Antwort Jak vylučují měkkýši? Weitere Antworten – Jak dýchají měkkýši

Jak vylučují měkkýši?
Dýchací soustava

Vzduch vniká do plášťové dutiny pneumostomem. Předožábří plži dýchají pomocí pérovité žábry umístěné v plášťové dutině. U plicnatých plžů jsou plíce tvořeny dutinou plicní, což je přeměněná plášťová dutina. Vnitřní stěna je řasnatá nebo houbovitá, aby měly plíce větší povrch.Měkkýši

  • červovci (Aplacophora)
  • chroustnatky (Polyplacophora)
  • přílipkovci (Monoplacophora)
  • † rostrokonchy (Rostroconchia)
  • mlži (Bivalvia)
  • kelnatky (Scaphopoda)
  • plži (Gastropoda)
  • hlavonožci (Cephalopoda)

Měkkýši se rozmnožují pohlavně. Jsou mezi nimi hermafrodité i gonochoristé. Škeble jsou za normálních podmínek odděleného pohlaví, ale za určitých podmínek se mohou měnit na oboupohlavné (hermafrodity). Ty potom samy sebe oplodňují.

Jakou nervovou soustavu mají měkkýši : Nervová soustava: Je uzlinová. Jejím základem jsou ohraničené skupiny nervových buněk zvané nervové uzliny; ty jsou navzájem propojeny svazky nervových vláken. Největší uzliny se nacházejí v hlavě. Smyslové orgány jsou hlavně na přední straně těla (na hlavě).

Co jedí měkkýši

Živí se planktonem ale jsou i masožraví, nejsou zatím příliš komerčně využíváni. mlži jsou měkkýši se dvěma lasturami spojenými zámkem (svalem), většinou žijí ve vodě, jsou poměrně často používáni ke kuchyňskému zpracování.

Kde se vyskytují měkkýši : Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.

Měkkýši jsou skupinou bezobratlých živočichů. Jejich měkké tělo mnohdy kryje vápenatá schránka. Mezi měkkýše patří např. plži, mlži či hlavonožci.

Ve schránce hlemýžď ukrývá svůj útrobní vak s vnitřními orgány, ven vysunuje pouze svalnatou nohu, po které se plazí, a hlavu. Dýchací otvor má na svrchní straně těla, blízko ústí ulity. Když jej zaplaví voda, dovede otvor zavřít. Hlemýžď může svůj příbytek uzavřít dvěma způsoby.

Proč nemají slimáci ulitu

Protože nemají ulitu, jejich tělo snáze vysychá, pohybují se tedy pouze ve vlhkém prostředí. To, že nemají ulitu, přináší slimákům ale i jisté výhody, díky hladkému pružnému tělu obalenému slizem se dokážou vměstnat i do úzkých štěrbin, navíc nepotřebují ani zdroj vápníku, ze kterého by se jim vnější schránka tvořila.Význam měkkýšů je ekologický (článek potravních řetězců, samočištění vod, bioindikace aj.), pro člověka mají význam jako škůdci rostlin a rostlinných produktů (př. slimáci a plzáci) a jako mezihostitelé motolic a hlístic. Některé druhy se sbírají nebo chovají jako potravina nebo zdroj perel.Zástupci všech tříd měkkýšů žijí vždy v moři, ale někdy navíc vyhledávají i jiné biotopy. Některé druhy mlžů žijí ve sladkých vodách. Některé druhy plžů žijí ve slané vodě, některé ve sladké vodě a některé se přizpůsobily životu na souši.

Pohybují se pomocí tzv. nohy, která je tvořena mohutným svalstvem břišní strany těla. Hřbetní strana vybíhá v postranní záhyby kůže, které se nazývají plášť.

Jak vypadá plž : Tělo se skládá ze svalnaté nohy, útrobního vaku a hlavy s jedním či dvěma páry tykadel (pár tykadel slouží jako hmatový orgán, oči jsou u jejich báze, v případě dvou párů jsou na delších tykadlech miskovitá očka, kratší mají funkci hmatovou). Měkké tělo bývá zpravidla kryto nepárovou schránkou (ulitou).

Jak poznat že je šnek mrtvý : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Co se stane kdyz šnek prijde o ulitu

Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit.

Začíná to v dubnu, potom vylézají po každém dešti a velkých rosách. První vylézají staří slimáci, pokud tedy nepodchytneme první slimáky, kteří se nám stěhují do zahrad, máme smůlu.Všichni slimáci jsou velkými ničiteli rostlin, zejména zeleniny. Vylézají večer z temných a vlhkých úkrytů a zkonzumují, na co přijdou. Nejvíce jich bývá od konce května do července, proto je zvláště v tomto období důležité pravidelně kontrolovat zahradu, záhony a různá zákoutí.

Čím se živí měkkýši : Živí se pomocí filtrace vody přes žábry: vodu nasají do žaber přijímacím sifonem, na jemných řasách žaber se zachytí plankton a jiné organické částečky a procezenou vodu vypustí vyvrhovacím sifonem. Někteří mlži mohou za jediný den proce-dit až 60 litrů vody.