Antwort Jak vypadají Kačenky? Weitere Antworten – Jak najít kačenky

Jak vypadají Kačenky?
Kačenky mají co se týče Ca+ i pH větší plasticitu, dají se najít i na neutrálních a vzácně dokonce i na kyselých půdách. . . . hledejte (opět) pod jasany, trnkami, vrbami (přednostně podél vodních toků), pod osikami(tam máte současně i dobrou šanci na ucháče (a na U. O.Vyskytuje se v březnu a dubnu, nepříliš hojně, a to v listnatých hájích, lužních lesích, křovištích a zarostlých sadech, zejména pod olšemi, topoly, vrbami, jasany a růžovitými dřevinami – především pod třešněmi a trnkami. Preferuje spíše zásadité podloží.Na levé straně je smrž kuželovitý, na pravé straně kačenka česká. Kačenka má kloouk přirostlý ke třeni nahoře. Na fotografiích je krásně rozdíl vidět!!!

Co jsou kačenky : Kačenky patří mezi naše první jarní houby a spolu se smrži, kterým se velmi podobají, patří k ceněným tržním houbám v Česku. Troufnou si na ně většinou jen zkušenější houbaři anebo jsou občas k vidění v luxusních restauracích. Je to ale škoda, kačenky by se měly alespoň jednou za rok objevit na každém stole.

Jak připravit kačenku českou

400 g kačenek českých, 100 ml vody, 2 lžíce octa 8%, lžíce oleje, sůl dle chuti, voda na uvaření hub. Kačenky očistíme a celé vaříme v mírně osolené vodě doměkka. Vaření trvá asi 25 až 30 minut.

Jak připravit smrže : Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Smrž obecný roste spíše nehojně na jaře (březen – květen) v křovinách nebo lesích, na neobdělané půdě, na příkopech u cest a nepoužívaných železničních tratích. Pro šíření výtrusů této houby je velmi důležitý vítr, takže naleznete-li pěknou plodnici, jděte po převažujícím směru větru a pak můžete najít další plodnice.

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Jak zpracovat smrže

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.400 g kačenek českých, 100 ml vody, 2 lžíce octa 8%, lžíce oleje, sůl dle chuti, voda na uvaření hub. Kačenky očistíme a celé vaříme v mírně osolené vodě doměkka. Vaření trvá asi 25 až 30 minut.

  1. Recepty z Kačenky české
  2. Kačenky na topinkách. 350 g kačenek českých, 200 ml mléka, 1 vejce, 80 g hladké mouky, olej nebo tuk na smažení, sůl, mletý pepř, muškátový květ dle chuti.
  3. Zabalené kačenky.
  4. Kačenkový salát.
  5. Kačenkový štrůdl.
  6. Kačenkové knedlíky – špekové


Pro smrž je charakteristický jeho vzhled. Má dlouhý třen, který je srostlý s typickým kloboukem smržů. Jak třeň, tak klobouk mají společné duté tělo. Pokud si smrže sbíráte sami, dejte pozor, abyste si je nespletli s prudce jedovatým ucháčem obecným.

Co se dělá ze smrže : Smrže není možno zaměnit s žádnou jedovatou houbou. Zaměnit se dá pouze s jinými druhy Smržů, ale ty jsou všechny jedlé. Tato houba se výborně hodí do polévek nebo mletého masa s nádivkou k pečení. Pěstování Smržů je do velké míry závislé na přírodě.

Jak Ususit smrže : V zásadě platí: Čím rychleji se čerstvé smrže spotřebují, tím lépe chutnají. Pokud je smržů příliš mnoho, lze je snadno usušit v troubě při teplotě přesně 50 stupňů.

Kdy sbírat smrže

Sezóna smržů je od dubna do května. Plodnice čerstvého smrže je vzhledem k velikosti poměrně lehká. Neměla by být provlhlá ani změklá, zároveň ale ani ne scvrklá a vysušená. Vzhledem k jejich ceně při nákupu zvažte přesnou porci a vyberte ty nejpěknější plodnice.

V Česku se vyskytuje hned několik různých druhů – všechny jsou jedlé a patří mezi naše tržní houby. Jsou to na pohled dost ošklivé houby a jejich plodnice připomíná včelí plástev. Smrže ale vynikají svou chutí a vůní, která je mírně kořenitá, masitá a se spoustou umami.Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.

Jak zpracovat kačenku českou : „Dá se zpracovat různými způsoby, my doma naplníme kloboučky masovou směsí, opečeme a je to neskutečná dobrota,“ říká liberecký odborník na houby. Na podobných místech, jako roste kačenka česká, najdeme i smrže, které si laici mohou splést právě s kačenkami.