Antwort Jak vypadá vlaštovka a jiřička? Weitere Antworten – Jak se pozná vlaštovka od jiřičky

Jak vypadá vlaštovka a jiřička?
Jiřičku v letu poznáme podle krátkého vykrojeného ocasu a bílého hrdla. Vlašťovka má dlouhý ocas do vidlice. Poznat fyzické rozdíly v letu bývá pro laiky složitější, ale každý to snadno pozná podle způsobu hnízdění. Jiřičky si staví hnízdo zásadně vně domu pod římsy oken, podhledů, střech.Jedná se o nápadného ptáka velikosti vrabce. Pro vlaštovku obecnou je typický dlouhý, hluboce vykrojený tmavý ocas opatřený řadou bílých skvrn. Svrchní strana těla je modročerná a spodina bílá až béžovobílá s tmavým pruhem na hrudi a sytě červeným čelem a hrdlem.Vlaštovky a jiřičky se prý spolehlivě vyhýbají červeným, oranžovým a žlutým barvám fasády. Zaručeně prý pomůže zavěsit CD, nebo zmačkaný alobal do blízkosti hnízd, popř. nastříkat okolí hnízda chlórovou desinfekcí či výrazným parfémem.

Kdy odlétají vlaštovky a jiřičky : Vlaštovky odlétají o něco dříve, většina již v první polovině září. Jiřičky převážně v druhé polovině září a někdy se zdrží až do začátku října. To záleží na počasí a také na tom, kdy jejich hnízda opustí poslední mláďata.

Jak vypadá jiřička

Jiřička obecná je menší než vlaštovka a je převážně černobílá. Pouze černý vrch hlavy, krku a hřbetu má ozdoben modrým leskem. Na rozdíl od vlaštovky má také mnohem kratší ocas a výrazně bílý kostřec (spodní část zad mezi křídly a ocasem). Právě proto ji na Slovensku říkají "belorítka".

Co jí vlaštovka obecná : Vlaštovka obecná se živí létajícím hmyzem, který chytá v letu nebo sbírá z vodní hladiny. Hnízdí v květnu až srpnu, 2 – 3krát ročně. Hnízdo je miskovité z hliněných, slinami slepených hrudek, nahoře otevřené, vystlané stébly a peřím. Zimuje v Africe, kam odlétá na přelomu září a října, zpět se vrací v dubnu.

Vlaštovku obecnou (Hirundo rustica) lze od jiřičky obecné (Delichon urbicum) rozeznat poměrně snadno, a to jak v sedu, tak v letu. Vlaštovka má tmavou bradu a tmavá záda, jiřička má bradu bílou a kromě toho má i bílou skvrnu u kořene ocasu při pohledu shora, na tzv. kostřci.

Naše vlaštovky nejčastěji zimují jižně od rovníku. S jarem se opět vydávají na sever zahnízdit a vychovat mláďata. Často se vrací každý rok na stejné místo. To mají za sebou až 10 000 km dlouhý let ze zimovišť v jižní a střední Africe.

Kde spí jiřičky

Mimo hnízdní období hromadně nocují na stromech (nikoliv v rákosí, jako v případě vlaštovky obecné) a na zimovištích se obvykle zdržují v malých hejnech.Vhodné krmivo dle druhů: Hmyzožravci (vlaštovky, jiřičky, sýkorky, rehkové) – mouční červi bez hlavičky, mouchy, rozškrábané syrové libové kuřecí nebo hovězí. Zrnožraví (pěnkavy, strnadi, vrabci) – proso, loupaný oves, ovesné vločky. Kosi, drozdi – jeřáb, bez, kompot, jakékoliv ovoce.Vlaštovku obecnou (Hirundo rustica) lze od jiřičky obecné (Delichon urbicum) rozeznat poměrně snadno, a to jak v sedu, tak v letu. Vlaštovka má tmavou bradu a tmavá záda, jiřička má bradu bílou a kromě toho má i bílou skvrnu u kořene ocasu při pohledu shora, na tzv. kostřci.

Vlaštovka má dlouhý vidlicovitý ocas vykrojený do malého obloučku a dlouhá špičatá křídla. Jiřička má ocas kratší. Asi nejlepším poznávacím znakem je zbarvení. Vlaštovka má spodní část těla bílou a rezavě hnědé hrdlo, kdežto jiřička má celou spodní část těla pouze bílou.

Co dělá vlaštovka v zimě : Všichni ptáci neodlétají před zimou do teplých krajin. Ale vlaštovky by u nás v zimě umřely hlady. Chytají komáry a mouchy a komáři a mouchy v zimě nelétají. A tak se na podzim vlaštovky slétají na elektrické dráty za vesnicí a chystají se, že spolu odletí.

Jak rozeznat jiříčku od vlaštovky : Česká společnost ornitologická vyhlásila Ptákem roku 2020 Jiřičku obecnou. Rozeznáte ji od vlaštovky Je velikosti menšího vrabce, o trochu menší než vlaštovka. Ocas je mělce vykrojený, chybí protažená krajní rýdovací pera, typická pro vlaštovku.

Jak vypadá hnízdo vlaštovky

„Vlaštovky mají hnízda nahoře otevřená, tedy ve tvaru půlmisky a staví si je tam, kde je hodně much. To znamená tam, kde mají pro mláďata dostatek potravy, tedy zpravidla ve stájích nebo v chlévech.

Vlaštovky jsou často vázány na zemědělské usedlosti, třeba i opuštěné. Jak tyto budovy mizí, ptáci přicházejí o prostory ke hnízdění. Naopak jiřičky hnízdí nejčastěji na fasádě domu pod římsou nebo ve výklenku okna, hnízdo mají nalepené těsně k horní ploše a dovnitř lezou malým otvorem.Hnízdo je polokulovitá, až na vletový otvor uzavřená stavba z hlinitých hrudek smíchaných se slinami a často také s rostlinnými stébly a trusem, umístěná nejčastěji ve výšce 5–6 m nad zemí (podobné hnízdo vlaštovky obecné se snadno pozná podle toho, že je shora celé otevřené).