Antwort Jak určit pád u podstatných jmen? Weitere Antworten – Jak se určují pády podstatných jmen

Jak určit pád u podstatných jmen?
umime.to/BWA

1. pád nominativ Kdo Co
2. pád genitiv Koho Čeho
3. pád dativ Komu Čemu
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme

Při učení správného pořadí pádových otázek si můžeme pomoci skandováním. Skandujeme vždy název pádu a pádovou otázku (například 1– pád – kdo, co; 2. pád – koho, čeho). Učitel nebo rodič vždy předříkává správnou podobu, aby si děti zapamatovaly pádové otázky ve správném pořadí.PRAVIDLA – Pádové otázky

  • pád (nominativ) KDO CO káva, květina, lesy, babička.
  • pád (genitiv) bez KOHO ČEHO (bez) sněhu, internetu, přítele.
  • pád (dativ) KOMU ČEMU
  • pád (akuzativ) KOHO CO
  • pád (vokativ) OSLOVUJEME, VOLÁME. Mirku, Alíku.
  • pád (lokál) o KOM, o ČEM (o) psovi, dírách, mužích.
  • pád (instrumentál)

Jaký je pád do školy : Ptáme se otázkou KAM, do školy, čili použijeme čtvrtý pád.

Jak poznat 4 pád

Gramatika v komunikační situaci aneb Výuka pádů prakticky. Nemá smysl, abychom studentům vysvětlili, že akuzativ je čtvrtý pád, ptáme se na něj otázkou koho, co, a napsali na tabuli přehled koncovek.

Jak poznat 4 pád v němčině : Po neurčitém členu a také po přivlastňovacích zájmenech a po kein v jednotném čísle jsou koncovky přídavného jména v 1. pádě rodu mužského, ženského a středního -er, -e, -es, u ženského a středního rodu to platí i pro 4. pád. V ostatních pádech je koncovka -en.

Na tento nácvik a procvičení je vhodné vytvořit si kartičky s pády, rozstříhat a dále:

  1. – skládat, jak za sebou patří
  2. – přikládat čísla k pádům.
  3. – seřaďte pády a jeden dejte bokem, dítě musí říci, který chybí
  4. – další možnost je vytáhnout jeden pád z hromádky pádů a úkolem je říci pád před tím, pád za tím.


Skloňováním se v češtině vyjadřuje jednotné (singulár) a množné (plurál) číslo a sedm pádů – nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál a instrumentál. Obě tyto mluvnické kategorie jsou vyjadřovány vždy připojením jediné koncovky, např. koncovka -u ve tvaru ženu vyjadřuje akuzativ a jednotné číslo slova žena.

V jaké třídě se učí pády

Naučme se společně s žáky 3. ročníku skloňování podstatných jmen podle pádových otázek. Vyzkoušíme si skloňování slova žába v jednotném i množném čísle. Při určování pádů si také zahrajeme hru s plácačkou na mouchy.Skloňováním se v češtině vyjadřuje jednotné (singulár) a množné (plurál) číslo a sedm pádů – nominativ, genitiv, dativ, akuzativ, vokativ, lokál a instrumentál. Obě tyto mluvnické kategorie jsou vyjadřovány vždy připojením jediné koncovky, např. koncovka -u ve tvaru ženu vyjadřuje akuzativ a jednotné číslo slova žena.Gramatika v komunikační situaci aneb Výuka pádů prakticky. Nemá smysl, abychom studentům vysvětlili, že akuzativ je čtvrtý pád, ptáme se na něj otázkou koho, co, a napsali na tabuli přehled koncovek.

Skloňování přídavných jmen po členu určitém

jednotné číslo
rod mužský ženský
3. pád -en -en
4. pád -en -e
množné číslo

Jaký je 4 pád : 4. pád, akuzativ: (Vidím) Koho

Jak jdou za sebou pády : Pády u podstatných jmen

  • pád, nominativ: Kdo Co
  • pád, genitiv: Bez koho Bez čeho
  • pád, dativ: Komu Čemu
  • pád, akuzativ: (Vidím) Koho Co
  • pád, vokativ: Oslovení, volání
  • pád, lokál: O kom O čem
  • pád, instrumentál: S kým S čím

Co je 6 pád

Lokál (L, 6. pád) se v současné češtině vždy pojí s předložkami (o, na, v(e), při, po), v minulosti však existoval i bez předložek, jak o tom svědčí i nejstarší dochovaná česká věta: Pauel dal gest ploscoucih zemu, tj. Pavel dal v Ploškovcích zemi.

Co se v tomto ročníku naučím

Poznávám nové mluvnické kategorie určované u sloves, a to slovesný vid, slovesnou třídu a slovesný vzor. Učím se číst graficky znázorněná souvětí a trénuji interpunkci. Zejména psaní čárky ve větě jednoduché.V páté třídě se seznamuji se stavbou slova. Vím, co je to předpona, kořen, přípona a koncovka. Také vím, jak se slova tvoří. Učím se pravopis skupin bě, pě, vě a mě / mně.

Jaký je 3 pád : Pády

Číslo Pád
Pl. 3. Dativ
4. Akuzativ
5. Vokativ
6. Lokál