Antwort Jak vzniká šikana? Weitere Antworten – Co způsobuje šikana
Šikanující mnohdy pochází z prostředí, kde je agrese prostředkem jednání. K šikanování ho často vede vlastní zakomplexovanost, nedostatek sebevědomí a nejistota. K oběti bývá bezohledný a mnohdy ji považuje za méněcennou. Obětí bývá často jedinec, který se nějak odlišuje.Šikanózní jednání agresora může naplnit skutkovou podstatu trestných činů vydírání (§ 235 trestního zákona), omezování osobní svobody (§ 231), útisk (§ 237), ublížení na zdraví (§ 221), loupež (§ 234), krádež (§ 247), poškozování cizí věci (§ 257), znásilnění (§ 241), kuplířství (§ 204).Šikana je chování, kdy jeden nebo více žáků úmyslně a opakovaně ubližuje spolužákovi či spolužákům a používá k tomu agresi a manipulaci. Jedná se o jakýsi vlastní svět s jasnou hierarchií, pravidly, sankcemi i odměnami (přestože nemusí být vysloveny nahlas).
Kam se obrátit při šikaně : Kam se obrátit
Postup při podávání podnětů a stížností definuje škola. Pokud problém není uspokojivě řešen ze strany pedagogických pracovníků, je nutné se obrátit na ředitele školy.
Co je a co není šikana
Jako šikanování obvykle neoznačujeme občasnou rvačku nebo hádku přibližně stejně fyzicky vybavených soupeřů. Šikanou není ani tzv. vyprovokované násilí, kdy menší, slabší děti druhé nepříjemně provokují, doráží na ně slovně i fyzicky, až dojde k více méně odpovídajícímu trestu.
Jak se vyhnout šikaně : Shrnutí: Proti šikaně se nedá bojovat z pozice oběti, je nutné ji řešit na úrovni kolektivu. Dá se jí předejít lepším propojením členů skupiny, rozvíjením empatie, vzájemným poznáním. Oběť je dobré vést k vyšší nezávislosti a sebevědomí, agresora k empatii a k lepšímu poznání vlastní hodnoty.
Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.
Podle jisté americké studie uveřejněné v JAMA mají skutečně oběti šikany příznaky odpovídající depresím a úzkostem. K tomu začnou bojovat s velmi nízkým sebevědomím, cítí se osaměle a působí velmi nešťastně (jako by se zapomněly smát).
Kdo je agresor šikany
Agresor hrubý, fyzický – jedinec používá k týrání svoji sílu. Jedná se o jedince, ke kterému se v rodině chovali stejným způsobem, tedy za své chyby byl jedinec fyzicky trestán. Agresor nemá doma jasně vymezená pravidla. Jedinci si vyvolané napětí dále vybíjejí na slabších jedincích.Říct to můžeš rodičům, hodnému učiteli ze školy, školnímu psychologovi, výchovnému poradci nebo třeba metodikovi prevence. Důležité je, aby Tě vyslechl a snažil se Ti pomoct. Pokud se šikana děje ve škole, je povinností školy ji řešit. Ve vážných situacích můžeš volat i Policii na čísle 158.Jak rozeznat šikanu
- schválně provokuje a upřeně pozoruje reakce okolí,
- je škodolibé,
- je agresivní a ničí cizí majetek,
- vyhledává různé party,
- ponižuje ostatní,
- baví se omezováním ostatních,
- krade,
- nutí ostatní, aby se přidali k jeho skupině,
Jak rozeznat šikanu
- schválně provokuje a upřeně pozoruje reakce okolí,
- je škodolibé,
- je agresivní a ničí cizí majetek,
- vyhledává různé party,
- ponižuje ostatní,
- baví se omezováním ostatních,
- krade,
- nutí ostatní, aby se přidali k jeho skupině,
Co patří do psychické šikany : Mezi formy šikany patří ignorování oběti, její izolace, pomlouvání a zesměšňování (snižování pozice v kolektivu), ale i vyhrožování, udílení násilných a manipulativních příkazů a vydírání. Dále sem řadíme krádeže věcí, jejich poškozování a nedovolenou manipulaci s nimi.
Jak se zbavit šikany : Jestliže cítíte, že ve firmě nechtějí šikanu řešit, obraťte se na advokáta. Když mu vysvětlíte svou situaci, měl by vám umět poradit, co dělat dál. Nejspíše vám doporučí sbírat důkazy a dokumentovat, jak šikana v práci probíhá.
Proč se šikanuje
Šikana jako závislost – jde o vzájemnou vazbu mezi agresorem a obětí. Základní příčinou, proč jeden začíná šikanovat druhého, je skrýt vlastní strach, vytvářet falešný pocit bezpečí a zároveň využít strachu druhého.
Druhy šikany a jejich projevy
- Šikana fyzická aktivní přímá – bití, kopání, fackování
- Šikana fyzická aktivní nepřímá – ničení osobních věcí, ponoukání druhých k bití
- Šikana fyzická pasivní přímá – bránění ve vykonávání určitých úkonů
- Šikana fyzická pasivní nepřímá – odmítání požadavků oběti.