Antwort Jak vytvořit kvantitativní výzkum? Weitere Antworten – Jak dělat kvantitativní výzkum

Jak vytvořit kvantitativní výzkum?
Kvantitativní výzkum je založen na testování hypotéz, tedy jejich potvrzení či vyvrácení. Využívá kvantifikační či statistické metody. Sběr dat je strukturovaný a probíhá zpravidla pomocí dotazníků, testů či nezúčastněného pozorování.Cíl výzkumu musí reflektovat výzkumný problém a otázky, které si pokládáme v úvodu práce (čeho má práce docílit). Cílem výzkumu musí být poznání nějaké skutečnosti pro případnou nápravu nebo její řešení apod. Při stanovování cíle výzkumu je třeba si dále pokládat otázky, jaký přínos může výzkum mít.Tato strategie se často používá ke zkoumání korelací mezi proměnnými a k vytváření předpovědí nebo zobecnění širší populace na základě vzorku. Kvantitativní výzkum často zahrnuje sběr dat pomocí metod, jako jsou průzkumy, experimenty a strukturovaná pozorování, a následné vyhodnocení dat pomocí statistických technik.

Co to znamená kvantitativní : Slovo kvantitativní je z latinského slova „quantitas“ neboli množství. Kvantita znamená také velikost, mnohost, počet, četnost.

Jaké jsou metody kvantitativního výzkumu

Mezi kvantitativní techniky sběru dat patří např. experiment, statistické šetření, obsahová analýza či strukturované pozorování. K základním metodám kvalitativního výzkumu patří např. zúčastněné pozorování, nestandardizovaný rozhovor, analýza osobních textů či dokumentů.

Jak se dělá kvalitativní výzkum : Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.

Pokud není v zadání uvedeno jinak, návrh výzkumu má zpravidla tyto části: úvod, přehled literatury, formulace výzkumného problému, metody výzkumu, etika výzkumu, časový harmonogram a bibliografie.

Formulace hypotéz

  1. Hypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem).
  2. Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.
  3. Hypotéza musí být testovatelná, musí se dát potvrdit nebo vyvrátit.

Co je to kvantitativní výzkum

Kvantitativní výzkum (z lat. quantum, kolik) je ve společenských vědách metoda standardizovaného vědeckého výzkumu. Popisuje zkoumanou skutečnost pomocí proměnných (znaků), které lze vyjádřit čísly.Mezi kvantitativní techniky sběru dat patří např. experiment, statistické šetření, obsahová analýza či strukturované pozorování. K základním metodám kvalitativního výzkumu patří např. zúčastněné pozorování, nestandardizovaný rozhovor, analýza osobních textů či dokumentů.experiment, statistické šetření, obsahová analýza či strukturované pozorování. K základním metodám kvalitativního výzkumu patří např. zúčastněné pozorování, nestandardizovaný rozhovor, analýza osobních textů či dokumentů.

V rámci kvalitativního výzkumu se vedou rozhovory, vyplňují dotazníky nebo provádí pozorování. Vše je přitom nestrukturované nebo polostrukturované. Pokládané otázky musí být srozumitelné, jednoznačné a bez emocionálního zabarvení.

Jak tvořit výzkumné otázky : Je dobré formulovat si výzkumný problém jako otázku. Lépe si tak ujasníme naši výzkumnou cestu, celý výzkum je pak odpovědí na danou otázku. Po vymezení problému je třeba definovat hlavní pojmy. K definici pojmů se využívají slovníky a encyklopedie (pro pedagogiku např.

Co je to design výzkumu : Co to je výzkumný design [dizajn]

2005). Výzkumný design je logická struktura výzkumu – předběžný výzkumný plán. Odpovídá nám na otázku co, proč a jak budeme zkoumat. Vychází z cílů výzkumu + technických znalostí metodologie a dohod (zvyklostí) v sociálních vědách.

Jak ověřit hypotézu

Platnost nulové hypotézy ověřujeme pomocí statistického testu, kdy na základě pozorovaných dat počítáme realizaci testové statistiky, která má za platnosti nulové hypotézy známé rozdělení pravděpodobnosti.

Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.Mezi tyto designy patří například etnografie, biografie, zakotvená teorie, případová studie, akční výzkum, evaluační studie. Kromě toho si řada výzkumníků pro účely svého šetření vytváří ad hoc vlastní výzkumný design, nepoužije tedy žádný z předem připravených balíčků postupů, ačkoli se jimi může inspirovat.

Co to je výzkumný vzorek : ∎Výběr (výzkumný vzorek) – část osob z populace, která se účastní výzkumu. zobecnit na populaci, ze které byl vzorek vybrán. Populace (základní soubor) je zadána přesným stanovením jejích prvků (prvky jsou dány výčtem nebo vymezením společných vlastností).