Antwort Jak vyprat Vlneny koberec? Weitere Antworten – Jak prát Vlneny koberec
PRANÍ A ČIŠTĚNÍ
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Vlněné koberce běžně udržujeme vysáváním po směru vláken, s nastaveným výkonem vysavače na střední stupeň. Nevhodné je používání kartáčů, které by poškodily (trhaly) vlasy, v žádném případě nepoužívejte rotační či klepací kartáče.Při čištění koberce z ovčí kůže je důležité vyhnout se drsným chemikáliím, které mohou poškodit vlákna. Používejte jemné čisticí prostředky a vyhněte se bělidlům nebo jiným drsným čisticím prostředkům. K odstranění skvrn a zápachu můžete použít také přírodní čisticí prostředky, jako je ocet a citronová šťáva.
Jak vyprat koberec : Jedlá soda a ocet si perfektně poradí s mastnými skvrnami a zašlou barvou koberce. Pastu vytvořenou z jedlé sody a octa v poměru 1:1 naneste na celý koberec a nechte působit nejlépe přes noc. Druhý den koberec vyluxujte nebo velmi pečlivě vyklepejte. Barvy budou opět dokonale zářivé.
V čem vyprat ovčí vlnu
Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Jak se starat o vlnu : Jak prát vlnu
Doporučují se speciální prací prostředky s lanolinem. Ty vlákno čistí, hloubkově ošetří a prodlouží jejich životnost. Vlna vodu ráda nemá a už vůbec ne vodu příliš teplou. Vyzkoušet můžete suché čistění v čistírně, někdy stačí dokonce výrobek jen nechat pořádně vyvětrat.
Ve většině případů neuděláte chybu, když použijete slabší roztok vlažné vody a mýdla. Místo mýdla můžete použít i pěnu na holení. Nikdy nepoužívejte přípravky, které bělí nebo zesvětlují. Vždy vyzkoušejte na nějakém bezpečném místě, zda i přírodní přípraveknenechává na koberci světlé fleky.
Mastné skvrny
Velmi dobrým řešením je ubrousek, který přiložíte na skvrnu na koberce, přežehlíte a tato mastnota se následně vsákne do přiloženého ubrousku. Další babskou radou je, že na mastnou skvrnu na koberci pomůže hladká mouka, která do sebe vsaje veškerou mastnotu. Koberec se pak vyčistí pouze vodou a mýdlem.
Proč se vlní koberec
Hustá a mastná srst zaručuje výbornou ochranu proti zašpinění. Vylité víno či kávu jen setřete, a nemusíte se ani bát sáhnout po vysavači klidně den poté, kdy si koberec pořídíte. Navíc koberec z takové vlny je antistatický, nepřitahuje prach a je dokonce nehořlavý.Plošné čištění koberce – smíchejte 1 díl sody, 1 díl octa a neřeďte vodou tak, aby vznikla jemná pasta. Tu naneste za pomoci kartáče na koberec, nechte přes noc působit a poté vysajte. Čištění skvrny na koberci – nasypte jedlou sodu přímo na skvrnu, pokropte místo horkou vodou a nechte několik hodin působit.Jak prát vlnu: vhodné prací prostředky
Doporučuje se používat jemný prací prostředek určený na vlnu. Má totiž neutrální pH a neobsahují bělidla nebo jiné agresivní chemikálie. To z něj dělá vhodnou volbu na praní vlny, čímž ochráníte její choulostivá vlákna.
Praní při maximální teplotě 40°C, výlučně program na vlnu (ideálně certifikovaný společností Woolmark), který nestřídá studenou a teplou vodu. Oblečení se nesmí bělit. Oblečení lze sušit v bubnové sušičce na nižší teplotu (60°C) – programem na vlnu.
V čem vyprat ovcí vlnu : Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.
Jak skladovat vlnu : Skladování výrobků z ovčí vlny
Doporučujeme skladovat a uchovávat v suché větrané místnosti, daleko od zdrojů tepla, vlhkosti a zdrojů světla. Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek perte vždy pouze s výrobky z podobného materiálu. Vlněné výrobky se nesmí žehlit.
Co zabira na skvrny
Nejvíc ale pomáhá ocet, technický líh a žlučové mýdlo. Jakýkoliv z těchto přípravků nechte chvíli působit, oblečení na hodinu nechte máčet ve vodě s pracím práškem a poté vyperte v pračce. Pryskyřici z oblečení dostanete odlakovačem na nehty nebo lihem. Stačí jednoduše třít jemně hadříkem.
Po octu sáhněte ve chvíli, kdy chcete oživit barvy svého zašedlého koberce. Připravte si roztok z 20 mililitrů octa a 1 litru vody. Roztokem vydrhněte koberec, ale snažte se, aby byl pouze vlhký, nikoliv promáčený. Směs nechte působit 20 minut, vysušte ji suchým hadrem a nakonec koberec vysajte.Základním kritériem, podle něhož dělíme vlněné koberce, je to, zda mají dlouhý vlas či jsou hladce tkané. Hladce tkané koberce vydrží větší zátěž, a proto se hodí do frekventovaných míst, jako jsou třeba předsíně. Jsou také praktičtější na údržbu, pokud se znečistí a zároveň mají daleko větší odolnost vůči sešlapu.
Jak vyčistit koberec babské rady : Babské rady
- Po koberci rozsypte prášek do pečiva, nechte působit nejlépe přes noc a pak vše důkladně vyluxujte.
- Z kysaného zelí slijte vodu, rovnoměrně poházejte po koberci, pak zelí zameťte a koberec vyluxujte.
- Na mastné skvrny použijte jedlou sodu, na čárance od fixů citronovou šťávu.