Antwort Jak vypadá Podzol? Weitere Antworten – Kde je v ČR Podzol

Jak vypadá Podzol?
Mezi plošně nejrozšířenější patří na jižní Moravě a v Polabí černozemě, v pahorkatinách hnědozemě a ve vyšších polohách illimerizované půdy a podzoly. Zemědělská půda se na celkové rozloze České republiky podílí více než polovinou a díky nevhodným způsobům obhospodařování jsou dvě třetiny narušeny erozí.Podzoly se nacházejí většinou ve výšce nad 800 m, v prostředí se silně kyselými srážkami, nebo tam, kde je voda následně okyselena prostředím opadanky (jehličnaté lesy, smrkové monokultury apod.) Podzol je nejrozšířenějším půdním typem subarktického pásu.horské oblasti – podzol – ovce. vysočiny – hnědozemě – oves, len, řepka, olejka, brambory, krávy, prasata, ryby.

Co to je Podzolové půdy : podzol půdní typ vznikající na kyselých matečných horninách s lesním nebo jiným rostlinným pokryvem. Pod povrchovým kyselým humusovým horizontem následuje vybělený (vyloužený) horizont A2 a pod ním se hromadí sloučeniny Fe3+, popř. i humusu (horizont B). půda.

Kde je nejúrodnější půda v ČR

Naším nejúrodnějším půdním typem jsou černozemě. Nejkvalitnější půdy České republiky se nacházejí v sušších oblastech na spraších v rovinatém terénu (Polabí, Poohří, Dyjsko-svratecký úval, Dolnomoravský úval, Hornomoravský úval. Základní vlastností je, že jsou to půdy, které mají nejmocnější humusový horizont.

Kde v ČR je černozem : V Česku se černozem vyskytuje na jižní Moravě a částečně i v Polabí.

Půdní typy určujeme na základě zastoupení půdních horizontů, tedy jednotlivých vrstev v půdním profilu. Mezi půdní typy patří např. černozemě (obsahuje velkou část humusu), hnědozemě (obsahuje menší část humusu), hnědé lesní půdy (obsahují malou část humusu), podzoly (obsahují velmi malou část humusu).

Pěstují se brambory, oves, len, řepka olejka. Chov krav, prasat, ryb. Nížiny – nejúrodnější půda – ČERNOZEM. Pěstuje se pšenice, kukuřice, řepa cukrovka, vinná réva, ovoce, zelenina, chmel.

Co roste na polích

Na polích pěstujeme především obilniny, oko- paniny, luskoviny, ale i olejniny, pícniny, textilní plodiny a různé druhy zeleniny. Rostliny pěstované na poli nazýváme polní plodiny.Důležitou vlastností půdy je propustnost půdy pro vodu. Při vysoké propustnosti dochází k rychlému vsáknutí většího množství vody při dešťových srážkách, a tím ke snížení povrchového odtoku vody. Nízký povrchový odtok pak znamená menší ohrožení půdy smyvem půdních částic.Půdě prospívají šetrné formy zemědělství, avšak škodí intenzivní pěstování spojené s chemizací a častými přejezdy těžkých strojů. Velkým ohrožením je eroze půdy. Přibližně 53 % z rozlohy ČR je ohroženo erozí.

Černozemě se vyznačují nízkým poměrem uhlíku ku dusíku. Původní vegetací jsou habrové a subxerofilní teplomilné doubravy. Hlavním půdotvorným procesem je intenzivní humifikace probíhající pod stepní vegetací. V ČR se černozemě nacházejí v moravských úvalech, středním Polabí, dolním Povltaví a dolním Poohří.

Kde je půda méně úrodná : S počasím a podnebím úzce souvisí zemědělství, které je závislé na podnebí a na kvalitě půdy. V nížinách je teplejší podnebí a méně zde prší, nachází se zde úrodná půda, naopak vysočiny mají chladnější podnebí, více zde prší a nachází se zde méně úrodná půda.

Jak vzniká černozem : Černozemě jsou půdy semiaridního až semihumidního kontinentálního klimatu s horkým létem a drsnou zimou. Hlavním pedogenetickým znakem je hromadění kvalitního humusu pod stepní až lesostepní vegetací v podmínkách nepromyvného až periodicky promyvného vodního režimu.

Jak poznat kvalitni zeminu

Dobrá zemina musí mít následující vlastnosti:

Pokud vyschne, neměla by ztvrdnout, ale měla by při příštím zalévání vodu opět rychle absorbovat. Obsažené živiny či hnojiva se musí ke kořenům uvolňovat pomalu, ne všechny v příliš krátkém čase. Nesmí být příliš těžká, ale ani příliš lehká.

Základní půdní typy:

  • černozemě
  • hnědozemě
  • podzoly.

Typickými plodinami hnědozemí jsou brambory, cukrová řepa a obilniny. Půdy, které mají velké množství humusu, nazýváme černozemě. Jejich výrazná tmavá barva na sebe upoutává především v nížinách, podél velkých řek a v teplých oblastech. Místa výskytu černozemí se vyznačují dlouhou zemědělskou tradicí.

Co roste na loukách : Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.