Antwort Jak Vyštipovat salátové okurky? Weitere Antworten – Jak Zaštipovat salátové okurky
Stejně jako je tomu u rajčete, i okurkám rostou nové výhony nad každým listem. Ale s tím rozdílem, že ze stejného místa raší i okurky. Vylamovat musíme tedy opatrně. Opět platí, že čím dříve, tím lépe, protože nadbytečný výhon odčerpává rostlině sílu.Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.
Proč se roubují okurky : Ze zelenin se v posledních letech nejčastěji roubují okurky, melouny, nověji i papriky a rajčata. Roubování okurek však není novinka. Tento způsob pěstování se používá hlavně jako ochrana rostlin před půdními houbovými chorobami. Roubováním zamezíme fusariovému vadnutí a jiným nemocem kořenového krčku a kořenů.
Jak a kdy Zaštipovat okurky
V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Jak správně Zaštipovat : Zaštipovat rostlinu znamená řezat či stříhat její výhonky větviček, čímž větvení krásně podpoříte, respektive maximalizujete, a to je u rostlin maximálně žádoucí jev. S každým zaštípnutým výhonkem zvyšujete počet větviček, ale zároveň také snižujete výšku rostliny.
Papriky ani okurky nemají rády přemokření, proto je zalévejte málo, ale častěji (zemina musí před každým zaléváním proschnout), a vždy ke kořenům, abyste předešli vzniku plísní na listech. Zemina by měla být bohatá na humus a živiny, s neutrální půdní reakcí. V průběhu pěstování je vhodné přihnojování bio hnojivy.
Optimální teplota pro okurky je asi 25 °C přes den a 16 až 18 °C v noci. Rajčata se dobře opylují pouze při teplotě 15 až 30 °C, přičemž potřebují i pohyb vzduchu. Paprika při vyšších teplotách shazuje květy, případně i mladé plody.
Kdy nejpozdeji zasadit okurky
Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní. Je však třeba počítat s tím, že rostlin bude více, a tak byste měli mít velký záhon. Pokud je tomu naopak, máte záhon malý, předpěstujte si sazeničky v kelímcích.U okurek s převážně samičím kvetením může v některých stresových siruacích (tepelné výkyvy, vláhové výkyvy) dojít ke zvýšené tvorbě samčích květů. Pěstování nehybridních odrůd považuji za raritu, protože zde se jedná opravdu o spíše okrasnou rostlinu než o tu, která by měla přinést užitek.
Kvašáky jsou oblíbenou pochoutkou léta
Pokud se chystáte zpracovat přerostlé nakládačky, je vždy nutné zkontrolovat, aby nebyly hořké, nažloutlé nebo povadlé. Takové kusy raději vyhoďte. Pokud však máte křupavé okurky, které stále vypadají čerstvě, vyzkoušejte z nich letní pochoutku – kvašáky.
Jak Zastipavat okurky : Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Kdy Zaštipovat : První zaštípnutí provádějte na vašich rostlinách až v momentě, kdy mají alespoň 3-4 patra s regulérními listy nebo výšku alespoň 15-25 cm. Opakované zaštipování určitě není na škodu, nicméně dbejte na to aby byla rostlina zregenerovaná po poslední zaštípnutí.
Jak stříhat okurky
Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.Správná zálivka je základ při pěstování snad všech rostlinek. Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.
Jak podpořit růst okurek : Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).