Antwort Jak Vystipovat hadovky? Weitere Antworten – Proč Zaštipovat okurky

Jak Vystipovat hadovky?
Zaštipování okurek má své opodstatnění

Je třeba myslet na to, že rostlina vyživuje nejen listy, ale také plody, které se na ní tvoří. Proto je důležité přistoupit k jejich prořezávání. Dalším důvodem je přísun vzduchu. Pokud bude mít rostlina bujné olistnění, proudění vzduchu bude nedostatečné a riskujete vznik plísní.Hadovky by měly mít před výsadbou listů šest a výšku alespoň 25 cm. Sazenice je potřeba pravidelně zalévat, okurky jsou na vláhu náročné, a to zejména po přesazení. Dostatek vláhy je pro salátovky skutečně nutností, zemina před výsadbou by měla být provlhčená nejméně do hloubky 20 cm.Okurky salátovky, hadovky, svačinky a nakládačky

To s nakládačkami to máme jednodušší. Stačí vysít v teple semínka do kelímku, nejlépe 2 až 3 do jednoho, případně přímo na záhon či do skleníku v půlce května. Dostatečnou úrodu pro jednu rodinu přitom zajistí okolo dvaceti sazenic.

Kdy vyset okurky hadovky : Při předpěstováním sadby okurek můžete semena vysazovat již od poloviny dubna do truhlíku s kvalitním výsevním substrátem. Semena mají krátkou dobu klíčivosti, za 7 až 10 dní mají rostliny rozložené děložní lístky a můžete je přesadit do sadbovačů nebo malých květináčů o průměru asi 6 – 8 cm.

Kdy se vysazují okurky

Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.

Jak správně Zaštipovat : Zaštipovat rostlinu znamená řezat či stříhat její výhonky větviček, čímž větvení krásně podpoříte, respektive maximalizujete, a to je u rostlin maximálně žádoucí jev. S každým zaštípnutým výhonkem zvyšujete počet větviček, ale zároveň také snižujete výšku rostliny.

Plody jsou 25 – 30 cm dlouhé, tmavě zelené, geneticky nehořké, mírně žebernaté. Odrůda je vhodná pro celoroční pěstování, jarní i letní rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Vegetační doba je 66 dní, celková doba kultury 130 – 160 dní.

Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní. Je však třeba počítat s tím, že rostlin bude více, a tak byste měli mít velký záhon. Pokud je tomu naopak, máte záhon malý, předpěstujte si sazeničky v kelímcích.

Jak daleko od sebe sázet okurky hadovky

Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.

Okurky potřebují pro klíčení teplotu kolem 20-25 °C, půda by měla mít minimálně 15 °C. Skleník pravidelně větráme, aby se zabránilo přemnožení plísní a hub. Udržujte půdu stále mírně vlhkou. Sazenice okurek by měly vyklíčit do 7-14 dnů.

Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku : Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.

Kdy Zaštipovat : První zaštípnutí provádějte na vašich rostlinách až v momentě, kdy mají alespoň 3-4 patra s regulérními listy nebo výšku alespoň 15-25 cm. Opakované zaštipování určitě není na škodu, nicméně dbejte na to aby byla rostlina zregenerovaná po poslední zaštípnutí.

Jaká rajčata Zaštipovat

Zaštipování rajčat neboli vylamování bočních výhonů (zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. U keříčkových ani divokých rajčat nikoli.

Pokud se ale jedná a skleníkové, partenokarpické okurky (nepotřebují opylení), tzv. hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou. Rostlina tím, že plodí a narůstají plody, pokud má akutní nedostatek N (dusíku), redukuje násadu a mladé plody zasychají.Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak daleko od sebe dát okurky : Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).