Antwort Jak vzniká Endometrioza? Weitere Antworten – Co způsobuje endometrióza

Jak vzniká Endometrioza?
Je způsobena přítomností endometria (tj. děložní sliznice neboli výstelky dělohy) mimo dělohu. Nejčastěji zasahuje další orgány v malé pánvi – pobřišnici, vaječníky, močový měchýř či střevo. Prakticky ale může zasáhnout jakoukoli tkáň v těle, kromě srdce a sleziny.Odborníci předpokládají, že endometrióza může postihovat téměř polovinu všech žen s velmi bolestivou menstruací. Endometriózou bývají nejčastěji postiženy ženy ve věku 25 až 35 let. Endometrióza se však někdy může objevit ještě před první menstruací, nebo naopak až po menopauze.Lékař obvykle provede i ultrazvukové vyšetření přes pochvu, tzv. vaginální ultrazvuk (obr. 1). Ultrazvukové vyšetření může poskytnout informace o větších ložiscích endometriózy a případných endometriálních cystách.

Jak jsem zjistila že mám endometriózu : Jak ji můžeme poznat Na endometriózu můžeme vyslovit podezření již na základě pohovoru s pacientkou. Je často doprovázena typickými příznaky jako silně bolestivá menstruace, bolestivý pohlavní styk, potíže s vyprazdňováním. Charakteristický je cyklický výskyt příznaků, ale po čase se potíže stávají chronickými.

Co zhorsuje endometriózu

V některých případech lékaři pacientkám předepíší hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit aktivitu endometriózy. V těžších případech lze zvolit léčbu za pomoci gonadotropin releasing hormon agonistů, které zcela zastaví menstruační krvácení, resp. na omezenou dobu navodí pseudomenopauzu /přechod/.

Jak se prijde na endometriózu : Toto onemocnění je způsobeno nedostatkem nebo naopak zvýšenou hladinou hormonů. Problém pak spočívá v tom, že během menstruace neodejdou z ženského těla všechny částečky výstelky dělohy, ale uchytí se na ostatních orgánech v pánevním dně, kde způsobují problémy.

Vyhýbejte se rafinovaným potravinám, jako jsou zpracované, mražené a nezdravé potraviny. Dále škodí nadměrná konzumace tuků (přesněji nasycených a trans-MK), častá konzumace červeného masa a masných výrobků.

Podpořit léčbu endometriózy je možné následujícími způsoby: Konzervativní léčba – zpočátku většina odborníků nejprve volí léčbu za pomoci hormonální terapie, která může zmírnit bolest a zastavit progresi endometriózy. Lékaři také doporučují hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit hromadění endometriální tkáně.

Jak dlouho roste endometrióza

V průměru až u 80 % žen s těmito obtížemi se vyskytuje endometrióza. Nejhoršími statistickými výsledky se může pochlubit doba od propuknutí nemoci po finální diagnózu. Toto období může dosahovat až 8 let.V některých případech lékaři pacientkám předepíší hormonální antikoncepci, která pomáhá omezit aktivitu endometriózy. V těžších případech lze zvolit léčbu za pomoci gonadotropin releasing hormon agonistů, které zcela zastaví menstruační krvácení, resp. na omezenou dobu navodí pseudomenopauzu /přechod/.V současné době neexistuje léčba, která by vedla k úplnému vyléčení endometriózy. Existují však různé způsoby, jak zmírnit příznaky endometriózy a zlepšit kvalitu života ženy. Nejvhodnější způsob léčby závisí do značné míry na individuální situaci pacientky.

Endometrióza se dá léčit chirurgicky nebo hormonálně. K druhé metodě existuje také alternativa v podobě přírodní hormonální léčby. V rámci chirurgického zákroku dojde k fyzickému odstranění ložisek, hormonální léčba se snaží zamezit jejich růstu nebo vzniku dalších. V mnoha případech se oba způsoby doplňují.