Antwort Jak vyrobit šunku bez Šunkovaru? Weitere Antworten – Čím nahradit Šunkovar

Jak vyrobit šunku bez Šunkovaru?
Někdy se využívá tzv. rychlosůl, což je solicí dusitanová směs k nakládání a předúpravě masa. Zde se už však jedná o chemii, a tak záleží na každém, jak striktně k vaření přistupuje. Tato směs však zajistí to, že šunka bude i po uvaření hezky vonět a nebude mít zašedlou barvu.Maso odblaníme Nakrájíme na kostky Přidáme prolisované maso Přidáme sůl Soli dáme asi 2% Přidáme med Začneme míchat Mícháme cca 30 minut Vymíchané maso dáme do ledničky Po 24 – 48 hodinách vyndáme Směs napěchujeme do šunkovaru Vložíme do připravené vody Po uvaření chladíme Vyklopíme na destičku Zařízneme. Dobrou chuť.Přírodní složení – bílý pepř, muškátový oříšek, černý pepř, koriandr, sladká paprika, bobkový list, zázvor, kardamom, hřebíček. Na 2,5 kg masa – 30 g směsi vystačí na přípravu cca 2,5 kg šunky. Jednoduché použití – maso stačí potřít hotovou směsí a nechat zatuhnout.

Kolik Pragandy na kilo šunky : Domácí šunka (s pragandou)

  1. 1 kg vepřové kýty nebo plec.
  2. 10 g rychlosoli praganda.
  3. 10 g soli.
  4. 2 dcl vody.
  5. 1 polévková lžíce medu.

Z jakého masa udělat šunku

Můžete vyzkoušet vepřovou pečeni, plecko, kýtu, krůtí maso nebo hovězí. Narozdíl od šunky č. 1, která je z kousků masa, se Vám tahle šunka povede na 99% napoprvé, protože není z kousků, ale je z jedno kusu masa.

Co použít místo Pragandy : Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.

Vepřová šunka v ČR musí být vyrobena jen z celé vepřové kýty nebo z masa vepřové kýty (tzn. z jednotlivých svalových skupin, které se odborně nazývají „šály“). Pokud je šunka z jiného masa než vepřového, musí být náležitě označena, a to nejen druhem zvířete, z něhož pochází, ale i částí jatečného těla, např.

Řezníci do šunky běžně přidávají dusitanovou řeznickou sůl. V obchodě ji seženete pod názvem Praganda. Zda ji použijete, nebo vsadíte na obyčejnou sůl, je na vás. Pokud Pragandu nepoužijete, uvaříte si šunku zdravější, ale pravděpodobně bude mít našedlou barvu.

Jak udělat kuřecí šunku

Kuřecí maso nakrájíme na menší kousky, zhruba 200-250 g rozkutrujeme v malém sekáčku potravin. Nemusí se to dělat, ale šunka pak lépe drží. Přidáme sůl, Pragandu, med a pořádně, alespoň 20 minut hněteme. Pak přidaváme po částech studenou vodu a vždy zase prohněteme.Popis produktu. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl, praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.Rychlosůl neboli dusitanová sůl je tu opravdu dlouhou dobu (přes 100 let) a její výhody jsou nesporné. Pro řezníky je to malý zázrak a dodnes za ni není plnohodnotná náhrada. Mimo zkrácení doby naložení masa udržuje i jeho červenou barvu (s běžnou solí maso šedne) a trvanlivost masa.

Doporučuji si vybrat šunku nejvyšší jakosti, která obsahuje minimálně 89 procent masa. Nejméně kvalitní je standardní šunka, obsahuje pouze kolem 55 procent masa. Menší obsah masa je nahrazen například bramborovým škrobem nebo sójovou bílkovinou.

Proč je domácí šunka suchá : Je třeba si uvědomit, že má maso v sobě vodu a ještě se při míchání přidává. Ve finále Vám silný přítlak zaručí minimální ztráty. U šunkovarů s jednou slabou pružinkou nemáte šanci takového přítlaku dosáhnout a šťávy Vám šunka pustí příliš. Je pak suchá.

Jak udělat šťavnaté kuřecí řízky : Místo tradičního trojobalu zkuste řízky nejprve naložit do kvalitní majonézy, nechte je marinovat a poté obalte ve strouhance nebo v drcených lupíncích. Díky naložení bude maso křehčí a šťavnatější, což zvláště suššímu masu z kuřecích prsou jen prospěje.

Jak udělat těstíčko na kuřecí maso

Nejprve připravte těstíčko. V mléce rozšlehejte vejce, potom přidejte mouku smíchanou s paprikou, přidejte špetku soli a pepře podle chuti a vytvořte hustější těstíčko. Kuřecí kousky osolte, případně okořeňte a namáčejte v těstíčku. Ihned smažte na rozpáleném tuku, ideálně na přepuštěném másle.

Do masa tedy přidáme Pragandu (což je dusitanová sůl), kterou můžeme nahradit i obyčejnou solí – viz níže. Praganda udělá v mase to, že zůstane krásně růžové a pokud dodržíme i doporučenou teplotu varu a přidáme i lžičku mletého cukru, bude chuť šunky dokonalá.Uzené maso – kusy masa se nasolí směsí Praganda (20 – 30 g/1 kg masa). Nasolené maso se nechá asi 2 dny v chladu zaležet. Poté se zalije lákem (na 1 litr se použije 100 g Pragandy) a nechá se zaležet až 10 dnů v chladnu, přičemž se doporučuje po 2 – 3 dnech maso překládat. Zaležené maso udíme obvyklým způsobem.

Co se stane kdyz si dám hodně soli : Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlaku, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu. Tím dochází k nadměrnému zatížení ledvin. Ledviny jsou poškozovány zvýšeným tlakem a trvalým zvýšením vylučování natria.