Antwort Jak vypadá sekundární citace? Weitere Antworten – Jak napsat sekundární citaci

Jak vypadá sekundární citace?
V případě, že používáme sekundární citace, v odkazu na citaci se uvádí autor, datum vydání původní publikace i té, ze které citaci čerpáme. Vetešník, P. & Jelenka, L. (2016).1.2 Nepřímé citace

Nepřímé citace (shrnující text či parafrázování) nejsou uváděny v uvozovkách, ani nejsou zvýrazněny kurzívou. Rovněž se zde neuvádí strany, na nichž je parafrázovaný text v původním zdroji uveden.Norma uvádí tři metody citování:

  • forma jméno-datum (harvardský systém / harvardský styl) – tato forma přináší i jiný způsob psaní bibliografických citací – viz příklady pro harvardský systém,
  • forma číselného odkazu,
  • forma průběžných poznámek.

Jak má vypadat citace v textu : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.

Co je sekundární citace

Sekundární citování znamená, že přebíráte citaci z jiného zdroje. Může se totiž stát, že v dokumentu, se kterým pracujete, bude citát dalšího autora, který budete chtít uvést ve vlastním textu. Pokud to je možné, vždy se snažíme dohledat původní zdroj, ze kterého byla myšlenka převzata.

Jak citovat sekundární zdroje : Pokud je citace použita z jiného zdroje (tzv. „citace z druhé ruky”), protože například původní zdroj, je těžko dostupný, je vhodné i tuto citaci uvést. Odkazy na sekundární zdroje by měly být co nejvíce eliminovány, ale je však lepší užít sekundární zdroj, než čelit podezření z plagiátorství.

Při použití Harvardského systému jsou bibliografické citace v soupisu literatury na konci práce uspořádány v abecedním pořadí podle příjmení autorů. Rok vydání se u této metody uvádí přímo za autora po čárce. Pokud autoři ani korporace nejsou uvedeni, pak za název.

Nepřímá citace = parafráze. Základním typem citování je citování nepřímé, alias parafráze. Parafrázujeme tehdy, když máme přečteno dostatečné množství literatury pro takový přehled o tématu, abychom byli schopni poměrně plynule psát myšlenky, které se v nás urodily spojením různých informací.

Jak se označuje citace

– Přímá citace je doslovné převzetí části textu jiného autora. Musí být v textu graficky zvýrazněna uvozovkami nebo kurzívou (zkratka cit. se v tomto případě nepoužívá). Vynechání části textu v citaci vyznačujeme třemi tečkami …Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.

Na rozdíl od primárních zdrojů jako je zpráva o události, popis vědeckého experimentu, statistické údaje apod., sekundární zdroj zpracovává téma s určitým odstupem a s využitím více zdrojů informací.

Co je primární a sekundární zdroj : Primární zdroje jsou vlastně původní zdroje informací (prostě ty, od kterých informace původně pochází). Sekundární zdroje se potom na ty primární odkazují a informace z nich třeba dále zpracovávají.

Co je to sekundární citace : Sekundární citování znamená, že přebíráte citaci z jiného zdroje. Může se totiž stát, že v dokumentu, se kterým pracujete, bude citát dalšího autora, který budete chtít uvést ve vlastním textu. Pokud to je možné, vždy se snažíme dohledat původní zdroj, ze kterého byla myšlenka převzata.

Co je sekundární zdroj

Primární zdroje jsou vlastně původní zdroje informací (prostě ty, od kterých informace původně pochází). Sekundární zdroje se potom na ty primární odkazují a informace z nich třeba dále zpracovávají.

Nepřímá citace neboli parafráze

  1. formulujeme vlastními slovy, ale neměníme význam původní myšlenky.
  2. do uvozovek se neuzavírá

Obecně je platným pravidlem, že Vaše práce by neměla obsahovat více než 10 % přímých citací. Pokud byl převzatý text přeformulován vlastními slovy, avšak význam zůstává stejný, jedná se o parafrázi.

Jak citovat cizí zdroje : Pokud přebíráte text z cizojazyčného zdroje a chcete-li jej uvést doslovně, tj. využít přímé citace, snažíte se daný text co nejpřesněji přeložit. Citaci označíte tak, jako ostatní přímé citace (uvozovkami a citační závorkou s umístěním).