Antwort Jak vybrat udírnu? Weitere Antworten – Co dát na dno udírny

Jak vybrat udírnu?
Odkapávací plech do udírny nerezový 45 x 45 cm

Chrání tak dno udírny od znečištění, chrání topnou spirálu na dně udírny a zamezuje tímto možnému vzplanutí tuku. Odkapávací plech je důležitá a nutná součást každé udírny, je velmi důležité odkapávací plech používat, zabráníte tak možným problémům a vzplanutí tuku.Důležité je, aby ohniště bylo dostatečně vzdálené, alespoň jeden metr od prostoru uzení. Vzdálenost se liší podle způsobu uzení i podle názorů. Stejné to je i s teplotou. Při uzení studeným kouřem může být ohniště třeba čtyři metry daleko a udit budete celý den.Mezi nejlepší dřevo na uzení patří tvrdá dřeva listnatých stromů především buk, dub a olše. Díky své nasládlé chuti jsou oblíbené také ovocné dřeviny, zejména švestka, jabloň, hrušeň, třešeň nebo meruňka. Bukové dřevo je považováno za univerzální, má příjemnou chuť a vysokou výhřevnost.

Jaký průměr kouřovodu k udírně : Nejpoužívanější průměr kouřovodu je 150 mm.

Tato roura je obezděna a opět odizolována promaglaf rohoží , aby nedocházelo k příliš prudkému ochlazení a tim ke kondenzaci..

Jaké cihly na udírnu

Pro dobrou regulaci teploty v samotné udírně je důležité zabudovat do topeniště litinový rošt. Pro stavbu ohniště je vhodné použít šamotové desky a šamotové cihly.

Z jakého materiálu postavit udírnu : Vhodné jsou především velkoformátové desky jako 40 x 30 x 3 cm případně 75 x 50 x 3 cm. Stavba provedená pomocí těchto šamotových desek je čistá, rychlá a jednoduchá. Udírna se díky akumulaci šamotových desek sice o něco déle nahřívá, ale teplota je poté stabilnější a lépe regulovatelná.

Pro stavbu ohniště je vhodné použít šamotové desky a šamotové cihly.

Nejvíce se využívají ovocné dřeviny, krásně vonící a disponující také značnou tvrdostí, která je u pomalého uzení nezbytností. Zcela nevhodná jsou měkká dřeva, jako například borovice nebo smrk. Měkké a rychle hořící dřevo je možné použít, ale spíše jen ze začátku, na rozehřátí a lepší tah udírnou.

Jaké dřevo je nejměkčí

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).Průměr kouřovodu

Kouřovod by měl mít vždy menší nebo stejný průměr jako komínová vložka, respektive sopouch, tj. ústí do komína. Kouřovody se vyrábí o průměru 120, 125, 130, 150, 160, 180, 200, 220 a 250 mm. Nezpomínejte, že do monínu je možné zapojit jen kamna o menším průměru, než je samotný komín.Topeniště musí odolat vysokým teplotám, proto se zpravidla staví ze šamotových cihel. Můžete použít i základ ze starých kamen, například ze známého typu Petra. Topeniště musí být vybavené dvířky a uvnitř roštem, přes který bude propadávat popel do popelníku.

Základní druhy dřeva na uzení

Přesto existuje několik druhů dřeva, které jsou obecně doporučovány jako vhodné na uzení nebo zauzování v grilu. Jedná se o tvrdé dřevo listnatých stromů: buk, dub a olše.

Z jakého dřeva se vyrábí udírna : Nejčastější druhy dřeva používané k uzení jsou buk, dub, jasan, třešeň, hrušeň nebo habr. Uzení studeným kouřem: Specifickou disciplínou je uzení studeným kouřem. V tom případě je teplota v udírně mnohem nižší – mezi 15 a 50 °C. Doba uzení se s nižší teplotou kouře prodlužuje – od 12 hodin až po několik dní.

Jak dlouho vařit maso před uzením : Záleží jen na Vás, jaký způsob zvolíte a poté se Vám osvědčí. Před uzením je ale potřeba naložené maso, které budeme udit, namočit do teplé vody (40 – 50 ºC) na dobu 30 až 60 minut. Maso se vymáčí, prohřeje a při uzení se pak nebude potit. Před zavěšením do udírny necháme maso okapat.

Jak dlouho nechat vyschnout dřevo

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Co dát za kamna na zeď : Prvotním předpokladem je to, že ve zdi za krbovými kamny nesmí být instalována elektřina, voda ani plyn. Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C.