Antwort Jak vzniká nářečí? Weitere Antworten – Jak vznikla nářečí

Jak vzniká nářečí?
Nářečí češtiny vznikala přibližně od 12. století jako důsledek izolace jednotlivých oblastí a lidí v nich žijících. Nářeční prvky v české literatuře jsou zvlášť hojné v literatuře 19. století (např.Hlavní znaky

  • hlásková změna ý > ej (živý > živej) – v některých případech i í > ej (vozík > vozejk)
  • diftongizace ú > ou (soused – stejně jako ve spisovné češtině), na počátku slov nedůsledně (ouroda i úroda)
  • asimilace znělosti v případě sh- na sch-
  • protetické v na začátku slova, popř.

Území Čech v užším smyslu (tedy České republiky vyjma Moravy) lze z hlediska dialektologického rozdělit na čtyři oblasti, a tedy čtyři nářeční podskupiny – středočeskou, jihozápadočeskou, severovýchodočeskou a jihovýchodočeskou.

Kdo se zabývá studiem nářečí : Studiu českých nářečí se věnuje dialektologické oddělení Ústavu pro jazyk český Akademie Věd České republiky. Dialektologie spadá do sociolingvistiky, ale je mnohem starší. Tradiční dialektologie započala již v devatenáctém století pokusy zmapovat rozdíly mezi dialekty na venkově. To dalo za vznik nářečnímu zeměpisu.

Jak se jinak rekne nářečí

Nářečí neboli dialekt řadíme do nespisovné části jazyka, kterou se běžně dorozumíváme.

Jak se mluví na Valašsku :

Valašsko
Nejvyšší bod Radhošť (1129 m n. m.)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 250 000
Jazyk valašský dialekt češtiny (východomoravská nářeční skupina)
Morava
Jazyk čeština (moravština)
Národnostní složení Češi, Moravané, Slezané, Slováci aj.
Náboženství křesťanství aj.
Správa regionu


Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.

Kde se mluví česky

Česky se nemluví pouze v České republice, ale díky několika vystěhovaleckým vlnám ji také můžete zaslechnout různě po světě. Zejména pak na Slovensku, Německu, Rakousku, USA, Kanadě, Německu, Rakousku, Rumunsku, nebo na Ukrajině. Česky na celé Zemi mluví celkem zhruba 12,5 milionů lidí.Valaši jsou chorelici, ať v radosti, žalu, v přízni nebo odporu. Více však je vážnosti a zádumčivosti. Narodili jsme se v skromných poměrech a skromnými poměry se prodíráme po celý život.Valaši je historický termín a exonymum používané od středověku do novověku k označení především Rumunů, ale také Arumunů, Meglenorumunů, Istrorumunů a dalších podskupin hovořící balkanorománskými jazyky ve střední a východní Evropě. Vyznačovali se salašnickým způsobem života a chovem dobytka.

Pozdravím několik známých a zamířím ke stolu, kde sedí kamarád. „Ahoj, Honzo,“ pozdravím, ale dočkám se jen nesouhlasného zavrtění hlavou.

Kde se vzala čeština : Čeština se vyvinula na konci 1. tisíciletí ze západního nářečí praslovanštiny. V pračeském období si zachovávala některé praslovanské prvky, jako byly jery, nosovky (ę a ǫ), palatalizace či systém čtyř minulých časů (aorist, imperfektum, perfektum, plusquamperfektum).

Odkud pochází český jazyk : Čeština patří do rodiny západoslovanských jazyků a vyvíjet se začala během 10. století z praslovanštiny. Nejstarší česky psanou větu datujeme do roku 13. století a spojujeme ji se Zakládací listinou litoměřické kapituly z roku 1057 – ona pověstná věta se na dokument dostala později jako přípisek.

Na kterém místě je čeština

Pokud by vás zajímalo, jak je na tom čeština, ta podle některých statistik patří do top dvacítky a někdy dokonce do top patnáctky nejtěžších světových jazyků.

Čeština se vyvinula ze západních nářečí praslovanštiny na konci 10. století.století se Valaši postupně šířili z dnešní Karpatské Ukrajiny na severní Slovensko, do jižního Polska a od 16. století i na Moravu (Moravští Valaši). Osídlování Valachy skončilo v 17. století, kdy na Slovensku splynuli (asimilovali) s místním obyvatelstvem.

Jak vzniklo Valašsko : Vznik knížectví

Valašský stát vznikl na základě několika malých místních knížectví, především Oltenie v 1. polovině 14. století, díky vládci jednoho z nich, Basarába I.