Antwort Jak vidí plazi? Weitere Antworten – Jak vidí ještěrka
Většina druhů dokáže pohybovat oběma očima nezávisle na sobě, chameleón například obsáhne očima 360°. Postavení očí v lebce u většiny druhů ovšem umožňuje binokulární (stereoskopické, prostorové) vnímání jen na prostoru asi 20°, zbytek zorného pole pokrývá mononukleární vidění.Tradičně jsou děleni do čtyř řádů: krokodýli (aligátoři, krokodýlovití a gaviálové): k roku 2019 asi 27 druhů (viz taxonomie druhů) šupinatí (hadi, ještěři a dvouplazi): více než 10 000 druhů (k roku 2018 přibližně 10 793) želvy: více než 350 druhů (k roku 2017 asi 356)Plazi se vyvinuli asi před 300 milióny let z obojživelníků, krytolebců, kteří se podobali mlokům. V období suchého a teplého podnebí některým krytolebcům svrchní část kůže zrohovatěla. Přestali klást vajíčka do vody. Zárodek vyvíjející se na souši chránily před vyschnutím tuhé obaly vejce.
Kam kladou pláži vajíčka : Vejcorodí plazi kladou svá vajíčka vždy na souš a ve většině případů se o ně již nestarají. Částečná péče o potomky je dokumentována pouze u některých pokročilých druhů. Například krokodýlí samice chrání hnízdo s vajíčky a po vylíhnutí pomáhá mláďatům do vody.
Co dělá ještěrka v zimě
V říjnu zalézají do děr, pod kořeny stromů, do puklin nebo malých jeskyněk ve skalách. Před mrazem se musí schovat stejně jako žáby, hadi nebo ježci. Ještěrky přezimují jednotlivě nebo v párech. V dubnu je vytáhne z úkrytů sluníčko a jejich tělo se vystavuje ztuhlé na slunce, aby se prohřálo.
Jak vypadají ještěři : Je to statná ještěrka s poměrně velkou hlavou. Samci mají hnědý hřbet a zelené boky, zvláště výrazné v době rozmnožování. Samice jsou zbarvené nenápadně, v rozmanité kombinaci hnědavých a šedých tónů s kontrastními černými skvrnkami.
Říkáme-li, že se had plazí, silně zjednodušujeme, neboť hadi ve skutečnosti ovládají čtyři základní metody pohybu-boční vlnění, červovití pohyb, pásový posun a kráčení do strany. Volby způsobu pohybu závisí hlavně na typu terénu, po kterém se had pohybuje.
Šupinatí (Squamata)
Druh | Původ v ČR | Stupeň ohrožení v Česku |
---|---|---|
slepýš křehký Anguis fragilis | původní | silně ohrožený |
slepýš východní Anguis colchica | původní | silně ohrožený |
gekon turecký 'Hemidactylus turcicus, ' | nepůvodní druh, ojedinělý výskyt | |
užovka hladká Coronella austriaca | původní | silně ohrožený |
Jak vznikly pláže
Plážové pobřeží se vyznačuje tím, že se zde ukládá materiál přinášený vodou odjinud, kde voda obrušuje povrch hornin (abrazivní působení mořské vody). Vznikají tak rozsáhlé oblasti s vyplaveným pískem, který se formuje do pláže. Pokud je písek po plážích přenášen větrem, vznikají písečné duny.Hadi se rodí tak, že si samička v sobě ponechává vaječné obaly až do doby líhnutí. Klade až ve chvíli, kdy se háďata líhnou. Vypadá to pak, že rodí živá malá mláďata. Pro chovatele odpadá starost a péče o vejce.Ježury jsou společně s paježurami a ptakopysky jedinými savci, kteří kladou vejce – řadíme je do skupiny takzvaných ptakořitných. Zvláštnosti jejich rozmnožování však vejci zdaleka nekončí. Na břiše totiž ježurám v době rozmnožování vzniká dočasný vak – a právě v něm samice své jediné vejce až do vylíhnutí nosí!
Malé ještěrky se líhnou po 60-100 dnech. Dožívají se 10 až 12 let. Zimují ve skalních puklinách, norách nebo v dutinách stromů zhruba od přelomu září a října až do dubna. V České republice patří ještěrka zelená mezi kriticky ohrožené druhy.
Co potřebuje ještěrka : V přírodě obývá stepi, skalnaté pouště a řídce porostlé travnaté plochy a ukrývá se v různých škvírách, například mezi kameny. Potřebuje nízké polosuché terárium s velkou plochou dna. Jako substrát použijeme písek a štěrk. Úkryty vytvoříme z kamenů a kůry; pod každým úkrytem musí být nádobka s vlhkým mechem.
Jak poznat ještěrku : Vzhled. Ještěrka obecná je až 20 cm dlouhá . Hřbet je u obou pohlaví hnědý nebo šedohnědý, obvykle lemovaný dvojicí úzkých světlých proužků. Boky těla i hlavy jsou u samce jasně zelené, u samice hnědé, nebo hnědošedé.
Jak se had pohybuje
Lineární pohyb vpřed – Těžcí hadi a hadi, kteří se pohybují pomalu, se někdy pohybují přímým směrem. Harmonikový pohyb – Hrabaví hadi se pohybují norami tak, že se jedním koncem harmonikově složeného těla prudce odrazí od stěny nory a druhý konec je tak vržen vpřed.
Spoléhají na řízenou výměnu tepla s okolním prostředím – to proto vidíme ještěrky nebo hady, jak se vyhřívají na slunci. Mnoho druhů dokáže tímto způsobem udržet svoji tělesnou teplotu v úzkém rozmezí po většinu dne.Všichni naši obojživelníci se živí živočišnou potravou a většina z nich žije mimo období rozmnožování mimo vodu. Plazi již na vodním prostředí závislí nejsou, i když ho některé druhy s oblibou osidlují.
Kdy se vyvinuli pláži : Vývoj plazů: Plazi se vyvinuli z obojživelníků již v prvohorách. Největší rozvoj však zaznamenali v druhohorách, kterým se přezdívá éra plazů. Tento pojem je však zavádějící, jelikož v té době dominovali souši dinosauři, kteří mají více společných znaků s ptáky, než se současnými plazy.