Antwort Jak vrstvit funkcni prádlo? Weitere Antworten – Jak vrstvit funkční prádlo

Jak vrstvit funkcni prádlo?
Musí uchovávat izolační vrstvu pod sebou suchou, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám tepla akumulací vlhkosti (potu) a zároveň musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí. Proto jsou produkty určené pro 3. vrstvu vyrobeny z materiálů s membránou, zátěrem nebo alespoň vodoodpudivou úpravou.Vrstvení oblečení je osvědčený postup, který ti umožní regulovat tepelný komfort. Základem jsou tři vrstvy, které volíš podle toho, jak se mění intenzita tvé činnosti nebo počasí. Pokud chceš zvolit správné oblečení na své outdoorové aktivity, je důležité vědět, jakou roli mají jednotlivé vrstvy.se syntetickými vlákny získává vlna větší mechanickou odolnost a delší životnost, v kombinaci s tencelem rychleji schne apod. Pro vysoce aerobní intenzivní aktivity se nejvíce osvědčily syntetické materiály (např. polyester či polypropylen), které vynikají rychlostí transportu vlhkosti a také schnutí.

Jak vrstvit oblečení na Trek : Funkční oblečení vhodné na trekking

  1. První vrstva: udržuje tělo v suchu, tedy odvádí pot a rychle schne.
  2. Druhá vrstva podporuje v odvodu potu vrstvu první, ale zároveň izoluje, tedy dokáže udržet teplo, které si vytvoříte.
  3. Třetí vrstva člověka chrání před větrem a částečně i vlhkostí z venku.

Jak správně nosit funkční prádlo

Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

Na jaký program prát funkční prádlo : Vyberte program pro jemné prádlo a respektujte pokyny výrobce na cedulce. Nepoužívejte aviváž a zvolte vždy prací gel na merino prádlo. Perte prádlo na nižší teplotu, vlna má tendenci se srážet. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla.

Důležité vlastnosti a výhody třetí vrstvy:

  • voděodolnost – schopnost materiálu odolávat do určité míry vodě, nepromokavost v případě použití zátěru nebo membrány.
  • větruvzdornost.
  • prodyšnost – schopnost odvádět z předchozích vrstev pot (v podobě vodních par) a přebytečné teplo vyrobené aktivním pohybem.
  • odolnost proti oděru.


Základní vrstvaVrstva těsně přiléhající k vaší pokožce, která se postará o perfektní odvod vlhkosti. Střední vrstvaIzolační vrstva do chladnějších teplot. Vnější vrstvaPoslední vrstva, která vás ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Jak vyprat zimní bundu v pračce

Na pračce zvolte šetrné praní bez ždímání a teplotu nastavte maximálně na 40 °C. Čím šetrnější prací program zvolíte, tím větší službu vaší bundě uděláte. Některé pračky mají program určený přímo pro jemné praní, peří nebo outdoorové oblečení.Při teplotách pod 5 stupňů: Přidej termotričko, které tě udrží v teple a suchu. Poté můžeš přidat teplejší mikinu a bundu, která chrání před větrem. Některé běžkyně si také obléknou vestu, která jim nepřekáží v pohybu, ale chrání klíčové partie před chladem.Proto by oblečení na podzimní turistiku mělo být na bázi termoprádla z merino vlny nebo syntetických tkanin. Druhou vrstvu by měla tvořit fleecová mikina nebo softshellová bunda, která výborně ochrání před větrem. Pro větší pohodlí je také vhodné si vzít na sebe vestu nebo lehkou prošívanou trekovou bundu.

Základní zásady praní sportovního oblečení: Oblečení můžete prát ručně nebo v pračkách, vždy na nízké teplotě – většina výrobců doporučuje maximální teplotu vody 30–40 °C.

V čem prát sportovní oblečení : Používejte jemný prací prostředek

Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel. Nejen že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.

Jak se pere funkcni prádlo : Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

Na jaké programy perete prádlo

Na jaký program prát ručníky

Program pro praní ručníků samozřejmě zvolte dle Vaší pračky. Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC.

Základní vrstvaVrstva těsně přiléhající k vaší pokožce, která se postará o perfektní odvod vlhkosti. Střední vrstvaIzolační vrstva do chladnějších teplot. Vnější vrstvaPoslední vrstva, která vás ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.Správná velikost funkčního prádla

Velmi důležité je zvolit správnou velikost termoprádla. Aby dobře odvádělo pot od pokožky, musí být termoprádlo co nejvíce na tělo, všude by mělo přiléhat k pokožce. Výrobce často přidávají do termoprádla elastan, aby bylo elastické a dobře tělo obepnulo.

Jakou gramáž merino : Abychom vám výběr té správné varianty co nejvíce ulehčili, označujeme oblečení z hlediska gramáže použitého materiálu jako letní, celoroční a zimní merino. Jako letní merino označujeme oděvy s gramáží cca 130-150g/m2. Celoroční merino se pohybuje v rozmezí cca 180-200g/m2 . Zimní pak kolem 210-250g/m2.