrdl, volte raději alobal nebo igelitový sáček. Podle pekařů je však nejvhodnější chléb nejdříve zabalit do látkové utěrky a pak do igelitového sáčku nebo ho zavřít do chlebníku.
Jak se dělá Chlebova polevka : Chléb nakrájíme a rozvaříme v menším množství vývaru. Přidáme lžící sádla, majoránku, sůl, protlačený česnek a libeček. Po dochucení můžeme do polévky přidat rozšlehané vajíčko. Vývaru přidáváme po trošce, abychom docílili správné konzistence a chuti.