Antwort Jak vzniká embolie? Weitere Antworten – Co způsobuje embolii
Definice. Plicní embolie představuje závažné onemocnění srdečně cévního systému, charakterizované snížením průtoku krve plicním řečištěm. Ten je vyvolán uzávěrem části plicního řečiště, nejčastěji způsobeným vmetkem (tombem) sražené krve.Pocit pnutí v lýtku, brnění nohou, otoky dolních končetin, bolest po došlápnutí a zarudlá nebo namodralá končetina jsou nejčastějšími příznaky hluboké žilní trombózy. Sraženina z hlubokých žil dolních končetin se může uvolnit a přes pravou část srdce docestovat až do plic, kde způsobí plicní embolii.Rizikové faktory
Pravděpodobnost vzniku trombo-embolické nemoci (souhrnný název pro hlubokou žilní trombózu a plicní embolii) výrazně zvyšuje omezení hybnosti končetin, ke kterému dochází například po operacích a úrazech (sádrová fixace), v těhotenství, při cestování na delší vzdálenosti a u obézních lidí.
Jak zacina plicní embolie : Při plicní embolii dochází k částečnému nebo úplnému ucpání plicní tepny nebo některé z jejich větví. Nejčastěji je to způsobeno krevní sraženinou, která se uvolní od žilní stěny (prakticky kdekoliv v těle) a skrze srdce se dostane do plicního oběhu.
Co předchází embolii
Projevům plicní embolie mohou předcházet příznaky související s hlubokou žilní trombózou. V danou chvíli se vytvořila sraženina v končetinách, která se může uvolnit a doputovat do plic, ale zatím se tak nestalo. K nejčastějším příznakům hluboké žilní trombózy patří: otoky končetin, které jsou většinou jednostranné
Jak se projevuje embolie : Příznaky plicní embolie
- náhlá dušnost (tj. pacient cítí nedostatek kyslíku)
- kašel, který může mít až příměs krve ve vykašlávaném hlenu.
- bolest na hrudi (někdy pociťovaná jako bolestivé dýchání)
- rychlé bušení srdce, avšak krevní tlak je nízký
- cyanóza (promodrávání rtů či konečků prstů)
- pocení
- šok, ztráta vědomí
Příznaky embolie
Je-li sraženina malá, může být vnímána poměrně jasně v určité lokaci. V případě velikého trombu je bolest častěji rozpínavá a neohraničená. Dalšími příznaky mohou být: rychlé dýchání, bledost, modrání rtů a prstů, nízký tlak, bušení srdce, pocení. Může dojít k vykašlávání krve, šoku až ztrátě vědomí.
Typicky má trombóza příznaky jako bolest nebo tlak v končetině. Bolest někdy může imitovat pocit namožených svalů. Častý je i otok, změna barvy pokožky, její zvýšená teplota a napětí kůže.
Jak se vyhnout embolii
Mezi zásadní doporučení v prevenci trombózy patří zdravý životní styl, absence kouření, dodržovat dostatek pohybu a vyhýbat se stresu. Patříte-li mezi ty, kteří absolvují dlouhé cesty či lety, je důležité myslet na pravidelné zastávky na cvičení či alespoň protahování nohou.Právem trombotické změny nebereme na lehkou váhu, vždyť trombus může cévu ucpat a omezit nebo úplně zastavit krevní zásobení, které přes ni proudilo. Ještě mnohem nebezpečnější je však utrhnutí trombu a jeho cestování v krevním řečišti. Pokud taková krevní sraženina ucpe některou z malých cév, dochází k embolii.V lýtku nebo ve stehně se objevuje pulzující bolest, obzvláště při došlápnutí. Na noze se může objevit poměrně rozsáhlý otok i s pocitem tepla a zarudnutím v průběhu žíly. V některých případech lze vidět i nateklé žíly, které jsou na dotek tvrdé a bolestivé.
Nejčastěji je však zpočátku zaznamenán pocit tíhy, napětí nebo tepla v postižené noze nebo relativně náhlý vznik bolestivého otoku na dolní končetině. Často se projevuje bolestivostí (v klidu i při námaze) a ztvrdnutím lýtka, později může pokožka mírně zmodrat nebo zčervenat.
Jak bolí embolie : Plicní embolie se vyznačuje ostrou, řezavou bolestí v hrudníku, která je při ucpaní malým trombem lehce lokalizována – pacient ukáže přesné místo bolesti a tím i místo obstrukce (překážky). Při velkém trombu je bolest spíše rozsáhlá do prostoru.
Jaký je rozdíl mezi trombózou a embolii : Právem trombotické změny nebereme na lehkou váhu, vždyť trombus může cévu ucpat a omezit nebo úplně zastavit krevní zásobení, které přes ni proudilo. Ještě mnohem nebezpečnější je však utrhnutí trombu a jeho cestování v krevním řečišti. Pokud taková krevní sraženina ucpe některou z malých cév, dochází k embolii.