Antwort Jak vypadá třapatka? Weitere Antworten – Jak vysadit Třapatku

Jak vypadá třapatka?
Třapatky patří k velmi nenáročným a na pěstování poměrně jednoduchým rostlinám. V březnu je můžete vysévat ze semen. Pokud jste to nestihli, můžete zasadit i pěkné vzrostlé sazenice, které se vám v průběhu září krásně ujmou. Dobře se jim bude dařit na slunném stanovišti s hlinitou a výživnou půdou.Kvete od konce června až do zámrazu. Její pěstování je jednoduché – semena vyséváme v březnu, předpěstování sadby přibližně trvá 2 měsíce. Na záhon rostliny vysazujeme v polovině května.Echinacea (Třapatka) je velmi dobře známá léčivka, která má svoje místo v domácí lékárničce. Pomůže vám totiž podpořit imunitní systém i zdraví horních cest dýchacích.

Jak zazimovat třapatky : Většina odrůd třapatkovek nachových jsou v našich podmínkách plně mrazuvzdorné, mladé rostliny však na zimu doporučujeme přikrýt např. chvojím nebo listím. Pozor dejte na nové odrůdy, které nebývají tak mrazuvzdorné, jako ty klasické (viz. výše).

Kam zasadit Třapatku

Třapatka (Rudbeckia)

Třapatka pochází původně ze Severní Ameriky a roste nejraději na vlhkých loukách. Žluté paprskovité květy kvetou v závislosti na odrůdě od května do října a dosahují výšky až 2 m. Ideální je vysadit třapatku na zahradě na místo s vlhkou půdou a sluncem pro květy.

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.

Echinaceu můžeme předpěstovat i vyset na konečné stanoviště. Prvním rokem vyrostou jen přízemní listy a až v druhém roce kvete. Semena vyséváme na povrch a jen lehce zatlačíme, ke klíčení potřebují světlo! Klíčí 5 až 20 dní.

Je tedy vhodná v případě, kdy pociťujete nekomfort způsobený prochladnutím těla. POZOR: Echinaceu nesmí užívat pacienti, které trápí systémová a autoimunitní onemocnění – lupus, revmatoidní artritida nebo např. roztroušená skleróza.

Co je to třapatka

Třapatka (Rudbeckia) je jeden z rodů květin ozdobných květem z čeledě hvězdnicovitých (Asteraceae). Je potřeba ho odlišovat od rodu třapatkovka (Echinacea) označovaného v minulosti též českým pojmenováním „třapatka“. Tato anomálie vznikla následkem rozdělení původně jednoho rodu Rudbeckia do více rodů.Pozdě na podzim anebo brzy na jaře trs sestříhneme až u země. Rostlina je většinou krátkověká, v následujícím roce ji musíme znovu vysévat nebo vysazovat, ale je snadné ji namnožit buď opětovným výsevem semen, nebo dělením trsů.Třapatkám obecně vyhovuje slunné stanoviště, avšak nikoli otevřené a větrné. Rostlina není nijak náročná na pěstování. Naprosto postačí na živiny chudší propustná hlinito-písčitá mnohdy i kamenitá půda. Při zapěstování rodu Echinacea, je vhodná pravidelná zálivka, po dobrém zakořenění obstojně zvládne i období sucha.

Výška 50 – 55 cm. Kvete od léta do podzimu.

Jak dlouho se muze uzivat echinacea : u echinacei se obecně nedoporučuje užívání delší než 6 – 8 týdnů, měla by pak následovat přibližně stejná přestávka.

Kdy sít echinaceu : Kvete až druhý rok

Případně si kupte předpěstované mladé rostliny a vysazujte je v druhé polovině května. Měly by přijít na slunné místo do lehčí půdy.

Kdy ostříhat třapatky

Obecně stříháme trvalky 3x ročně. Na jaře (tedy po zimě), průběžně během léta a na podzim.

Třapatka, označovaná někdy i jako rudbeckie nachová, je všeobecně známá pod svým latinským názvem jako echinacea. Pochází z prérií Severní Ameriky a je starodávnou léčivou rostlinou indiánských kmenů, které ji používaly k hojení ran i k celkovému posílení organismu.Klíčí 5 až 20 dní. Echinacea je nenáročná na údžbu. Pěstujeme v dobře odvodněné půdě bohaté na humus, ideálně na plném slunci.

Jak kvete echinacea : Echinacea, česky třapatka, je rostlina s purpurovými kvítky, která připomíná květem kopretinu. U echinacei ze středu vystupují pichlavé, ježaté útvary, soubory drobných květů uprostřed složeného květenství. Tato nenáročná dekorativní léčivá rostlina se hodí k pěstování na trvalkových záhonech i v nádobách na balkoně.