Antwort Jak vybrat kánoe? Weitere Antworten – Jak vybrat kánoi
Kratší kajaky zpravidla nabízí skvělou manévrovatelnost na tekoucí vodě, která je vykoupená pomalejší jízdou na klidné a stojaté vodě. Dlouhé seakajaky naopak nabízí vysokou rychlost na klidné vodě, ale díky značné délce mohou být náročnější na ovládání, což je u většiny modelů částečně kompenzováno směrovým kormidlem.Kánoe jsou rychlé a dobře ovladatelné, ale jsou trochu vratké. Naopak rafty jsou pomalejší, nejsou tak obratné, ale jsou absolutně bezpečné. Na kánoích zažijete více adrenalinu, jsou spíše individuální a lépe se s řekou sžijete. Na raftech zažijete adrenalinu méně, zato jste všichni pohromadě a posádka má k sobě blíže.15–20 cm pro turistiku. 20 a více cm pro rychlostní kanoistiku a sea kajak.
Jak vybrat nafukovací kajak : Krátký kajak bude lehčí, rychlejší a lépe ovladatelný a obratný. Dlouhý a široký kajak bude stabilnější a pohodlnější. Rozměry kajaků se obvykle pohybují mezi 3 a 4 m délky a přibližně 90 cm šířky. Lehké nafukovací kajaky mohou vážit méně než 10 kg.
Jak se sedí v kajaku
Sedíme vzpřímeně v mírném předklonu, žádné hrbení. Hlava je v prodloužení páteře a oči sledují směr jízdy. Kolena jsou rozepřená o bok lodi, kam je tlačí chodidla opřená o nožní opěrky. Paty jsou u sebe.
Jak vybrat loď : Pro vaši spokojenost bude proto rozhodující zvolit loď právě podle svých požadavků na oblast a způsob plavby. Samotnou koupí lodě však výdaje bohužel nekončí. Je třeba počítat také s průběžnými náklady na její provoz. Tato položka obsahuje poplatky za pojištění, kotvení, údržbu, pohonné hmoty, zimování.
Kajak, a tím se liší od kánoe, řídí zpravidla jedna osoba oboustranným pádlem. Kajaky jsou rychlejší než kánoe, ale mají také menší prostory. Kajaky jsou výborné pro výuku pádlování a pro zážitek z rychlé jízdy. Pro delší výlety jsou vhodnější kánoe.
Většina vodáků splouvá pouze tu část Vltavy, která je pod Lipnem, začíná se ve Vyšším Brodě a obvykle se končívá v Boršově či ve Zlaté Koruně (1. tabulka). Dolní Vltavu je však možné splouvat až do Českých Budějovic příp. ještě dál.
Jak vybrat velikost pádla
Obecně se vybírá kanoistické pádlo pod bradu (raftové po nos). Dračí pádlo – maximální délka – pádlo by mělo končit tři prsty pod podpaždím. SUP pádlo – Postavíme pádlo listem k zemi, prsty by měli pohodlně obejmout hlavičku pádla nebo opřeme pádlo hlavičkou k zemi, list by měl začínat ve výši očí.Pro nafouknutí kajaku použijte ruční nebo nožní hustilku. Nepoužívejte vysokotlaký kompresor. Nafukování musí provádět dospělé osoby v pořadí podle čísel, kterými jsou označeny ventily.Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.
Pro pádlování na kanoi platí několik jednoduchých pravidel. Pokud v kanoi sedí dva vodáci, pádluje každý na opačné straně, strany se zpravidla určují podle kormidelníka. Pokud byste pádlovali oba na stejné straně, kanoe se bude přetáčet a je tu vyšší riziko převrhnutí, neboli cvaknutí.
Co vzít na loď : Lékárnička je součástí výbavy každé lodě. Nicméně je dobré mít s sebou alespoň: Fenistil proti bodnutí hmyzem (funguje také na spáleniny), repelent proti komárům, něco proti mořské nemoci (např. Kinedryl), náplast a nůžky, Paralen (Nurofen, Ibalgin) proti případné teplotě a klasikou je jistě černé uhlí.
Proč plavou lodě : Protože velké lodě, vyrobené z ocelových plátů, váží tisíce tun a jsou schopny plavat. Je tomu umožněno jejich stavbou. Tak velká loď totiž zaujímá značný objem a její hustota jako celku je tudíž nižší než hustota vody (loď je naplněna vzduchem o malé hustotě a tento vzduch celkovou hustotu lodi snižuje).
Kolik kg unese kanoe
Pevný a kvalitní materiál lodě. Délka 450 cm, šířka 96 cm, nosnost 400 kg, váha 45 kg.
Sedíme vzpřímeně v mírném předklonu, žádné hrbení. Hlava je v prodloužení páteře a oči sledují směr jízdy. Kolena jsou rozepřená o bok lodi, kam je tlačí chodidla opřená o nožní opěrky. Paty jsou u sebe.149,9 m³/sVltava / Odtok
Jak dlouho trva sjet Vltavu : z Vyššího Brodu do Rožmberka nad Vltavou doplujete přibližně za 2 – 3 hodiny, trasa Rožmberk – Český Krumlov vám zabere cca 4 – 6 hodin, Český Krumlov – Zlatá Koruna je úsek přibližně na 2 – 4 hodiny, a ze Zlaté Koruny do Boršova nad Vltavou dorazíte asi za 5 – 7 hodin.