Antwort Jaké víno se hodí k huse? Weitere Antworten – Jaké víno se pije k huse

Jaké víno se hodí k huse?
Pokud se bavíme o tradiční pečené huse se zelím, tak k ní se červené Svatomartinské víno určitě, protože k huse se hodí vína s vyšší kyselinou, nižší tříslovinou, což svatomartinské splňuje. Například ale k polévce z husích vnitřností a odřezků, zvané kaldoun, se výborně hodí i víno bíle.JAKÉ VÍNO SE HODÍ KE SVATOMARTINSKÉ HUSE

  • Pinot Noir je ovocný a zároveň příjemně komplexní, od ostružiny, kouřivosti a čokolády až po sušené brusinky a višně s tóny dřeva.
  • Pinot Grigio, Pinot Gris neboli Rulandské šedé.
  • Suché bílé víno s výraznější kyselinkou – sem musí jasně patřit i klasický Ryzlink rýnský.

Drůbeží pěny a lehké teriny doprovoďte bílým vínem, dobré budou například odrůdy Chardonay nebo i Sauvignon pro příznivce suchých vín. Červené víno vyzkoušejte zase k paštice z husích jater nebo játrové paštice, z českých například Rulandské modré.

Co se hodí k huse : Ke svatomartinské huse se báječně hodí domácí lokše, různé druhy knedlíků a samozřejmě domácí zelí, ať už to červené, nebo bílé. Dobrou chuť!

Kdy se pije Svatovavřinecké víno

Tradice. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku.

Jaké víno se hodí k vepřovému masu : Víno k vepřové panence

K vepřové panence na grilu dokonale pasuje Pinot Noir i Rulandské modré. Přestože se o panence a obecně o vepřovém masu říká, že se k němu hodí červené, chybu neuděláte ani pokud sáhnete po bílém vínu z odrůdy Ryzlink rýnský.

Možná ten příběh znáte jinak, ale vlastně je to jedno – zkrátka je nejvyšší čas vybrat si, kam se na svatomartinské víno a husu vypravíte právě vy. Klíčovým časem je samozřejmě magické datum 11. listopadu, zpravidla v jedenáct hodin a jedenáct minut, kdy se první mladá vína otvírají.

A proč vlastně ke svatému Martinu patří husy Legenda říká, že svatý Martin při své skromnosti nechtěl přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, do husince mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily.

Co se hodí k paštice

K takovým gourmetským zážitkům patří dobré kvalitní víno. K jemným drůbežím, rybím a bezmasým paštikám servírujeme suchá bílá vína alsaského typu – Sylvánské zelené, Neuburské, Chardonnay – s vyšším obsahem kyselin a nízkým obsahem cukru nebo svěží italská vína.Kuřecí maso lze pojit s víny od plnějších bílých jako Neuburské nebo Pálava až po lehčí červená vína, např. Rulandské modré, vše v závislosti na úpravě a použité omáčce. Ke smaženým úpravám kuřete se nejlépe hodí Veltlínské zelené a ke grilovanému Rulandské bílé.Pro lepší a šťavnatější chuť obložíme husu ještě jablky, případně dalším ovocem, např. hruškami či švestkami.

Když husa, tak se zelím!

Jakmile se v kuchyni rozvoní svatomartinská pečínka, můžete si být jisti, že na talíři přistanou i houskové, bramborové či chlupaté knedlíky – klasika, která nezklame. Jako příloha se hodí také lokše, bramborové placky oblíbené především na jižní Moravě a západním Slovensku.

Co je Svatovavřinecké víno : Svatovavřinecké víno je červené nebo růžové víno vyrobené z oblíbené modré odrůdy Svatovavřinecké neboli Saint Laurent. Jde o tzv. mladé víno. Svatovavřinecké je velmi stará odrůda, která je členem rodiny odrůd Pinot.

Proč se pije Svatomartinské víno : Označení Svatomartinské víno ve spojitosti s vítáním nového vína se začalo užívat již na dvoře císaře Josefa II. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba a některá vína bývala už tou dobou ve sklepě „vyčištěna“, a proto bylo zvykem ochutnávat novou úrodu.

Jaké víno se hodí k jehněčímu masu

Jehněčí si nejlépe vychutnáte s lehčím Malbecem, ale sáhnout můžete i po odrůdě Tempranillo, Carmenére, Petit Sirah nebo Cabernet Sauvignon.

K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.Svatý Martin je uctíván jako ochránce a patron všech vojáků, jezdců, koní, hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná padat sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu a sníh.

Co se dělá na Martina : Svátek svatého Martina byl jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu. Pekly se ale také martinské rohlíky nebo podkovy.