Antwort Jak velkou králíkárnu? Weitere Antworten – Jak má být velký kotec pro králíky
Rozměry jednotlivých kotců navrhněte podle toho, jak velká plemena zde budete chovat:
- Trpasličí králík – 60 × 80 × 40–60 cm.
- Malá plemena – 70 × 110 × 50–60 cm.
- Středně velká plemena – 80 × 120 × 60–70 cm.
- Velká plemena – 80 × 140 × 70–80 cm.
Králíci jsou velmi citliví na hluk, proto se pokuste najít místo, kde bude klid a tiché prostředí. V případě že žije samice s mláďaty, může tak nastat opuštění či usmrcení mláďat, pokud samice nebude mít klid. Záda králíkárny by měla být na tu stranu, od které nejvíce prší nebo fouká.✓ Výsuvný trusník – dno celé králíkárny tvoří nerezový trusník neboli zásuvka na trus. Králíkárna se díky tomuto trusníku opravdu snadno čistí a udržuje v čistotě. Trusník stačí vystlat podestýlkou, která bude pro králíky příjemná a zároveň bude dobře sát jejich trus.
Jak často čistit králíkárnu : drůbež či králíci, je čas od času potřebná dezinfekce. V rámci prevence zdraví zvířat se doporučuje kompletně vyčistit a dezinfikovat kurníky a králíkárny alespoň 2x ročně. Tím zabezpečíme, že se nebudou v obydlích hromadit choroboplodné zárodky, které mohou časem způsobit onemocnění zvířat.
Kolik by měl vážit králík
Jak bude králíček velký Velikost králíčků se neudává v cm, ale v kg. U většiny zakrslých plemen je ideální váha 1,0-1,2kg (zakrslí saténoví aj.), u zakrslých teddy 1,0-1,35kg a zakrslý beran 1,5-1,75kg s určitými odchylkami (přesnější a aktuální popis najdete ve standardu příslušného plemene).
Co nedávat králíkovi : Nikdy nezapomínáme, že králík potřebuje mít neomezený přístup k čisté vodě (nejlépe v napáječce). V žádném případě nenabízíme zvířeti alkohol, kořeněná jídla, sladkosti, kávu nebo uzeniny.
Celou mezeru mezi stěnou krabice a vnějškem králíkárny vyplňte slámou nebo senem, případně můžete použití i noviny nebo kombinace všech tří materiálů. Spíše, než seno doporučujeme slámu, protože silnější stébla zachycují více vzduchu a jsou tak lepším izolantem.
Králík by měl mít neustále k dispozici seno v jesličkách a vodu v napáječce. Seno je důležité z toho důvodu, neboť králík si neustálým přežvykováním brousí zuby. Jako doplňkové krmivo jsou vhodné různé granule – doporučujeme ty bezobilné. Granule nabídněte alespoň 2x týdně, maximálně obden.
Jak velkou klec pro zakrslého králíka
Králík potřebuje prostor minimálně 100 cm, čím více tím lépe. Nejmenší možný rozměr klece je 100 x 50 x 50 cm. Pokud nemůžete králíka denně pouštět na několikahodinové výpravy mimo klec, určitě zainvestujte do něčeho většího – nejlépe do dvoupatrové králíkárny.Králíčkovi bude stačit dostatečně velká klec, která mu noru vynahradí. Králíci jsou čistotní, a naučí se, stejně jako kočky chodit na záchod na jedno místo. Je proto dobré vybavit klec malou králičí toaletou. Použít můžete jakoukoliv podestýlku, která je dostatečně savá a absorbuje pachy.Králíci jsou velmi čistotní a rychle se naučí chodit na záchůdek. Ten umístěte do rohu klece a do něj kvalitní stelivo. Nejvhodnější jsou pelety. Stelivo z toalety denně vyhazujeme a umyjeme ji.
Pokud jsou ledové, je mu zima. Pokud jsou horké, je mu vedro. Na druhou stranu, bytoví králíčci mají častěji společnost a pozornost.
Kolik váží průměrný králík : Průměrná hmotnost je 1 – 7 kg. U zakrslých králíků je to 1 – 2 kg.
Jakou zeleninu nesmí králík : Některé druhy zeleniny mohou způsobit kvašení v žaludku a ve střevech, a proto mohou králíčky s citlivějším zažíváním nadýmat. Tyto druhy navíc obsahují kyselinu šťavelovou (více viz pod tabulkou zeleniny). Jsou to všechny druhy zelí, brokolice, kedluben (i jeho listy), kapusta a špenát.
Co smí Zakrsly králík
Jednou za pár dní můžeme nabídnout králíkovi smrkové větvičky, které podporují chuť k jídlu. Nikdy nedáváme větvičky tisu, túje, javoru a jasanu. Dále můžeme králíčkovi přilepšit listy kedlubnu, jahod nebo květáku, brokolicí, petrželí nebo celerem. Hojně využívané jsou také kopřivy, které působí blahodárně na zdraví.
Pokud jsi mu Terko zapomněla dát nějaké zrní, granule, nevadí, jestli má stále seno. Pokud nemá seno, může to být problém. Po 24 hodinách bez jídla problém fatální. Pro odbornici na králíky Nickjmeno – je to proto, že králík má malý žaludek a dlouhé střevo.Králíci jsou poměrně citlivý na vyšší teploty – už při teplotě nad 29 °C dochází k tepelnému stresu, což může vyústit až v hypertermii, která nakonec může být fatální. Ideální teplotní rozmezí je od 16°C do 21°C.
Co by měl mít králík v kleci : Do klece si určitě pořiďte misku na krmení. Dobrá je keramická nebo závěsná, kterou králíci jen tak lehce nepřevrátí a nebudou ji vysypávat. Dále napáječku na vodu a krmítko na seno. Je možné také pořídit do klece záchod, králíci jsou čistotní a poměrně snadno se naučí na něj chodit.