Antwort Jak vybrat prut na přívlač? Weitere Antworten – Jaký prut na těžkou přívlač
Pruty na těžkou přívlač by měly být v první řadě z kvalitních materiálů, které dokážou odpustit i určité chyby. Důležité parametry jsou v síle spodního dílu, kvalitě karbonu a rovněž odolná a silná očka. Pruty jsou většinou v rozmezí 30-150 gramů.Přívlačové pruty. Velmi často se označují i jako "vláčecí", jedná se o pruty, které jsou určeny pro lov dravých ryb na třpytky, woblery, smáčky, poppery, jigy, twistery i pro lov s dalšími umělými nástrahami a pro vláčení mrtvých rybek. Můžeme si je rozdělit do několika kategorií podle akce a odhozové zátěže.Kratší přívlačové pruty se nejčastěji používají při lovu z lodě, člunů a belly boatů, kdy je s nimi jednodušší manipulace. Naopak delší varianty prutů 2,70m a 3,00m využijete především pro delší náhozy při lovu sumců ze břehu. 1. Výborný přívlačový prut s jemnou špicí a pevnou páteří.
Jakou Gramaz prutů na pstruhy : Na takové vodě budu potřebovat prut 8 – 35 g, 10-40 g nebo 15-50 g (v extrému možná i silnější). Pstruhy potoční i duháky na potocích, říčkách a stojácách obvykle lovím s prutem 180 cm – 220 cm cca 3-12 g.
Jak dlouhý návazec na přívlač
Obvykle je to zhruba na posledním metru její délky. Část vláčkařů proto při sumčí přívlači používá návazce a to buď ze silné pletenky nebo z vlasce 0,70 – 0,80 mm. Délka návazce je nejčastěji kolem tři čtvrtě metru.
Jak silný vlasec na přívlač : Na přívlač je to ideální volba a na obalu Vás může ujistit nosnost vlasce. Tento průměr vlasce by měl stačit na střední velikosti ryb (50 – 90 cm). Například na kapry skvělá volba. Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi.
Hmotnost nástrahy: Prut by měl být navržen pro hod nástrahy o nízké hmotnosti, obvykle v rozmezí 1-10 gramů. U přívlačových prutů se běžně uvádí váhové rozmezí, pro které je prut vhodný (např. 0,7 – 7 g)
UL přívlač, pstruh, okoun: velikost 2500 – 3000. Lehčí přívlač, větší pstruh, větší okoun apod.: velikost 3000. Střední přívlač, candát, běžné štiky apod.: velikost 4000. Těžší přívlač, daleké hody, štiky na větší nástrahy, sumci: velikost 5000 – 6000.
Jak dlouhé pruty na sumce
Ideální jsou modely o délce 170 až 240 cm. Lov sumců na řece – nejlepší službu vám udělá kratší prut s délkou okolo 250 cm, se kterým se vám bude dobře manipulovat i na zarostlých březích. Obvykle budete chytat a zasekávat na vzdálenost 40 až 60 metrů.Délka prutu opět úzce souvisí s typem lovu. Prut na položenou by měl mít 250–450 cm. Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů.gramáž. Jde o údaj výrobce, který pro daný typ prutu doporučuje dimenzované rozpětí hmotnosti nástrahy. V zásadě lze říci, že čím je gramáž menší, tím je prut jemnější a naopak (viz tab.). Při přetěžování prutu dochází nejenom k nadměrnému namáhání zejména špičky prutu, ale nešetrným zacházením můžeme špičku i zlomit.
Dal bych krmítko, na háček lisovaný rohlík nebo hnojáka nebo masné červy. Nebo by šli pstruzi na plavanou. Večer nahodit splávek, nastavit aby byl tak pul metu pod hladinou a na háčku tak 2 až 3 masné červy.
Jak navazat prut na přívlač : Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu. 3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv. "angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).
Jak vybrat vlasec na přívlač : Na přívlač je to ideální volba a na obalu Vás může ujistit nosnost vlasce. Tento průměr vlasce by měl stačit na střední velikosti ryb (50 – 90 cm). Například na kapry skvělá volba. Není třeba mít zbytečně silný vlasec, který uvidíte ještě pět metrů ve vodě před vámi.
Jaký průměr vlasce
Vybíráme vlasec
Kapři se nejčastěji loví na vlasce – silony v rozmezí průměrů od 0,25 do 0,35 mm. Vlasce s menším průměrem jsou nenápadnější, ale samozřejmě i slabší. To, že jsou slabší, ale neznamená, že na vlasecem o průměru 0,25 mm nelze zdolat 20kg rybu.
Odolný a lehký naviják je asi nejdůležitější výbava pro vláčkaře. Pro ultralehkou přívlač volíme navijáky s velikostí cívky 10, pro klasické vláčení pak přívlačové navijáky s cívkou 20-30. Na těžkou přívlač doporučujeme navijáky s cívkou 40 a 60.Na běžné pstruhovky a menší MP vody postačí průměr vlasce 0,12 – 0,15 mm. Slabší průměr volím při čisté vodě. Naopak v létě používám poctivou patnáctku, jelikož voda bývá zašedlá nebo lehce kalná. Osobně už vyšší průměr na přívlač nepoužívám – z jednoduchého důvodu, dál už je to práce pro pletenou šňůru.
Jaký prut na daleké hody : Je to nepraktické, proto se na dlouhé hody hodí dvoudílné pruty. Třídílným prutem lze také nahodit daleko, ale lepší je dvoudíl. Důležitou součástí prutu na daleké hody jsou jeho očka. U kaprových prutů je důležitý materiál a průměr prvního očka od navijáku.