Antwort Jak vykrajovat z marcipánu? Weitere Antworten – Co udělat s tvrdým marcipánem
Voda více vlhčí, doporučuje se alkohol (např. vodka) – rychle vyprchá (schne). Místo spojovacích párátek můžeme vyrobit tenké marcipánová tyčinky, které po několikadenním zaschnutí poslouží stejně. Válejte potahovací hmotu na dort do velikosti: průměr dortu + 2x výška dortu.Marcipán nebo fondán je nejlepší rozvalovat na silikonovém válu, kde není třeba hmotu podsypávat. Použitý váleček by měl být plastový nebo silikonový, aby se na něj hmota nelepila. Pokud máte k dispozici jen dřevěný, je nutné použít fólii, nebo potah podsypat moučkovým cukrem, případně škrobem.Ideální je teplota do 25°C a vlhkost vzduchu do 70%. Důležité je především dodržet maximální vlhkost. Vyšší teplotu marcipán snáší lépe než čokoláda. Dlouhodobě by ale vysokým teplotám být vystaven neměl z hygienických důvodů.
Jak spojit marcipán : Pokud se Vám potahovací hmota lepí ke stolu, můžete jí lehce podsypat škrobovou moučkou, nebo využít speciální podsypový cukr. Nikdy nepoužívejte cukr moučkový, který hmotu vysušuje a ta pak praská. Takto rozválený plát potahové hmoty, můžete přenést na dort a to za pomocí válečku, nebo jen v ruce.
Co vymodelovat z marcipánu
Z pravého marcipánu pak můžete vytvářet ozdoby na dorty podle vlastní fantazie a vytvářet nejen marcipánové květy, ale třeba i kloboučky nebo čepičky na marcipánových figurkách. Na mnoho různých použití marcipánové hmoty přijdete přímo při výrobě sami a časem si oblíbíte některé konkrétní tvary kostic.
Jak urychlit tvrdnutí marcipánu : Před vlastním modelováním to chce marcipán trochu prohníst, aby změkl. Co vám zbude, hned zase zabalte do fólie, abyste ho mohli použít někdy příště, na vzduchu tvrdne. Například kočičku vymodelujete velice jednoduše, jak lze vyčíst z fotografií v galerii: stačí větší kulička na hlavu a zakulacený váleček na tělíčko.
Před vlastním modelováním to chce marcipán trochu prohníst, aby změkl. Co vám zbude, hned zase zabalte do fólie, abyste ho mohli použít někdy příště, na vzduchu tvrdne.
Rozdíl mezi fondánem a pravým marcipánem
Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků , tak i hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s mletými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.
Jaký krém pod marcipán
Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.Pravý marcipán zůstává dlouho vláčný a hebký. Při správném uskladnění mu výrobci dávají až roční trvanlivost. Potřebuje k tomu teplotu do 20 °C a vlhkost v rozmezí 45-65 procent. Marcipán tedy nepatří do chladničky (i když marcipánový dort to v ní bez větší újmy den dva vydrží) a už vůbec ne do mrazáku.Z rozváleného obarveného marcipánu vykrojíme kruh a položíme na dort. Z jiné barvy vykrojíme "koleje" (viz foto). Boky dortu oblepíme ozdobně vykrojeným pruhem marcipánu a zbývající plochu obalíme mletými ořechy. Na koleje naskládáme vláček s nákladem a dozdobíme obarveným krémem.
Jedlé fixy jsou vhodné na zdobení většiny cukrářských hmot. Dá se s nimi kreslit na fondán i marcipán a dokonce i na jedlý papír.
Jak dlouho vydrží marcipán na dortu : Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.
Na co použít marcipán : Pravý marcipán lze použít jako tvarovací hmotu pro výrobu jednoduchých pochoutek ve tvaru kouliček, válečků nebo tyčinek. Lze z něj vypracovat i složitější ozdoby na dorty. Marcipán je výborný jako náplň (nejen) do pralinek. Přidává se do pečených dezertů a slouží jako potahová hmota.
Jak změkčit marcipán
Zkuste ho možná na chvíli strčit do mikrovlnky.
Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.Na dobarvení hotových výrobků použijeme potravinářské fixy, pudry nebo spray. Mezi přírodní barviva patří kakao (nahradí část moučkového cukru), šťáva z borůvek, červené řepy, jahod, malin apod. U tekutin ale dáváme pozor na nežádoucí zřídnutí hmoty.
Čím psát na marcipán : Jedlé fixy jsou vhodné na zdobení většiny cukrářských hmot. Dá se s nimi kreslit na fondán i marcipán a dokonce i na jedlý papír. Kromě toho, že fixy obsahují jedlou barvu, se nijak neliší od klasických fixů. Můžete s nimi malovat, vybarvovat, kreslit ornamenty – a pak svůj výtvor sníst.