Antwort Jak Utahnout topení? Weitere Antworten – Jak Utahnout topení
Jak odvzdušnit topení / radiátor krok za krokem:
- Zastavte oběhové čerpadlo (pokud můžete)
- Připravte si hadr vedle topení
- Nasaďte klíč a podržte připravenou nádobu pod ventilem.
- Začněte uvolňovat ventil pomocí klíče.
- Nechte uniknout nahromaděný vzduch.
- Uzavřete ventil.
někde jde použít zvenku těsnící páska (specifická, někdy se jí říká instalatérská), někdy je potřeba doplnit do topného média něco, co tu díru zacpe zevnitř (např. BCG, ale krátkodobě funguje i například obyčejný puding).Dolní okraj otopného tělesa musí být nejméně 10 cm nad podlahou, horní okraj nejméně 10 cm pod parapetem. Na tepelnou účinnost má vliv rovněž to, jestli je radiátor zamontovaný nebo zakrytý. Pak musejí být tělesa větší, aby se dosáhlo požadované teploty v místnosti.
Jak poznat Zavzdušněné topení : Zavzdušněný radiátor poznáte snadno – pokud je topné těleso horké u regulačního ventilu, ale na opačném konci je studené, nejspíš v něm bude vzduch.
Proč topí jen polovina radiátoru
Máte pomalý oběh vody v systému topení. Jestli máte čerpadlo a můžete ho nastavit na vyšší výkon, tak to udělejte. Jestli jedete na samotíž, tak by pomohlo přestěhovat kotel o patro níž nebo větší průměr trubek nebo tam přidat čerpadlo a honit vodu čerpadlem.
Proč ťuká v topení : Tento jev je způsoben tepelnou roztažností potrubí. To znamená, že se ocelové potrubí roztahuje a smršťuje podle aktuální teploty topné vody. Pokud je potrubí pevně zazděno, např. v prostupech mezi stropy nebo zdmi ve sklepích, dochází k velkému pnutí, které se projevuje boucháním nebo praskáním.
Kavitace se v potrubí objevuje během nestálých podmínek, například při uzavírání ventilů. Změny v proudění vody a s tím související podtlak způsobují vznik dutin neboli podtlakových bublin, které různě vibrují a narážejí do potrubí. Tyto jevy můžeme vnímat jako nepříjemné zvuky hučení a pískání.
Pokud máte běžné radiátory, potřebujete vysokou průtokovou teplotu 65-90 °C. Pokud vytápíte velké prostory, měla by být voda co nejvíce ohřátá. Pokud vytápíte velké plochy, např. podlahovým vytápěním, vystačíte si s mnohem nižší teplotou průtoku 45 °C.
Jak přidělat radiátor
U VK radiátoru našroubujte na spodní připojení H-ventil, kterým propojíte radiátor s otopným systémem. Poté do příslušného otvoru našroubujte termostatický ventil a utáhněte pomocí maticového či stavitelného klíče. Poté nasaďte na ventil termostatickou hlavici a utáhněte převlečnou matici.Tento jev je způsoben tepelnou roztažností potrubí. To znamená, že se ocelové potrubí roztahuje a smršťuje podle aktuální teploty topné vody. Pokud je potrubí pevně zazděno, např. v prostupech mezi stropy nebo zdmi ve sklepích, dochází k velkému pnutí, které se projevuje boucháním nebo praskáním.Pokud máte teplotu horní části v pořádku a spodní část radiátoru je studená, je to způsobeno nedostatečným průtokem. Pokud jsou teploty obráceně, je to zavzdušněné otopné těleso. Pokud máte žebřík napojený ze shora přívod i vrat bude fungovat horní 1/3.
Ne náhodou. Jednak se tak ohřívá studený vzduch, který proniká skulinami v okně. Takto ohřátý proud vzduchu navíc stoupá ke stropu a strhává s sebou i okolní vzduch, takže zajišťuje cirkulaci. Studený vzduch se pak nedrží při zemi a od oken netáhne takříkajíc na nohy.
Co znamená vločka na topení : Symbol vločky, někdy také hvězdičky, znamená, že radiátor netopí až do té chvíle, kdy teplota v místnosti klesne zhruba k 7 °C. Toto nastavení se využívá především tehdy, jste-li dlouhodobě mimo domov. Nemusíte se tak bát, že by vám zamrzla voda v bytě.
Jak zastavit vodu do radiátoru : Uzavřete hlavní uzávěr vody.
Uzavírací ventil se nachází zpravidla v kuchyni nebo koupelně, případně před vodoměrem. Po jeho uzavření dojde k úplnému zastavení vody v domácnosti.
Jak odvodnit topení
Pro odvzdušnění topení nejprve radiátor zapněte na maximum a potom vypněte oběhové čerpadlo. Poté na radiátoru otevřete odvzdušňovací ventil. Vytékající vodu zachytíte do misky nebo jiné nádoby. Pokud již neuniká vzduch, ale vytéká pouze voda, ventil opět zavřete.
Pokud máte běžné radiátory, potřebujete vysokou průtokovou teplotu 65-90 °C. Pokud vytápíte velké prostory, měla by být voda co nejvíce ohřátá. Pokud vytápíte velké plochy, např. podlahovým vytápěním, vystačíte si s mnohem nižší teplotou průtoku 45 °C.Pro správné fungování kotle je potřeba, aby teplota vratné vody v soustavě nepřekročila 45 °C. Pokud totiž teplota vody přesáhne 55 °C, přestává kotel zcela kondenzovat. Optimální teplota topné vody u kondenzačního kotle je pak 32 °C.
Jak zprovoznit radiátor : Chcete-li odvzdušnit radiátor, musíte klíčem na radiátor odšroubovat něco, co se nazývá odvzdušňovací šroub, dokud neuslyšíte syčivý zvuk – to je vzduch, který vychází ven! Pokračujte, dokud neuvidíte vodu, poté utáhněte vypouštěcí šroub a můžete začít.