Antwort Jak určit vzor u Pomnožných podstatných jmen? Weitere Antworten – Jak se určuje vzor u podstatných jmen

Jak určit vzor u Pomnožných podstatných jmen?
Jak poznáme, který vzor použít

  • Určíme rod podstatného jména.
  • Podíváme se, zda jméno končí na souhlásku/samohlásku.
  • Pokud končí např. na souhlásku, vybíráme ze vzorů, které končí také na souhlásku.
  • Řekneme si jméno ve 2. pádě. Podle něj pak vybereme vzor, jehož 2. pád končí stejně.

U podstatných jmen pomnožných určujeme číslo množné, nikoli pomnožné. Označují větší množství věcí stejného druhu, ale my u nich i přesto určujeme číslo jednotné.Jako jména pomnožná označujeme podstatná jména, která mají pouze nebo převážně tvary množného čísla, přičemž svými tvary mohou označovat jak množství, tak jednotlivinu (např. záda, plavky, nůžky).

Jaký je vzor kamna : U některých jmen je určení čísla a vzoru jednoduché. Patří sem všechna jména zakončená na -a (vrata, kamna, ústa a další). Všechna tato slova jsou středního rodu (ta kamna, ta vrata) a skloňujeme je podle vzoru město.

Co se dá urcit u podstatných jmen

Mluvnické kategorie podstatných jmen. U podstatných jmen určujeme následující kategorie: pád, číslo, rod a vzor.

Jak se určuje i Yu podstatných jmen : Co je ještě důležité vysvětlit, než se pustíte do samotného určování i/y Rozdíl mezi vyjmenovanými slovy a určováním koncovky. Stačí to objasnit jednoduše – vyjmenovaná slova se určují uprostřed slova (tzv. v kořenu slova), ale koncovky podstatných jmen na konci slova (koncovka od slova konec).

Podstatné jméno paní skloňujeme podle vzoru jarní pro ženský rod, podle kterého běžně skloňujeme přídavná jména. Jediný rozdíl je u 2. pádu množného čísla, ve kterém je tvar (bez) paní, ne (bez) paních.

Podle ní víme, že se slova skloňují podle vzoru město pro množné číslo, tedy města. Podle toho také snadno odvodíme, že záda, ústa a játra jsou středního rodu a správně bychom na ně měli ukazovat pomocí zájmene ta (ta záda, ta játra, ta ústa).

Co jsou podstatná jména Pomnožná a hromadná

Jsou to podstatná jména hromadná – dříví, kamení, obyvatelstvo, letectvo, zrní, krmivo, křoví, hmyz. Některá podstatná jména mají tvar čísla množného, a to i tehdy, když označují jednu věc. Nazývají se podstatná jména pomnožná – housle, narozeniny, Čechy, záda, brýle, dveře, kalhoty, játra, plavky, Vánoce.Slovo mosaz skloňujeme podle vzoru kost (mosaz bez mosazi jako kost bez kosti), proto ve všech jejích tvarech píšeme měkké I. Kost totiž patří mezi měkké vzory, ve kterých tvrdé Y nepíšeme.Proč určovat vzor

Každé podstatné jméno má svůj rod a vzor, podle kterého se skloňuje. Správné určení obou z nich je velmi důležité. Pokud neurčíme správně vzor, je pravděpodobné, že se v některém jeho tvaru můžeme splést.

Vzor (paradigma) je slovo, které reprezentuje určitou ohýbací třídu při skloňování nebo časování slov stejného typu. Přiřazení ke vzoru je ve flektivních jazycích morfologickou kategorií především sloves a jmen. Každé flektivní slovo se ohýbá určitým způsobem, přičemž jednotlivá slova vytvářejí určité ohýbací typy.

Kdy se píše byly a byli : Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Kdy se píše Yi na konci slova : Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Jaký vzor je skleP

Vzory slov neživotných

Vzor hrad: hrad bez hradU (případně pomocný vzor les bez lesa) – používá se, pokud podstatné jméno končí v 1. pádě na souhlásku a pokud je ve 2. pádě -U nebo -A (např. důM bez domU nebo skleP bez sklepA).

skloňování

pád \ číslo jednotné množné
akuzativ hrad hrady
vokativ hrade hrady
lokál hradě / hradu hradech
instrumentál hradem hrady

kuře! kuřata! Vzor kuře je vzor smíšený, to znamená, že v jeho koncovkách může být tvrdé y/ý nebo měkké i/í.

Jaký je vzor hřiště : č. j. na -e (-ě): hřiště, pole, nebe. Podle vzoru kuře se skloňují podstatná jména rodu středního zakončená v 1.