Antwort Jak vyčistit starý litinový hrnec? Weitere Antworten – Jak vyčistit litinový hrnec

Jak vyčistit starý litinový hrnec?
Čištění a skladování litinového nádobí

K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky. Nemyjte litinové nádobí v myčce!Umístěte nádobí na zdroj tepla (hořák, uhlíky) a nalijte do něj jedlý olej (NE olivový) nebo máslo a pokryjte jím celé dno. Olej nezahřívejte příliš rychle, stačí střední plamen. Po rozehřátí přidejte do oleje 1–2 čajové lžičky soli. Zvyšte žár na maximum a čas od času jemně promíchejte olej dřevěnou špachtlí.Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!

Co varit v litinovém hrnci : Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Čím umýt litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.

Jak vyčistit zašlý hrnec : Na připálené nadělení nalijte trochu vody, přihoďte lžíci soli a nechte hodinu odstát. Následně tekutinu přiveďte k varu, až spálenina sama zmizí. Aby vám nádobí vydrželo dlouho „ve formě“, občas ho vyvařte v sodové vodě. Pokud potřebujete skvrnu vyčistit okamžitě, sáhněte po citronové šťávě se solí.

Jak obnovit a udržovat litinové nádobí

Po čištění nádobí důkladně umyjte a vysušte. Poté naneste tenkou vrstvu rostlinného oleje na vnitřní i vnější povrch litiny. Poté litinu zahřejte v troubě na 180-200°C po dobu jedné hodiny, a poté ji nechte úplně vychladnout.

Odpověď: Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak vyčistit litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.Rovnání plechu. Má-li plech ve svém středu vypouklinu, nedá se vyrovnat údery kladivy vedenými na toto místo, nýbrž vyklepáváním směrem od vypoukliny k okrajům; přitom se údery směrem k okrajům umisťují stále hustěji.Jak vyčistit litinovou pánev od rzi

Pokud vaše litinová pánev zreziví, není to konec světa. Stačí, když rez odstraníte a pánev ošetříte olejem. Pánev vydrhněte mýdlovou vodou a drátěnkou a všechnu rez odstraňte. Pánev opláchněte a důkladně vysušte.

Smíchejte vodík s vodou v poměru 1:2 a naneste na povrch linolea. Nechte působit a poté důkladně opláchněte čistou vodou. Pokud jsou usazeniny silnější: V případě, že jsou usazeniny na linoleu velmi silné, můžete vyzkoušet použití speciálního čističe na linoleum, který je k dostání v obchodech se čisticími prostředky.

Jak vyčistit starý hrnec : Dno připálené nádoby potřete kečupem a nasypejte na něj 1 díl prášku na praní (použít můžete i tekutý prací prostředek) a 1 lžičku jedlé sody. Zalijte dno horkou vodou a přiveďte k varu. Povařte zhruba 5 minut. Poté obsah hrnce vylijte a dočistěte houbičkou nebo plastovou drátěnkou.

Jak vyčistit zašlou troubu : Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete. Při čištění trouby pouze octem, otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak rozhřejte troubu na vyšší teplotu – klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě snadno rozpustí mastnotu a nečistoty.

Jak zrenovovat litinu

Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.

Odpověď: Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).Celokarbidový vrták HPR pro litinové součásti je k dispozici v průměrech od 3,0 do 20,0 mm a v délkách až do 8x D. Patentovaný rohový rádius významně zvyšuje životnost nástroje a poskytuje vynikající kvalitu otvoru, toleranci otvoru od IT 9 do IT 10 a současně eliminuje vylamování materiálu při výstupu z otvoru.

Čím se sváří litina : Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100. Ta umožňuje sváření litiny bez předehřevu. Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích.