Antwort Jak vzniká moře? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi oceánem a mořem
Oceán je dle definice Ericha Brunse z roku 1958 část světového oceánu ležící mezi pevninami s vlastním uzavřeným systémem proudů, vodních mas, systémem dnových sedimentů a s typickým rozdělením teplot a salinity. Moře je část oceánu zasahující do pevniny, nebo je oddělená od oceánu řetězcem ostrovů.Vznik oceánů
První oceány byly na Zemi asi před 4,4 miliardami let. Předpokládá se, že vnikly kondenzací vodní páry po ochlazení povrchu, kdy se vodní pára z ovzduší měnila v mohutné přívaly deště, které pomalu zaplavovaly rozsáhlé nížiny.Kaspické moře nebo Mrtvé moře).
Kolik vody je v moři : Obsah soli v moři je velmi rozdílný: Středozemní moře 38 g/l, Rudé moře 42 g/l, Baltické moře 4 g/l. Obecně je vyšší salinita v subtropických mořích, kde je vyšší výpar a nižší přísun sladké vody, naopak nižší je v polárních mořích. Kromě moří jsou slaná i některá jezera.
Proč je slaná voda v moří
Jak je naznačeno v předchozím odstavci, většina soli se do moře dostala z pevniny. Sůl se totiž ve velmi malém množství objevuje v půdě, v horninách i v živých organismech. Déšť pak tyto velmi malé částečky soli spláchne a ta se potoky a řekami dostane do moře.
Co se nachází v moří : Slaná voda na Zemi obsahuje množství chemických látek, ale pouze malá část látek je zastoupena výrazněji. Zastoupen je především chlorid sodný, sírany, uhličitany a jiné soli (které všechny dohromady tvoří mořskou sůl), dále plyny jako dusík, kyslík či CO2. Ostatní chemické látky jsou přítomny v minimální koncentraci.
Moře – je okrajovou částí oceánu. Dělíme je na okrajová – volně spojená s oceánem, a vnitřní – od oceánů či dalších moří oddělena průlivy (úžinou). Záliv – část oceánu, moře vnikající do pevniny.
Nejhlubší místo na světě je Mariánský příkop. Jde také o nejhlubší známý podmořský příkop. Bodu, kde je oceán nejhlubší, se říká Challenger Deep. Vědci v něm naměřili hloubku 11 034 metrů.
Kde je nejčistší moře na světě
Pokud hledáte to nejlepší místo pro dovolenou u moře, jsou jimi z hlediska kvality vody ostrovy Kypr a Malta. Průzračně čistá voda je tady téměř všude (99,1 % a 98,9 %). Daří se také Řecku (97 %) nebo Chorvatsku (94 %), kde ale kvalita vody mírně klesá.Nejvyšší slanost má Rudé moře (42 ‰), které má relativně málo říčních přítoků, omezený kontakt s oceánem a vysoký výpar. Pro srovnání, slanost Mrtvého moře (které je vlastně bezodtokým jezerem) je asi 330 ‰. Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu.Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně. Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek. Sopky uvolňují do vody lávu, mořská voda s ní reaguje a rozpouští z ní některé látky.
Rudé moře patří mezi nejslanější moře světa, v jeho severní části salinita dosahuje až 42‰. Je to způsobeno vysokou teplotou vzduchu a díky tomu značnému odpařování vody, také velmi nízkými srážkami, dále tím, že se do Rudého moře nevlévají řeky a také úzkým spojením s Indickým oceánem.
Co žije pod mořem : Mezi mořské savce patří například: velryby, delfíni, kosatky, tuleni, lachtani a mroži.
Jak se plasty dostanou do moře : Jakým způsobem se ale plastový odpad do moře dostává Německá studie z loňského roku uvádí, že 90 % veškerého plastu přitéká do oceánů z deseti velkých řek. Osm z nich nalezneme v Asii a dvě (Nil a Niger) v Africe. Nezanedbatelné množství plastů se navíc do oceánů a moří dostává následkem přírodních katastrof.
Proč je moře slané
Jak je naznačeno v předchozím odstavci, většina soli se do moře dostala z pevniny. Sůl se totiž ve velmi malém množství objevuje v půdě, v horninách i v živých organismech. Déšť pak tyto velmi malé částečky soli spláchne a ta se potoky a řekami dostane do moře.
Ačkoli v současné době moře v naší zemi nemáme, bývaly doby, kdy naopak moře pokrývalo celé naše území. Bylo tomu tak v období druhohor a zejména starších prvohor, což dokládají četné zkameněliny z oblasti Barrandienu. Ta je pojmenovaná podle francouzského paleontologa, původně stavebního inženýra, Joachima Barrande.Nejhlubším místem na planetě Zemi je Mariánský příkop, který sahá až do hloubky 11 kilometrů pod mořem. Nachází se v podmořském údolí východně od souostroví Mariany v Tichém oceánu.
Jaký je největší oceán na Zemi : Rozlišujeme čtyři oceány: největší Tichý oceán zaujímá 35 % zemského povrchu, oceán Atlantský oceán 18% zemského povrchu, Indický oceán necelých 15% zemského povrchu a nejmenší Severní ledový oceán pouze kolem 2,5% povrchu Země.