Antwort Jak vypadá Smrž? Weitere Antworten – Jak poznat smrže

Jak vypadá Smrž?
Jak ho poznat

Je dutý a těsně přirostlý ke třeni. Barevně je velmi variabilní, může být nažloutlý, okrový, hnědavý, ale i šedivý nebo s červeným nádechem. Hladký třeň dosahuje šířky až 4 cm a ve spodní části bývá o něco širší. Na rozdíl od klobouku je světlý, často přímo bílý případně světle hnědý.V Česku se vyskytuje hned několik různých druhů – všechny jsou jedlé a patří mezi naše tržní houby. Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami.Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Kdy sbírat smrže : Smrže lze najít na mnoha místech, například v lužních lesích, na loukách bohatých na humus nebo pod jasany. Vyskytují se většinou v menších skupinách nebo i jednotlivě. Zatím se nedaří je pěstovat. Houby mají poměrně krátkou sezónu a lze je sbírat pouze čerstvé od dubna do konce května nebo začátku června.

Kde rostou kačenky a smrže

Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.

Jak pěstovat smrže : Podhoubí aplikujeme do nezamrzlé půdy nejlépe od března do listopadu. Podhoubí nařeďte v 5 litrech nechlorované vody. Pomocí konve je aplikujte vybraná místa v zahradě. Nejlépe v okolí hoblin a odpadu po řezání a skladování dřeva, ve stinných listnatých houštinách a na místech mulčovaných kůrou.

Mícháme, houby pustí vodu, která se opět vypaří a ještě je trochu opečeme. Celková doba přípravy cca 15 minut. Před dokončením přidáme zelenou petrželku a ještě prohřejeme. Podáváme s chlebem.

roste 4. -5. měsíc. Vyskytuje se v listnatých lesích nížin, v křovištích, na loukách, ale i v parcích a zahradách.

Kde a kdy rostou smrže

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.Na levé straně je smrž kuželovitý, na pravé straně kačenka česká. Kačenka má kloouk přirostlý ke třeni nahoře. Na fotografiích je krásně rozdíl vidět!!!roste 4. -5. měsíc. Vyskytuje se v listnatých lesích nížin, v křovištích, na loukách, ale i v parcích a zahradách.

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Co to je smrž : Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev.

Co se dělá ze smržů : Obecně mají smrži výraznou zemitou chuť, která se dobře hodí k těstovinám, polévkám a masovým pokrmům. Lze je také osmažit na másle a podávat se solí a pepřem jako jednoduchou přílohu.

Jak usušit smrže

Chcete-li prodloužit jejich životnost, můžete je usušit tak, že je položíte na sluneční světlo a občas je otočíte. Usušené smrže vydrží skladované ve vzduchotěsné nádobě až šest měsíců. Když je poté chcete použít, jednoduše je pokapejte trochou vody a počkejte.

Nebudu se zde věnovat smržům rostoucím na mulčovací kůře-pokud je nenajdete na zahrádce, budou buď plné automobilových zplodin okolo silnic nebo budou navíc v záhoncích ulic a parků téměř jistě potřísněné od psů a bezdomovců-smrž jako správný askomycét roste relativně dlouho:2-3 týdny na stanovišti nejsou vzácností a …Výskyt. Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami.

Jak zpracovat smrže : Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.