Antwort Jak vysoko je Obezna dráha Země? Weitere Antworten – Jak vysoko je oběžná dráha Země

Jak vysoko je Obezna dráha Země?
Aby se obě síly, které na ni působí (odstředivá síla a gravitace), vyrovnaly, musí se nacházet ve výšce přibližně 35 800 km nad rovníkem. Družice na takovéto dráze oběhne Zemi právě za 23 hodin a 56 minut, což je délka siderického dne.GEO (geostacionární oběžná dráha Geostationary Earth Orbit) nehybné vzhledem k zemskému povrchu, výška 36 000 km. MEO (střední oběžná dráha) s oběhem 4–6× denně, ve výškách 1200 – 35 286 km nad zemským povrchem. LEO (nízká oběžná dráha) s dobou oběhu 80–130 minut, ve výšce 200–1200 km nad zemíZačíná nad hranicí atmosféry, tedy zhruba 150 km nad povrchem a končí někde okolo 2 000 km vysoko. Důležité je, že družice na této oběžné dráze jsou chráněné pozemským magnetickým polem.

Jak vypočítat rychlost ISS : Rychlost se tedy rovná odmocnině ze zrychlení krát poloměr. Než to spočteme, zjistíme, zda nám vyjdou jednotky. Metry za sekundu na druhou krát metry, to jsou metry na druhou za sekundu na druhou. Odmocníme a máme metry za sekundu, což je správná jednotka.

Jak funguje oběžná dráha

Geostacionární oběžná dráha (GEO)

Družice na geostacionární oběžné dráze (GEO) obíhá Zemi nad rovníkem od západu na východ v přesné synchronizaci s otáčením Země. Jeden oběh jí zabere přesně 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy. To znamená, že družice na této dráze zůstávají nehybně nad daným místem.

Co je to oběžná dráha : Oběžná dráha nebo orbita je trajektorie ve tvaru uzavřené křivky, po které obíhá kosmické těleso kolem těžiště soustavy. Po oběžné dráze obíhá např. planeta, měsíc, asteroid, nebo kometa při oběhu kolem centrálního tělesa.

Dnes se počet kolem Země obíhajících družic blíží šesti tisícům, v blízké budoucnosti by měly poskočit nejméně o řád, na desítky tisíc. Boom má být společným dílem celé řady společností a dalších entit (armád), ale jako první začíná ve velkém měřítku oběžnou dráhu skutečně „plnit“ společnost SpaceX.

Výška nad povrchem Země (km) Kruhová rychlost (km/s) Poznámka
20 200 3,880 navigační družice GPS
36 000 3,067 stacionární družice
50 000 2,659
100 000 1,936

Co je to Orbit

Oběžná dráha nebo orbita je trajektorie ve tvaru uzavřené křivky, po které obíhá kosmické těleso kolem těžiště soustavy. Po oběžné dráze obíhá např. planeta, měsíc, asteroid, nebo kometa při oběhu kolem centrálního tělesa.Současné hlavice dopadají na cíl rychlostí okolo 4 km/s (~14 000 km/h). Několik málo typů hlavic balistických střel dokáže i při této rychlosti měnit své cíle a manévrovat (Bulava, UGM-96 Trident I).

  1. Souvislost rychlosti, dráhy a času. Známe-li průměrnou rychlost v a celkový čas t, můžeme vypočítat dráhu s takto:
  2. dráha = rychlost . čas. s = v . t.
  3. rychlost = dráha : časem. v = s : t. Známe-li průměrnou rychlost v a celkovou dráhu s, můžeme vypočítat čas t takto:
  4. s. s=v.t. m, km. čas.
  5. t. t=s:v. s, h. rychlost.


Na první pohled je podobná malé raketě, viď Nikdo ji ale neřídí, krouží sama po oběžné dráze planet nebo měsíců. Vědci s jejich pomocí poznávají další tajemství vesmíru a také se dozvídají nové informace o naší Zemi.

Kde začíná vesmír : Podle FAI (Mezinárodní letecké federace) je hranicí vesmírného prostoru vzdálenost 100 km od povrchu Země – tzv. Kármánova hranice. Do této hranice se hovoří o nadmořské výšce. V případě Země do této hranice zasahují i další vrstvy její atmosféry (termosféra a exosféra).

Jak dlouho trvá cesta na oběžnou dráhu : Ruskou loď Sojuz s kosmonauty anebo kosmický náklaďák Progress dle současných letových plánů po vynesení raketou na výchozí oběžnou dráhu čeká asi 50 hodin letu a manévrování, než se na 34. obletu Země plavidlo setká a spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí.

Kolik kilometrů má vesmír

Oblast vesmíru viditelná ze Země (pozorovatelný vesmír) je koule o poloměru přibližně 46 miliard světelných let,; (celý vesmír podle nejnovějších odhadů má zhruba 96 miliard světelných let).

Protože ve vesmíru existuje přibližně 500 miliard galaxií, znamená to, že v celém pozorovatelném vesmíru může existovat odhadem 50 000 000 000 000 000 000 000 (tj. 5×1022) obyvatelných planet.Družice na oběžné dráze Země obíhající po kruhové oběžné dráze ve výšce 300 kilometrů nad povrchem má stálou rychlost 7 739 metrů za sekundu.

Jak jdou za sebou orbitaly : Orbitaly se obsazují podle rostoucí energie v pořadí: 1s, 2s, 2p, 3s, 3p, 4s, 3d, 4p, 5s, 4d, 5p, 6s, 4f, 5d, 6p, 7s, 5f, 6d, 7p, … S tímto pořadím zcela koresponduje uspořádání prvků v periodickém systému.